Annonce

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Windows 8?

  • 60%Anvender det ikke
  • 21%Har installeret det, men anvender ikke Modern UI
  • 19%Har installeret det, anvender også Modern UI
nVENTIV presser Athlon64 FX  op på 2.8 GHz
Tags: bundkort

nVENTIV presser Athlon64 FX op på 2.8 GHz

25. sep. 2003 15:20Johan De Gelas fra Ace's Hardware, har lavet en benchmark af en overclocket Athlon64 FX-51, med det danske nVENTIV, tidligere Chip-con Aps, kompressor løsning.

Systemet benyttede et ASUS SK8N bundkort, med en speciel BIOS der kunne ændre multiplieren på CPU'en. Den nuværende version af Athlon 64, har en maks. multiplikator på 14x.

Athlon64 processoren kunne ved 2,8GHz, køles ned til -39C, hvilket var nok til at sikre stabil drift.

Johan har også kigget lidt på skaleringen af Athlon64, da AMD har pralet med at den skalerer meget godt med frekevensen.

#1: newz-Kanonen

25. sep. 2003 15:32

I was here first :D

#2: newz-Locturian

25. sep. 2003 15:42

-39C ? Damn, en kold processor? Hvad sker der lige? :)

#3: newz-pointwood

25. sep. 2003 15:43

Det ser ud til at AMD har ret - Athlon64 skalerer ret godt! Den indbyggede memory controller er helt sikkert en af de væsentlige årsager til det.

Jabber ID: pointwood@jabber.shd.dk

#4: newz-TullejR

25. sep. 2003 16:40

#2:

Noget a la prometia mach II eller et vapochill, eller en tredie form for kompressor-køling...

http://blog.antistof.dk

#5: newz-red_martians

25. sep. 2003 17:37

Jeg synes nu oz det lyder ret vildt!!
Meget tyder på, at disse processore kan blive gode overclockkere.... Bare rammene var hurtige nok!!

#6: newz-SpaZoiD

25. sep. 2003 17:39

http://www.tomshardware.com/cpu/20030923/index.html
AMD ka stadig ik følge med.. ynkeligt imo

#7: newz-FISKER_Q

25. sep. 2003 17:52

thg har pyntet på intel's tal plus fjernet lidt på amd's tal så vidt jeg husker.

Argumenter tak - ikke bare meningsløst FireFox-spam. Pas på! Jeg har stemmeret.

#8: Dreadnought

25. sep. 2003 17:59

#6 Sært nok er det kun THG der viser at Athlon64 stinker i forhold til Intel. Læg selv to og to sammen. THG har før været på Intel's lønningsliste. Så jeg tror THG vist har skudt sig godt grundigt i foden med haubitzer.

Alt er bare et spørgsmål om moment.

#9: newz-Redhack

25. sep. 2003 18:57

LOL i følge denne test så lægger AMD sig jo vildt foran Intel... Se lige testene på deres side... (Kan anbefales)En Athlon 64 2,4GHz ligger jo på lige fod med en P4 3.4 GHz.

#6 Toms Hardware Guide er jo kendt for at være vilde Intel fans, så de tal du finder der vil jeg ikke regne for meget med.

Nå, men Intel vinder jo i én test, og når deres nye Processor kommer, så rykker de nok fra AMD igen, men nu må vi jo se...

World Of Warcraft fanside: www.wowfan.dk

#10: newz-FISKER_Q

25. sep. 2003 19:02

#9 den nye processor var jo også testet. Og den var kun bedre på Quake 3 motoren.

Argumenter tak - ikke bare meningsløst FireFox-spam. Pas på! Jeg har stemmeret.

#11: newz-CRiSpY

25. sep. 2003 21:30

tjae.. undrer mig over hvor meget mere intel kan trække ud af deres p4. Ser da ud til at amd kan give deres nye athlon en god squeeze mere powah senere hen.

og #6.. AMD kan jo lige netop godt følge med. ville være temmelig flov over at min 3.2 p4 ikke kunne banke en 2.2 athlon :P

--- Welcome to rivendel mister anderson.

#12: newz-Kennie

26. sep. 2003 00:34

Siger dette her ikke det hele om THG?

http://520048665308-0001.bei.t-online.de/Toms_Sat_surv1.JPG

Og ja, sådan ligger placeringen af bygningerne i virkeligheden. Om ruten er den sammen, kan diskuteres.

Anyway, det er rart at se at AMD er med igen, synes bare at nogle folk er lidt for negative. Der er især mange som brokker sig over priserne på AMD's nye chips, selvom de i forvejen køber Intel's topmodeller. Er det ikke iorden at AMD tager sådan nogle priser for deres produkter?

#13: Bundy

26. sep. 2003 15:29

#12 tjoeh, men nu har en af fortalerne for amd jo altid været at de var billigere end intel.

Linux is only free if your time has no value.

#14: sKIDROw

26. sep. 2003 16:40

#13 Bundy

Det er jo et stort skridt for AMD, den dag de kan sælge til samme pris som Intel.. ;)

Fri software: Software i brugernes interesse. FSF Associate Member #2784 FSF Europe Fellow #882

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger