Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Mitsubishi klar med 149" OLED-skærm

29. jan. 2010 14:49I den kommende uge afvikles ISE 2010 (Integrated Systems Europe), den 2.-4. februar i Amsterdam hvor flere elektronikproducenter vil fremvise nye produkter. En af dem er Mitsubishi, som har taget en 149 tommer OLED-skærm med.

Den store skærm er ikke beregnet til brug som fjernsyn i privaten, men som f.eks. et reklameskilt og består af mange små OLED-panleler, der ar monteret ved siden af hinanden.

Hvert panel fylder ca. 10x10 centimeter og udmærker sig ved ikke at have nogen kant, så når de placeres ved siden af hinanden ser de ud som en stor skærm.

Opløsningen på den store skærm er på 1088 x 640 pixels hvilket svarer til en pixelafstand på 3 mm. Lysstyrken er på 1500cd/m2 hvilket gør den egnet til brug i oplyste lokaler/områder.

#1: PorreKaj

29. jan. 2010 15:01

Dammit, som Newz troller med de overskrifter

#2: JesperZ

29. jan. 2010 15:14

#1 Ja. Den nåede lige at blive hård... Men så læste jeg resten af nyheden :(

Tak fordi du læste min signatur :)

#3: nbyriel

29. jan. 2010 15:15

3mm skærm, ikke fordi det er voldsomt imponerende uanset hvordan man vender og drejer det.. Danske ProShop Europe tager selv afsted til ISE2010 og har større skærme med, dette er dog LED (smd) og ikke OLED..

De skærme er så også kun 6-7mm skærme som er typisk for indendørs "højopløsning" LED-Skærme til fx Reklamer (fodbold/håndbold bander osv)

#4: Dreadnought

29. jan. 2010 17:19

3mm pixel, ikke fordi det er voldsomt imponerende uanset hvordan man vender og drejer det.. Danske ProShop Europe tager selv afsted til ISE2010 og har større skærme med, dette er dog LED (smd) og ikke OLED..

De skærme er så også kun 6-7mm pixel som er typisk for indendørs "højopløsning" LED-Skærme til fx Reklamer (fodbold/håndbold bander osv)nbyriel (#3)

Fixed!

Alt er bare et spørgsmål om moment.

#5: Remmerboy

29. jan. 2010 17:54

3mm's afstand mellem pixels, ikke fordi det er voldsomt imponerende uanset hvordan man vender og drejer det.. Danske ProShop Europe tager selv afsted til ISE2010 og har større skærme med, dette er dog LED (smd) og ikke OLED..

De skærme er så også kun 6-7mm pixel som er typisk for indendørs "højopløsning" LED-Skærme til fx Reklamer (fodbold/håndbold bander osv)nbyriel (#3)

Fixed!Dreadnought (#4)

nu er den fixed.

#6: Cuco2

29. jan. 2010 18:02

Kan lige se den på Times Square.

#7: Billy Blaze

29. jan. 2010 20:08

#3

Du skriver altså at det ikke er særligt imponerende fordi andre har større LED skærme med? Det giver jo absolut ingen mening når der her er tale om små OLED skærme som er sat sammen til en stor. Det interessante er hvordan det ser ud i virkeligheden...

#8: nbyriel

29. jan. 2010 20:26

#7

For at være ærlig fandt jeg det bare ikke voldsomt imponerende, idéen med at sætte flere sammen i moduler er jo netop den vi "altid" har kendt i de LED skærme vi ser i dag, de er bygget sammen af flere paneler seamlessly som bliver til 1 modul som så også er seamless (typisk tæt på 1x1 meter alt efter hvor stor afstanden er pr. pixel/diode) de har så bare valgt at gøre det ved OLED og så i 3mm afstand pr pixel, hvilket jo ikke ligefrem er en sensationel opløsning. Ikke andet :) det var vidst bare en høj tanke fra mig i form af et post :)

#9: Billy Blaze

29. jan. 2010 20:31

#8

Haha, ja der var vist flere af os som i et kort øjeblik troede at de kunne fremvise en 149" OLED skærm, for derefter et blive skuffet over at det blot var små skærme sat sammen.

Jeg forstod bare ikke helt hvorfor du blandede LED ind i debatten, virkede mest som et forsøg på at reklamere lidt for ProShop Europe...

#10: Clauzii

29. jan. 2010 21:45

"... og udmærker sig ved ikke at have nogen kant, så når de placeres ved siden af hinanden ser de ud som en stor skærm."

Nogen LC-Displays der kan det??

I like :)

Livet er noget vi selv sætter lyd på...

#11: Jakob Jakobsen

29. jan. 2010 21:53

Til privat brug, kan jeg ikke se hvad dette kan bruges til. Men den kunne være en fed erstatning for en projektor når man skal holde foredrag.

Faith: The process of non-thinking.

#12: Clauzii

29. jan. 2010 22:38

Til privat brug, kan jeg ikke se hvad dette kan bruges til.Jakob Jakobsen (#11)

Man vil med tiden blive i stand til at bygge sin egen skærmstørrelse, samt udvide denne i takt med pengepung/behov.

For mig at se er den kantløse, modulopbyggede skærm vejen frem. Og OLED er nok den bedste teknologi til at opfylde dette krav..

Livet er noget vi selv sætter lyd på...

#13: Jakob Jakobsen

29. jan. 2010 22:42

#12
Med 3mm dot pitch, skal det godt nok være et halvstort rum du vil have skærmen i, hvis du vil se andet end pixels.

Faith: The process of non-thinking.

#14: donoe

30. jan. 2010 00:54

#10:
Som et produkt der kan købes? Nej ikke så vidt jeg har set. Det tætteste du kommer er DID-skærme, altså skærme tiltænkt til at blive koblet i et matrix.

Det vil kræve en hel del at gøre en LCD kantløs - lige så meget med en OLED, hvis man tænker på normale dipslays med høj pixeldensitet. Man skulle i så fald finde på en meget mere kompakt måde at forbinde TFT-laget med controlleren for både rækker og kolonner. Lige nu hvor man anvender en form for "flex bond" så vil det fylde nogle mm.
Det er i og for sig også helt fint, når fx. man har en pixelafstand på 3 mm og samme TFT matrix, som den i artiklen.

Ved anvendelse af krystaller kræves der jo også lys bag ved panelet, da kantbelysning jo optager plads, men man er nødt til at have en kant rundt om, for at holde lyset inde i skærmen - så det er nok den største udfordring i det.

#15: newz-Glædelig Jul!!

30. jan. 2010 05:16

#8

Haha, ja der var vist flere af os som i et kort øjeblik troede at de kunne fremvise en 149" OLED skærm, for derefter et blive skuffet over at det blot var små skærme sat sammen.
Captain Awesome (#9)

Det tør siges, jeg var ved at overbevise kranen om at laden skulle laves om til biograf, og hestene skulle sælges i gul og gratis.

#16: Clauzii

31. jan. 2010 01:39

#13:
Selvfølgelig mener jeg ikke 3mm dot-pitch, men mere normale OLED størrelser ;)

Livet er noget vi selv sætter lyd på...

#17: homer

31. jan. 2010 06:11

OT: burde ik være nødvendigt med de lame overskrifter, det noget man normalt bruger for at trække folk til, men er det ikke kun os der i forvejen bruger news der ser dem? jeg kendte ikke til news før en buddy viste mig den... ikke fra en skod overskrift, så havde jeg fundet et andet site lissom...

Pixelafstand 3mm på vildt mange tiny skærme lyder ret nedtur, er de så alle sammen sat til hver deres gameboy?

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger