Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Netflix klar med understøttelse af Android 2.2 og 2.3

12. sep. 2011 12:51Den amerikanske streaming-tjeneste, Netflix, er endelig klar med understøttelse af alt android-udstyr, der kører version 2.2 eller 2.3. Dette stod klart efter, at Netflix for nylig udsendte en opdatering til tjenesten på Android Marked.

Tjenesten er gennem de seneste år blevet yderst populær, men da firmaet tilbage i maj annoncerede en opdatering, der tilføjede omkring fem mobiltelefoner til listen over understøttede enheder, var kun få tilfredse. I juni kom så understøttelse af Gingerbread (Android version 2.3), hvilket betød at mange tablets, omend med varierende billedkvalitet, kunne anvende tjenesten. På trods af denne opdatering var der stadig mange, der ikke kunne anvende Netflix, og mange var derfor stadig utilfredse.

Dette har firmaet altså således forsøgt at ændre med deres nye opdatering, til glæde for mange Android-brugere, og selvom tablet-brugere må vente lidt endnu med at få deres egen applikation, er tilfredsheden med streaming-tjenesten kraftigt stigende.

#1: kblood

12. sep. 2011 12:55

Tjaaa... men det gør vel ikke at den kan bruges i Danmark uden en tunnel?

#2: webwarp

12. sep. 2011 13:06

#1 så må du hellere begynde at grave en nu

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#3: blacktiger

12. sep. 2011 13:21

#1 Nej. Det er da en meget fin nyhed da den viser Android nu er så seriøst et marked at netflix hopper med på vognen selv om de før har brokket sig over mangel på DRM og derfor kun undersøttet et fåtal af telefoner med specielle DRM løsninger. Nu kan en hvilken som helst 2.2 eller 2.3 telefon hente netflix.

Når det så er sagt så givet det jo ikke meget mening at linke til applikationen - hvad skal vi med den her i Danmark?

#4: Cookiemann

12. sep. 2011 13:50

Jeg kan heller ikke bruge den til min Desire HD og jeg har version 2.3.

#5: Nagash

12. sep. 2011 14:06

I har vist ikke så godt styr på versionsnumre? Overskriften siger at den nu er klar til 2.2 og 2.3, men inde i artiklen nævner I så også at den blev klar til 2.3 i sommers, hvilket gjorde den virkede til Tablets? Mener I ikke 3.x?

#6: resbo

12. sep. 2011 14:08

brug dns fra unblock-us.com, og en app til at ændre dns-adressen på telefonen (skal vist være i root tilstand, for at kunne ændre dns på det mobile netværk) .. Så har i netflix. Og hulu, last.fm radio, pandora og hvad vi ellers ikke må lege med, her i dk. (og uden noget besværligt tunnel-system ;-)

#7: resbo

12. sep. 2011 14:10

app'en kan desuden ikke hentes fra markedet, uanset om man bruger vpn eller ændre dns, da den vist nok spotter man har dansk tele-udbyder. Men den ikke ikke så svær at finde uden for markedet

#8: HerrMansen

12. sep. 2011 14:49

VPN eller Proxy burde nu kunne omgå marketplace - så længe at man er logget ud og evt. bruger en anden browser end normalt. Der ligger jo både cookies og lokationsoplysninger lokalt. :/

Jeg håber da at dette er et led i projekt "Netflix til Danmark" - ville være fedt at kunne sige farvel til Blockbuster and what have you..

This is my opinion. There are many like it, but this one is mine...

#9: -iMan-

12. sep. 2011 15:28

Når det så er sagt så givet det jo ikke meget mening at linke til applikationen - hvad skal vi med den her i Danmark?blacktiger (#3)

Jeg er utroligt glad for Netflix på min iPad. Vi er 2 om at dele en konto, så vi giver omkring 45,- om måneden hver, for både Netflix abonnement og VPN (Overplay), og så har vi omkring 100.000 film. Det har specielt været et hit her i "sommeren" hvor man sad indenfor i sommerhuset :-/

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger