Hvornår har du sidst været til LAN?
11. dec. 2008 08:05Som det sker hver måned, så har Microsoft igen udsendt fejlrettelser til deres software, denne gang er dog lidt anderledes end normalt, idet der er kommet hele 28 rettelser.
Ud af de 28 fejl er de seks identificeret som kritiske og findes i Visual Basic 6.0, GDI, Word, Internet Explorer, Excel og Windows Search. Alle de kritiske fejl omhandler eksekvering af uvedkommende kode.
Sikkerhedsopdateringerne bliver automatisk distribueret via Windows Update, eller man kan hente dem på Microsoft Download Center. Flere detaljer om denne måneds sikkerhedsopdateringer kan læses her.
11. dec. 2008 08:20
Hos Comon mener man at det er 25, som er kritiske... men det er jo også Comon. :-)
11. dec. 2008 08:30
I det mindste så retter Microsoft da fejlen og indrømmer der er en.
Synes ikke man så tit hører fra Apple om at de retter fejl i deres software og jeg tror altså ikke på der ikke også er huller i osten hos Apple... eller orm i æblet om man vil.
To succeed is not enough... others must fail!
11. dec. 2008 08:41
Eller også bliver det bare ikke gjort til en verdensbegivenhed på linie med murens fald hver gang der rettes en fejl.
“See, you not only have to be a good coder to create a system like Linux, you have to be a sneaky bastard too.” - LBT
11. dec. 2008 08:44
#3 Sikke noget sludder. Apple lægger altid information ud når de laver sikkerhedsrettelser. Listen over rettelser i år kan ses her:
http://support.apple.com/kb/HT1222
Grunden til at man ikke hører om det så ofte er nok at fejlene sjældent leder til at der udvikles virus og andet skrammel som er målrettet mod at udnytte dem...
11. dec. 2008 08:46
#5: Eller måske blot det faktum at deres markedsandel er under 10%.
11. dec. 2008 08:57
#6, præcis.
Og Microsoft retter fejl MEGET hurtigere end andre store virksomheder som f.eks. Apple og SUN. Det er der lavet undersøgelser om ;) Så det må man da give M$oft
11. dec. 2008 08:58
#5: Eller måske blot det faktum at deres markedsandel er under 10%.sguft (#6)
Jep, hvis jeg var virus programmør, gad jeg da ikke gå efter et os, som ikke ret mange bruger.
Klart de går efter Windows, jo flere brugere, jo flere kan inficeres, og jo mere effektiv er ens virus.
Det er jo logik for burhøns.
Desuden skal det nok nævnes, at det faktisk ikke er Microsoft der "blæser" dette op, det er medierne (som fx ComOn og Newz.dk). Og dem er Microsoft jo ikke mere herre over, end Apple er. Nok nærmere tværtimod.
Der findes 10 slags mennesker, dem der forstår binært og dem der ikke gør.
11. dec. 2008 09:12
Jeg synes det kunne være interessant at vide hvor mange af disse sikkerhedshuller i Windows bliver lukket fordi Microsoft er de første til at finde hullet og forhindre Windowsbrugere i at blive udnyttet, og hvor mange sikkerhedshuller der bliver lukket fordi de er fundet af andre ondsindede personer og allerede er blevet brugt til at udnytte Windowsbrugere.
11. dec. 2008 09:13
Hmm jeg fik kun 8? Hvor er resten \o/
9 ud af 10 læger siger jeg er syg i hovedet! Den sidste stak af...
11. dec. 2008 09:23
#10
Nogle af opdateringerne indeholder flere fixes. Måske er det derfor.
If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.
11. dec. 2008 09:32
Det undre mig ikke at IE har kritiske fejl og mangler.
Der er vel en grund til at FireFox bliver mere og mere udbredt.
11. dec. 2008 09:35
#10,12:
Ah, her har vi den:
Microsoft har frigivet otte separate opdateringer som fjerner de 28 sårbarheder.
If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.
11. dec. 2008 10:02
#12
Kan garantere dig for at sikkerheden ikke er den største faktor. De største faktor er Addons, Det-ikke-MS-der-har-lavet-det og Firefox bruger råder andre til at bruge Firefox (Hvilket IE bruger ikke gør, det er der jo ingen grund til).
Sikkerheden er selvfølgelig vigtig, men ikke den største grund.
Names are the biggest limitations in this world.
11. dec. 2008 10:16
Skal vi have en nyhed hver gang det er patch dag hos MS ?reefermadness (#14)
Første linie, bassemand.
...denne gang er dog lidt anderledes end normalt, idet der er kommet hele 28 rettelser.nyheden
Hvor relevant nyheden er, tror jeg så vi er rimelig enige om :)
kudos til newz, som har valgt at fjerne mit avatar og give mig en pink diller igen :/
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.