Hvornår har du sidst været til LAN?
1. jun. 2009 17:31Ifølge hjemmesiden Daylitech vil firmaet JMicron snart annoncere en ny SSD-controller kaldet JMF612, der skal afløse den problemfyldte JMF602.
JMF602 havde store problemer med ydelsen, hvorfor JMicron hurtigt lavede en ny variant kaldet JMF602B, der løste nogle af problemerne, men ikke alle. Det betød, at flere SSD-producenter valgte at bruge to JMF602B-chips samt en intern raidcontroller for at sikre ordentlig ydelse, hvilket øgede omkostningerne betydeligt, men stadig var billigere end konkurrenternes controllerløsninger.
Med den nye ARM9-baserede JMF612 mener JMicron, at prisen for en SSD, sammen med de faldende NAND-flash priser, vil blive halveret inden årets udgang.
JMF612 understøtter Native Command Queuing, AES 128, BCH ECC og op til 256 MB RAM som cache.
1. jun. 2009 18:14
De rykker tættere og tættere på mit mobo... jajajada!
Jeg har alt min information fra Computerworld.dk...
1. jun. 2009 18:32
#3 det er fordi SSD eftersigende er så hurtige, at det modvirker latency fra "host pc'en". Så den med andre ord har noget at lave når pc'en tygger på lidt for meget info.
Jeg tester bare mit internet.
1. jun. 2009 18:37
Det er klart en fordel at have tålmodighed med denne teknologi, selvom jeg næsten ikke kan vente med at få anskaffet mig en, så er prisen stadig lige et par trin for høj.
Dette kan kun være et skridt i den rigtige retning.
1. jun. 2009 19:01
købte en OCZ Vertex for en måneds tid siden ... godt nok en af de dyreste omkring 1000 for 30gb .. men damn detn er sq pengene værd.. etc en vmware debian "desktop" booter på 10/15secs fra den etc :) fatter ik hvor meget normale hdds sløver
er for doven så har ik fådet fomateret enu .. er planen den ska bruges til system drev :) ... har 4gb page file på den nu .. bare det damn det hjalp
1. jun. 2009 19:07
#3
Med NCQ vil SSD'en have mulighed for at samle f.eks. flere skriveoperationer der vil berøre den samme linje på flash'en til én, så den slipper for at læse, slette, genskrive den samme linje flere gange kort efter hinanden. Det er både bedre ydelse og bedre levetid.
2. jun. 2009 07:35
#8 Enig, men til 5k kroner for en SSD med nogenlunde meget lager? NEJ TAK.
2. jun. 2009 11:30
I LOOOVE MY INTEL X25M SSD !!!
skal have en mere snart !
Microsoft, fordi jeg ikke er bindegal
2. jun. 2009 15:26
#9 du skal jo heller ikke bruge de nuværende til lager.
det kan du lige så godt bruge en 500GB/1TB/2TB til.
operativ system/cache og i anden omgang spil og programmer er hvad du vil opleve fordele med at have på SSD.
Det vil være rent spild at bruge en SSD til at smække rå data mængder på.
3. jun. 2009 09:41
Lad os håbe de har fået løst deres stuttering problemer - de er næppe sjove hvis man vil optage lyd eller lign.
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.