Hvornår har du sidst været til LAN?
11. apr. 2008 11:54Mozilla kom sent i gang med at udvikle en browser til det mobile marked, faktisk kom de først i gang i oktober sidste år. Med de hukommelsesproblemer den almindelige udgave havde, så var der en del skepsis over, hvordan den mobile udgave skulle blive.
Siden er der sket store fremskridt med Firefox 3, ikke mindst med at få styr på hukommelsesforbruget, hvilket nu også er slået igennem på udviklingen af den mobile version, der går under kodenavnet Fennec.
Fennec er stadig en pre-alpha-udgave, men i en sammeligning mod Firefox 3 på en Nokia N810, så kunne Fennec præstere et 6 gange bedre resultat i SunSpider Javascript-benchmarken.
Vil man prøve Fennec i pre-alpha-udgaven, så kan den hentes her (p.t. kun til Nokia-telefoner). Mozilla forventer at Fennec går i alpha til sommer.
11. apr. 2008 11:55
Jeg håber den bliver lige så god som den Opera har lavet, for den virker IMHO ret godt skruet sammen :o)
Kan du ikke finde noget om det på nettet er det ikke værd at vide noget om...
11. apr. 2008 11:59
håber de laver en som kan køre på windows mobile 6. den internet explorer der er i den, er noget crap. det samme er opera mini. lort til java skal man lede længe efter :S
11. apr. 2008 12:02
Gimme en version til iPod Touch, og jeg skal ikke bede dem om mere :D
Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...
11. apr. 2008 12:26
Hurra, har lige skiftet fra Nokia til Sony Ericsson :s
Men lækkert, næste gang jeg køber telefon må jeg lige sørge for den er kompatibel så jeg begynde at browse på den i stedet.
Try League of Legends for free, online MOBA sign up here: http://is.gd/tryLoL
11. apr. 2008 12:56
Resumeet:
Vil man prøve Fennec i pre-alpha-udgaven, så kan den hentes her (p.t. kun til Nokia-telefoner)
http://wiki.mozilla.org/Mobile#Supported_Platforms:
We have the stated goal of supporting Windows Mobile and Linux devices.
Hvor mange Nokia-telefoner er det nu lige der kører Windows eller Linux? Jeg har hørt om et eller andet Nokia/Linux, men når jeg kigger på http://forum.nokia.com under "Device Specifications" er der kun S40, S60 og S80.
(S40 er Nokias eget OS, S60 og S80 er modificerede Symbian OS'er.)
Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?
11. apr. 2008 13:05
#5
vis du var gået lidt lægger have du kunne se den her:
http://wiki.mozilla.org/Mobile/Platforms
Device--> Nokia N800 and N810 IT
CPU--> TI OMAP 2420
OS--> Linux IT OS
Browser--> Mozilla MicroB
"If you don't know where you are going, any road will take you there" – George Harrison
11. apr. 2008 13:10
Umiddelbart er jeg forvirret - er installationen til N800/N810(som ikke er telefoner - og som kører fuld linux), eller er det til Nokia Telefoner der kører Symbian?
11. apr. 2008 13:12
Og for nu at svare mig selv - kikkede i .install filen, og det er til maemo baserede devices - altså Nokia N800(der er opgraderet til OS2008 vil jeg tro) og N810.
Så det er ikke en browser til Nokia telefoner som artikelbeskrivelsen siger.
11. apr. 2008 14:37
Man må håbe de kan porte den til windows mobile mm. ret hurtigt. Den nuværende mozilla browser til mobile enheder minimo er lidt tung i det.
12. apr. 2008 01:41
Nu har jeg så lige prøvet at installere den. Den er meget langsom om at starte op - den bruger ca den samme mænge ram som den indbyggede browser i os2008, men den fejler totalt på et vigtigt område: Man kan tilsyneladende ikke få et keyboard frem, så det er ikke muligt at indtaste en url...
13. apr. 2008 21:21
Jeg takker fordi de har valgt at navngive den efter mig. Håber de kan leve op til Fennec navnet, ellers bliver jeg desværre nød til at sagsøge dem :o)
Its all fun and games until someone looses an eye. Then its fun and games with no depth perception.
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.