Hvornår har du sidst været til LAN?
28. sep. 2009 10:25En af verdens største udviklere af BIOS til computere, Phoenix, fremviste for nyligt deres nyeste udgave af deres UEFI-baserede hurtigopstarts-BIOS kaldet "Instant Boot BIOS".
Til modsætning fra en normal BIOS, der kan bruge op til 10 sekunder på blot at initialisere alt hardwaren i en computer, kan Phoenix' BIOS klare dette på blot 1 sekund.
Til at demonstrere dette havde Phoenix installeret deres BIOS i en Lenovo T400 bærbar, udstyret med en SSD og en ren installation af Windows 7 uden Aero Glass-temaet.
Fra slukket tilstand til Windows 7 er køreklar, tog det blot computeren 11 sekunder at starte op, eller godt halvdelen af, hvad en computer med en almindelig BIOS ville tage. Phoenix kalder det selv verdens hurtigste UEFI-boothastighed og mener tilmed, at de kan barbere yderligere tid af opstarten ved at tilpasse BIOS'en til individuelle computere.
28. sep. 2009 10:36
Jeg ved ærlig talt ikke så meget op sådan noget.
Men det lyder da awesome! ^_^
28. sep. 2009 10:40
en ren installation af Windows 7 uden Aero Glass temaet.
Nåh ja, men når først man har fået installeret al den software man gerne vil have, så tager det vel 2 minutter at boote igen alligevel, og så betyder de 9 sekunder meget lidt igen.
Hvis det er vigtigt at computeren er hurtigt klar, kan man vel bruge standby i stedet for at lukke ned.
Fancy nok, men ... meh.
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
28. sep. 2009 10:42
Nu er jeg ikke helt klar over hvordan BIOS'en i en normal computer er implementeret, men eftersom de demonstrerer det i en T400(med en ellers normal bios?) burde det vel kunne virke i alle nyere computere, da jeg går ud fra at koden bare er anderledes. Hardware den skal initialisere er jo stadig den samme.. Ret mig lige hvis jeg er helt galt på den...
28. sep. 2009 10:42
Jeg har egentlig lidt svært ved at se hvordan det skal fungerer i praksis. Folk bruger jo ikke SSD'er i dag, så BIOS'en skal vente på at harddisken starter op (spin-up), og det tager da over 1 sekund.
Sidder der en CD-rom i skal den formentlig se om den er bootable, og det tager endnu længere tid.
Og der skal vel også være tid til at trykke på en eller anden knap til at komme ind i indstillingerne med, der er 1 sekund da lige i underkanten.
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
28. sep. 2009 10:50
hurtigt, men hvem kan ikke vente 20-30 sekunder som en okay comp er om at boote ?
Nom nom, i r a lolcat, and i likez teh cheezburgerz nom nom nom, can i haz more?!
28. sep. 2009 10:55
hurtigt, men hvem kan ikke vente 20-30 sekunder som en okay comp er om at boote ?Hrandersen (#8)
Mig!! Det bedste ved Vista er at den har Wifi omgående efter start fra stand-by... det tager XP 15-20 sekunder om at fange... Det kan jeg ikke vente på, når jeg har set en ligegyldig reklame jeg skal følge op på...
Topic: man skal ikke kimse af folks utolmodighed... inkl min egen :)
Menuen.dk - Lige ved hånden
28. sep. 2009 10:55
Ren installation: 11 sekunder
Visual Studio installeret: 18-22 sekunder
SQL Server installeret: 16-19 sekunder
Visual Studio OG SQL Server installeret: 28-35 sekunder
Så kan man jo lige smide ting som drivere, DirectX komponenter og antivirus oveni.
Ved godt at nyheden er angående BIOS starttid, men jeg vil personligt hellere have lidt længere BIOS starttid for hurtigere indlæsning af software.
Man kan så diskutere om computeren har godt af at blive startet op så hurtigt. Visse ting skal bruge noget tid på at komme op i gear. Det svarer vel lidt til at man starter sin bil, og inden mortoren har taget den første omdrejning, knalder man speederen i bund og fylder motoren med brændstof svarende til at man kører 250 km/t. Virker det? Sikkert. Er det godt? Tvivlsomt.
//Jeg kan alt, indtil det modsatte er bevist.
28. sep. 2009 11:00
Ej hvor er i pessimister da! De har lige forbedret opstarts-tiden væsentligt og i kan ikke andet end at være negativ?
Virkelig en dårlig eksempel du kom med der mireigi, da BIOS er oftest det eneste tidspunkt hvor en CPU bruger 100% af sine ydelser og blæserne køre på fuld-tryk.
28. sep. 2009 11:01
#10
ævl, bævl !
Jeg har tilfældigvis en T400 med Intel X25m SSD
det tager 18 sekunder at boot fra Bios til Win7 startknappen virker
Jeg har installeret Visual Studio 2008 og Norton I.S. 2009
#0
Hvordan får jeg fat i den bios ??!?!?!?
ME WANTS
Microsoft, fordi jeg ikke er bindegal
28. sep. 2009 11:08
Ej hvor er i pessimister da! De har lige forbedret opstarts-tiden væsentligt og i kan ikke andet end at være negativ?Xploitz (#11)
Der skal ikke meget til for at være negativ, hva'? ;-)
Jeg ser det nærmere som at folk er ligeglade. Neutrale. Fint nok, men ikke særligt interessant.
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
28. sep. 2009 11:10
Lækker nyhed!
På tide BIOS industrien også griber fat om boot tiden.
Jeg har utallige eksempler på VIRKELIGE absurde langsomme BIOS boot tider, bl.a. fra DELL's bærbare maskiner!
Mht. hvor denne BIOS kan anskaffes henne, tvivler jeg nu desværre på den bliver sat i produktion til T400 serien alene.
Jeg fornemmer nærmere PHOENIX technologies er ude med en charme offensiv til deres kunder om de har et nyt og hurtigere produkt på banen end deres konkurrenter.
28. sep. 2009 11:12
glem BIOS'en, kom nu videre: EFI :-D
men jo hurtige boot tider er en god ting, så må man håbe man kan mærke det på server boot tider og lign.
selv sætter jeg kun computeren på Sleep mode, gider ikke vente boot-tiden igennem (Fra sleep til normal tilstand på 4-5 sek.)
28. sep. 2009 11:17
Hvor relevant er en kold opstartshastighed efterhånden?
Fra XP og opefter er det da blevet mere og mere normalt at maskinen lukker ned i hibernation istedet for totalt ned. Noget der er blevet bedre og bedre for hver windows version.
Vi lukker ingen maskiner ned her på arbejde, der bliver bare smidt i dvale så de er klar når man tænder dem.
netop der kan en BIOS opgradering hjælpe betydeligt da der praktisk talt kun skal startes hardware, spinnes harddisk, hentes RAM fra harddisk og læse dem ind i RAM. Altså en ren BIOS operation (næsten)
Hvad der starter op fra en kold start er irrelevant i en moderne verden hvor man ikke behøver gøre det. min maskiner kører snildt en måned af gangen før de får en kold start.
I have ascended to a higher plane of sarcasm. Please send all Complaints to: /dev/null Have a Nice day
28. sep. 2009 11:26
Var det ikke bare et spørgsmål om at gøre load parallel fremfor enkelt trådet?... :P
An expert is a person who has made all mistakes in a very narrow profession - Niels Bohr
28. sep. 2009 11:30
#17 Det kunne være nice nok hvis du får det til at virke ;-)
Er jeg den eneste som godt kunne tænke mig bedre opstart af blandt andet Raid controllere. Især on-board. Hader mit bundkort. Det tager ~2 minutter for mig bare at komme ind til loginskærmen.
Men sådan går det når man har 2 IDE diske, og ikke nogle ikke-raid IDE porte på bundkortet.
For ellers ved jeg godt man bare kan slå raid fra.
Generelt tror jeg bare min spand skal smides i havnen eller lign. og så skal jeg have samlet noget nyt. Men alting til sin tid.
OT:
Syntes det er nice nok at de også finjusterer opstartstid. Der er åbenbart mange som er irriteret over "lang" opstartstid.
"I wanna watch the scary monkey show!" Gir - Invader Zim
28. sep. 2009 11:33
Hvor stor en procentdel af den tid man bruger foran computeren er det der bruges på at starte computeren op ? Personligt gør det ikke den store forskel på mig om min computer er 30 eller 60 sekunder om at starte, i forhold til alt den tid jeg bruger på at vente på andre ting, er de 30 sekunders forskel minimalt.
For at det skulle batte noget, så skulle computerens tilstand kunne gemmes og hentes tilbage på under et sekund, så man kunne slukke computeren når man gik fra den og tænde den igen når man kom tilbage.
Så længe man stadig skal logge på og starte alle programmerne op igen, for derefter at åbne de samme dokumenter og websider man havde åbent sidst, så er det ikke praktisk at hurtigt kunne lukke ned og starte op igen.
28. sep. 2009 11:35
#16 Tja.. Jeg slukker sgu altid min? Det der energi fråds er jeg ikke helt med på - blot for at spare 15 sekunder...
Men ellers er det her en velkommen nyhed, hurtigere harddiske (SSD) og hurtigere BIOS er alt sammen med til at gøre det hele bare lidt hurtigere.
#19 Eeh? Det kan du jo få den til at gøre automatisk :P Du kan få din browser til at starte op automatisk, og gemme de sider du sidst havde åbent.
Der er en fin mappe under "Start> Alle Programmer > Start" der kan du bare smide de ting du gerne vil have startet op ind og så sker det per automatik.
28. sep. 2009 11:36
#15
Har du ikke læst nyheden? Det ER en EFI bios, en Unified EFI bios
28. sep. 2009 11:49
Hvis man er træt af at en computer starter langsomt op hvorfor sætter i den så ikke bare i dvale? Der tager det mig 10 sekunder at starte min netbook op og være på nettet
28. sep. 2009 11:55
Wow. 9 sekunder sparet. Tænk hvad man ikke kan udrette, hvis man samlede alle de sekunder sammen over et par måneder.
28. sep. 2009 11:59
#20
Slukket = 0 strøm
Tændt = >0 strøm
Dvale/Hiberation = 0 Strøm
Standby = >0 strøm, <Tændt
Så er det vist skåret ud i pap. Der er ingen forskel rent energimæssigt imellem dvale og slukket tilstand.
Så hvorfor slukke når man kan dvale?
I have ascended to a higher plane of sarcasm. Please send all Complaints to: /dev/null Have a Nice day
28. sep. 2009 12:08
Wow. 9 sekunder sparet. Tænk hvad man ikke kan udrette, hvis man samlede alle de sekunder sammen over et par måneder.DeNelo (#23)
Altså nu tænkte jeg lige over det - Computeren bliver tændt 1 gang hver dag i gennemsnit i 4 måneder
9 sek * 30 dage * 4 måneder * 5000 mennesker der får en ny BIOS
Det er 1500 timer der bliver sparet. Tænk lige over at kunne spare 1500 arbejdstimer hvert kvartal fordi man får en ny BIOS. Ikke dårligt
There is a fine line between genius and insanity. I have erased this line. Ham der Ctrl-V'er og er ham der er ham... lidt for tit
28. sep. 2009 12:15
#16 Tja.. Jeg slukker sgu altid min? Det der energi fråds er jeg ikke helt med på - blot for at spare 15 sekunder...duppidat (#20)
Standby tager ret lidt strøm, dvale tager intet.
Hvis du bekymrer dig om standby-strøm fra ét apparat, så håber jeg at du har sparepærer i hele huset, og køl/frys osv. er det mest strømbesparende produkt der findes, er sat ordentligt op osv.
Det virker så underligt når folk snakker om en smule standby-strøm, mens de har et kæmpe halvtomt køleskab, som ikke engang var energi-rigtigt da det var nyt, og er monteret med for lidt plads til udluftning så den skal arbejde ekstra hårdt.
Personligt går jeg efter de "store fisk". Lidt standby-strøm siger mig intet. Det er strøm jeg får noget for. Modsat fryseren, den kastede strømmen væk til et eller andet. Den nye fryser sparede sig selv hjem i løbet af 3 år, så meget strøm sparede jeg der.
Du kan få din browser til at starte op automatisk, og gemme de sider du sidst havde åbent.duppidat (#20)
Ja, det kan da lige tage en smule af det. Jeg mener også KDE har noget så den selv kan starte alle mulige programmer op, åbne dokumenter, scrolle ned til det rigtige sted osv.
Men det er STADIG nemmere (og hurtigere) bare at sætte maskinen på standby.
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
28. sep. 2009 12:15
Wow. 9 sekunder sparet. Tænk hvad man ikke kan udrette, hvis man samlede alle de sekunder sammen over et par måneder.DeNelo (#23)
På de 18 sekunder kan jeg nå at drikke et stort glas mælk!
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
28. sep. 2009 12:17
Der er ingen tvivl om at ingen ventetid er det nye sort indenfor computere.. Det er også nærmest det, som Win7 bliver slået op på, hvis jeg har fattet bare en smule af hvad hypen går ud på..
Altså nu tænkte jeg lige over det - Computeren bliver tændt 1 gang hver dag i gennemsnit i 4 måneder
9 sek * 30 dage * 4 måneder * 5000 mennesker der får en ny BIOSDet er 1500 timer der bliver sparet. Tænk lige over at kunne spare 1500 arbejdstimer hvert kvartal fordi man får en ny BIOS. Ikke dårligtTumleren (#25)
Hvis man har 5.000 mennesker, der arbejder 30 dage om måneden, så kan man nok leve med et par spildte timer eller tusind;-)
28. sep. 2009 12:38
#28
det ville være økonomisk fallit hvis tusindvis af timer bliver spildt i løbet af måneden, hvis det kunne forhindres. Men selvfølgelig vil der altid være spild et eller andet sted på en arbejdsplads. Men for en arbejdsgiver er det altså vigtigt at dette spild ikke løber løbsk. Bliver der spildt for meget tid, bliver der produceret mindre (og højere omkostninger i form af aflønning ect.) hvilket igen gør virksomheden mindre konkurrence dygtig i forhold til konkurrenterne. Er spildet for stort må virksomheden igen fyre medarbejdere og helt lukke hvis produktiviteten er for lille i forhold til udbyttet.
Live your Life... Dream your Dream... You have one life... Use it wisely...
28. sep. 2009 12:41
#29
Tænd computeren inden du sætter dig. Inden jeg har fået overtøjet af, hentet kaffe og sat mig ned, er der gået væsentligt mere end 10 sekunder.
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
28. sep. 2009 13:19
Nu var det heller ikke fordi det var et særligt realistisk scenario, bare et eksempel for at vise hvad det kan betyde.
There is a fine line between genius and insanity. I have erased this line. Ham der Ctrl-V'er og er ham der er ham... lidt for tit
28. sep. 2009 13:27
Det var godt nok på tide, der skete noget med BIOS'en - PC'ens mest dinosaurus-agtige rudiment. Det behøver nemlig ikke gå så langsomt. Bare kig på Amigaen!?
28. sep. 2009 14:45
Jeg ser mest fordelen ved dette i forhold til maskinen derhjemme. Hvis jeg har fået den slukket kan boot-tiden da godt være en hindring for at jeg gider tænde igen. Jeg ved godt ni sekunder ikke er det vilde, men alt på den front er velkomment.
Jeg kan også se en energibesparelse, da jeg vil være mere tilbøjelig til at få slukket min computer når jeg går væk fra den, hvis jeg skal vente kortere tid når den skal startes op igen.
http://6000-kolding.myminicity.com
28. sep. 2009 14:45
#32:
Wow...fik helt flashback til at holde begge museknpper nede ved boot...
Linux is only free if your sparetime has no value & AMD is only cheaper if your (spare)time has no value...
28. sep. 2009 15:07
Når man måler opstatstid, hvornår regner man så med at opstarten er færdig ?
- Når login-skærmen kommer frem ?
- Når man har logget ind og kan se startknappen ?
- Når man kan klikke på startknappen og PCen så også reagerer ?
- Når alle de programmer man har sat til at starte automatisk er færdige med at loade ?
Når jeg starter min arbejdsPC (Vista) og har logget ind, så går der mindst et minut inden jeg kan få nogen reaktion på museklik eller tastatur. Indtil da kan jeg se desktoppen og startknappen, men PCen har så travlt med start af antivirus og andet ekstra pis så det varer længe inden jeg kan bruge den til noget.
28. sep. 2009 15:18
#35
Det kommer an på hvem du spørger.
Hvis det er et salgsargument, så er det når Start-knappen kommer frem.
Hvis du spørger mig, er det når alle opstartsprocesser ser ud til at være overståede. Dvs. alle grafiske elementer er klar, og svartiderne er normale.
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
28. sep. 2009 16:51
#11 << Øh, CPUen siger altså ikke andet end "nop nop nop" under POST, og blæserne kører kun på fuld knald, idet blæserstyringen endnu ikke er startet.
#15 << Servere booter langsomt, fordi alt skal kontrolleres grundigt - og fordi serverens opstartstid er irrelevant, da sådan en typisk kører 24/7 (eller i hvert fald bootes i god tid inden, den skal bruges) - så det skulle nødigt speedes for meget op :)
#20 << "Dvale" bruger ingen energi, idet maskinen er slukket. Hukommelsen dumpes til disk ved nedlukning og hives tilbage i RAM ved opstart.
#24 << Fordi Windows og programmer stadig står og leaker lidt :) Men jeg vil give dig ret; siden Vista SP1 har jeg også kun bootet i weekenden ;)
#25 << Der er nok andre steder, det ville være billigere at spare 9 sekunder. I øvrigt går der 3 mdr på et kvartal - ikke 4 :)
#27 << Også hvis det er køleskabskoldt?
#30 << Automatisk boot ved medarbejderens mødetid var også en løsning...
#31 << Hvis du skal opstille et relevant regnestykke, skal du se på energien, som spares i løbet af de 9 sekunder:
Samlet forbrug under POST (*våd tommelfinger i vejret*): 100 W
Tidsbesparelse: 9 s
Samlet besparelse pr. boot: 100 W * 9 s/boot = 900 W*s/boot
Samlet besparelse p.a. ved 1 boot pr. arbejdsdag og 200 arbejdsdage: 900 W*s/boot * 1 boot/a.dag * 200 a.dage = 180 kW*s/a
180 kW*s/a / (3600 s/h) = 50 Wh/a
Samlet pris for el inkl. distribution og afgifter (så vidt jeg husker fra sidste regning:): 2,89 kr/kWh
Samlet besparelse p.a: 50 Wh/a * 2,89 kr/kWh ~= 14 øre/a
#36 << ... og hvis du spørger phoenix, er det nok, når POST er overstået, og kernen begynder at starte op :)
28. sep. 2009 17:03
Glemte lige...
#10 << Elektronik skal ikke have tid til at varme op; det trækker en fast strøm, som afsættes i varme. Det er det, og kun "nyere" generationer af desktopCPUer, trækker ikke en fast strøm - men magter at drosle ned, når de idler (og denne neddrosling sættes formodentlig - som med blæserstyringen - først i værk efter boot).
En benzinmotor udvider sig under opvarmning, og dette bør ikke gå for stærkt - derfor skal du ikke brænde for store mængder benzin af i den i de første par min. efter start.
28. sep. 2009 17:20
For at sætte diskussionen i perspektiv:
Et tv starter momentant (mit på ca 3 sek.). Ingen ville være tilfreds med +30sek opstartstid her, for vi er VANT TIL at det sker straks. Til gengæld accepterer de fleste mennesker 20 min. reklamer på en time.
Min eksterne LG cd/dvd afspiller tager godt 5 sek. fra den tændes til jeg kan åbne tray. Det irriterer mig konstant fordi det ikke er normalt.
Du kommer træt hjem og sætter nøglen i døren. Den lukker dig ind efter 10 sek. Tilfreds?
Det handler altid om tilvænning og vaner. Og verden ville være et bedre sted hvis computere kunne startes lige så hurtigt som tekst-tv :-)
28. sep. 2009 17:27
Dejligt at de endelig kigger på det der har ændret sig mindst på computere igennem tiden... BIOS.
Min computer er 32 sekunder om at starte op, omkring 20 af dem er BIOS og RAID BIOS. Win7 tager kun omkring 10sek.
Så det er på tide at de får opdateret BIOS.
Faith: The process of non-thinking.
28. sep. 2009 17:49
#39 det ville uden tvivl gøre det nemmere, men er det rent teknisk muligt? Og i så fald, hvorfor gør de ikke bare det?
Jeg går ud fra at der bliver kørt en masse tests af computeren, og desuden skal du jo lige have et øjeblik til at reagere på BIOS setup samt lade det optiske drev kontrollere, om der skulle være et bootbart medie indsat.. Det er vel en samling af sådanne argumenter der gør, at det ikke er en øjeblikkelig process at starte computeren.
Nøglen i døren skal jo trods alt ikke først teste om dit hus er varmet op, eller om der er mad i køleskabet ;)
28. sep. 2009 18:01
Nøglen i døren skal jo trods alt ikke først teste om dit hus er varmet op, eller om der er mad i køleskabet ;)Tagger (#41)
Nej, det bliver naturligvis først standard om 20 år :-)
28. sep. 2009 18:03
Er jeg den eneste der tænker at man skal være mere end superklar til at trykke på Delete/F2 får at nå at komme ind i BIOS-opsætningen?
28. sep. 2009 18:07
#43
Er det ikke bare at holde DEL inde når man tænder?
Faith: The process of non-thinking.
28. sep. 2009 18:20
#44 jeg har oplevet at computeren ikke kan registrere tastetrykket, hvis tasten er trykket ned inden computeren får strøm. Så man skal sidde klar med fingeren på tasten i det man trykker på power-knappen
28. sep. 2009 18:24
#40 << BIOS har da ændret sig meget igennem tiden... Ikke mindst med "opgraderingen" til EFI.
POST i BIOS er også blevet langt, langt hurtigere; jeg husker fx, da man sad og ventede på, at RAM taltes op :)
#43 << Hvorfor (udover det sikkerhedsmæssige perspektiv) skal BIOS overhovedet kun kunne sættes op inden boot?
I øvrigt lidt fjollet at blive ved at kalde det BIOS, når det er EFI :)
28. sep. 2009 23:11
Jeg har igennem mine kontakter skaffet og indlagt mig Phoenix bios'en til min T400, super sej opstart!!! ;)
28. sep. 2009 23:24
#46 det er et godt spørgsmål - og jeg kender ikke svaret. Men ja det er lidt fjollet at hænge i den gamle forkortelse, når det slet ikke er en BIOS længere.
29. sep. 2009 01:31
Jeg tilslutter mig skaren der klager over langsomme disk-controllere der absolut skal bruge 5-10 sekunder per tilsluttet disk for at finde ud af ja, det er stadig den samme disk som sidst der er tilsluttet.
#48
Måske bare kalde det firmware i stedet, det er jo den generelle betegnelse. (BIOS er jo også firmware.)
29. sep. 2009 06:57
#49 det er ikke hensigtsmæssigt at bruge den meget generelle betegnelse firmware om BIOS/EFI, da en computer indeholder en del forskellig hardware, som også har sin egen firmware. Der vil derfor hurtigt opstå misforståelser i den forbindelse og man ville skulle bruge unødig tid på at udpensle hvilken firmware der er tale om. BIOS/EFI er vist også lidt mere avanceret end de fleste andre firmwares, så det er meget fornuftigt at skelne imellem dem.
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.