Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Ny dyse skal redde harddiske ved brand

23. jun. 2011 07:30Der har i den seneste tid været flere mystiske nedbrud af harddiske i serverrum i forbindelse med aktivering af brandslukningsudstyr. Det seneste tilfælde er sket hos Danmarks Medie og Journalisthøjskole, hvor 17 harddiske stod af samtidigt.

Der er en kraftig mistanke til, at det skyldes brandslukningsudstyret, der sender ikke-brandbare gasser gennem en lille dyse for at sænke ilt-koncentrationen til mellem 11 og 12 procent og dermed "udsulte" ilden. Når brandslukningsudstyret sender gasserne gennem den lille dyse, skaber det et lydtryk på op mod 130 decibel. Hvis storagesystemet med harddiskene samtidigt er placeret direkte under dyserne, kan lydtrykket forstyrre læse- og skrivehovederner, der derved kan ødelægge de magnetiske plader.

Hos Siemens er man i gang med at prøve at designe dyser, der kan sænke lydtrykket til under 100 decibel. Indtil videre er Siemens nået ned på 105 decibel. Det skriver Version2.

#1: zymes

23. jun. 2011 07:58

Kunne de ikk bare lave en større slange også skjule den under et gitter i loftet eller noget?

Ja, jeg blev tabt på gulvet.

#2: Hald

23. jun. 2011 08:13

Hvis man fordobler antallet af dyser, kan man halvere tiden gassen skal igennem dyserne, og derved sænke hastigheden som giver mindre tryk og derved måske også mindre lydtryk (alt efter designet af dyserne)

Jeg er Microsoft Certified Professional.. og derfor er jeg Apple fanboy!

#3: Cyberguyen

23. jun. 2011 08:34

Kunne man ikke bare lede gassen ud i en form for stor perforeret pose, så der er mange millioner små dyser.

Solved - nu skal jeg bare have patent på det... :-D

#4: Mnc

23. jun. 2011 08:34

Kunne man ikke forme dysen i noget lignende et omvendt T (tværsnit), så den spreder gassen, og så have noget stof omkring dysen (tænk mikrofon).

Ikke at jeg ved hvordan de ser ud nu. :)

#5: Cyberguyen

23. jun. 2011 08:36

Siemens gør det jo nok for at man ikke skal omlægge eksisterende anlæg og bare kan skifte dyserne...

Men det er måske et spørgsmål om få år før teknologien ikke er nødvendig længere, da vi til den tid har SSD som ikke har denne sårbarhed.

#6: Heppa

23. jun. 2011 08:41

Kunne de ikke bare sænke ilt-koncentrationen i serverrummet til 10% hele tiden. Så ville man helt undgå at branden opstod til at starte med og den eneste lyd man ville høre ville være server teknikere, der render rundt med iltflasker og regulatorer ;o)

#7: Mnc

23. jun. 2011 08:44

#6
Det ville nok ikke være så praktisk at skulle ned og rode med serverne/kablingen, hvis man skulle rende rundt med en iltflaske på ryggen.

#8: Cyberguyen

23. jun. 2011 08:46

Man kunne også bare fylde det med væske som andre har gjort, så er køling og brand ikke noget problem. Men det er meget besværligt at administrere...

#9: Mnc

23. jun. 2011 08:49

#8
Det, som i, serverrummet?
Eller mente du dem/den, altså harddisk(ene)?

Halvvigtigt skel. :P

#10: bjarne2411

23. jun. 2011 08:56

Kunne man ikke give harddisken høreværn på? :-)

#11: Hansyarn

23. jun. 2011 09:35

De skal da bare montere nogle kattelemme til at klare det overtryk, der forekommer ved start af udstyret.
Såre simpelt kan det klares :))

#12: Cyberguyen

23. jun. 2011 09:38

#8
Det, som i, serverrummet?
Eller mente du dem/den, altså harddisk(ene)?

Halvvigtigt skel. :PMnc (#9)

Det som værende "stedet" hvor man har sine servere opbevaret :-D

#13: Cyberguyen

23. jun. 2011 09:38

Kunne man ikke give harddisken høreværn på? :-)bjarne2411 (#10)

Eller pakke dem ind i en dyne - men det køler næppe særligt godt...

#14: Mnc

23. jun. 2011 09:41

De skal da bare montere nogle kattelemme til at klare det overtryk, der forekommer ved start af udstyret.
Såre simpelt kan det klares :))Hansj (#11)

Det er jo, som jeg læser det, selve dyserne i udstyret der genererer høje dB, ikke et midlertidigt overtryk.

#15: Cyberguyen

23. jun. 2011 10:13

De skal da bare montere nogle kattelemme til at klare det overtryk, der forekommer ved start af udstyret.
Såre simpelt kan det klares :))Hansj (#11)

Man har allerede "kattelemme" som udligner trykket når "ildkvælningssystemet" tager over.

#16: cryo

23. jun. 2011 10:29

#6
Det ville nok ikke være så praktisk at skulle ned og rode med serverne/kablingen, hvis man skulle rende rundt med en iltflaske på ryggen.Mnc (#7)

INERGEN-gas, som der vist er tale om, indeholder en øget mængde kuldioxid med det formål at mennesker kan tilpasse sig det lavere iltindhold (det øger åndredrættet), så det er ikke farligt for mennesker. Måske over længere tid kan det være problematisk.

#17: Mnc

23. jun. 2011 11:15

Måske over længere tid kan det være problematisk.cryo (#16)

Man er vel sjældent i serverrum i korte tidsrum...
OOBM

#18: kalleguld

23. jun. 2011 11:37

Man er vel sjældent i serverrum i korte tidsrum...
Mnc (#17)

En er de sjælde tilfæde er dog forhåbentlig når der er brand(alarm)

#19: Chewy

23. jun. 2011 13:22

@18

Du er åbenlyst ikke en dedikeret medarbejder.... ;-)

[22:17] [+rackbox] ldrada -> hvem kunne så give flest blowjobs? [22:17] [+ldrada] rack: Mig.

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger