Hvornår har du sidst været til LAN?
13. nov. 2008 19:17Normalt er det USA, man forbinder med underlige retssager, men nord for grænsen, i Canada, kan de også være med. Her har en canadier ved navn Jerry Rose sagsøgt en række virksomheder for to milliarder canadiske dollars.
Det er ikke så meget beløbet, der er bemærkelsesværdigt, men derimod selve anklagerne, der af flere betegnes som bizarre. Manden mener, at firmaer som amerikanske Microsoft og Wal-Mart samt det canadiske telefonselskab Telus og det royale canadisk beredne politi er indblandet i tankekontrol og andre satanistiske ritualer mod ham.
Flere advokater har bedt domstolene i Canada slet ikke at tage sagen op, idet den simpelthen er for underlig, men en dommer har valgt at høre på anklagerne.
En advokat hyret af Microsoft mener, at sagen er helt til grin, og den svarer til at sagsøge nogen, fordi man var sejlet ud over kanten ved verdens ende.
13. nov. 2008 19:20
En advokat hyret af Microsoft mener, at sagen er helt til grin, og den svarer til at sagsøge nogen, fordi man var sejlet ud over kanten ved verdens ende.
På den anden side: Hvis man NU var sejlet ud over kanten ved verdens ende, så ville jeg godt kunne forstå, hvorfor man havde trang til at sagsøge nogle.
Ontopic:
Hvem kontrollerer, at sådanne nogle mennesker får lov til at gå frit rundt? Han er ikke bare til skade for andre, men også for sig selv, når han tror på sådan noget.
Bliver der nogensinde folketingsvalg i Danmark? Næppe. derbliveraldrigvalgever.tumblr.com
13. nov. 2008 19:25
#1 har faktisk aldrig været jorden rundt. Så hvem skal ikke kunne sige at jeg er blevet holdt for nar af alle hele mit liv.
Jeg tester bare mit internet.
13. nov. 2008 19:28
#2 Det er du..
Tjek http://roadtripping.dk når du skal til USA! "Ask not what newz can do for you. Ask what you can do for newz!"
13. nov. 2008 19:42
OMG JORDEN ER FLAD: http://maps.google.com/
OMG JORDEN ER RUND: http://earth.google.com/
Aaaaaaaaaaahhhhhhhh
Try League of Legends for free, online MOBA sign up here: http://is.gd/tryLoL
13. nov. 2008 20:28
#4
OMG JORDEN ER EN FIRKANT: http://five3d.mathieu-badimon.com/gallery/earth/
... http://catsnstuff.files.wordpress.com/2007/05/dude-wait-what.jpg ?
Names are the biggest limitations in this world.
13. nov. 2008 20:40
Ooookay, 2 mia. dollars, det var ellers en slat penge. Men han må også være en plaget mand....
#5 siden du nu vil rettes :-) Så er det ikke en firkant, men en terning eller en kube. Eller The Borg i forklædning...
13. nov. 2008 20:45
#6
Ved jeg faktisk godt, søgte endda efter earth cube.. Men af en eller anden grund skrev jeg firkant...
Jeg giver kvajebajer til dem der kender mig ;)
Names are the biggest limitations in this world.
13. nov. 2008 20:46
#6
Ved jeg faktisk godt, søgte endda efter earth cube.. Men af en eller anden grund skrev jeg firkant...Jeg giver kvajebajer til dem der kender mig ;)Bllets (#7)
Hey Jesper.. vi ses på Katten og Musen :-p
13. nov. 2008 21:10
Tjaa... han ender bare med at betale sagsomkostninger hvis sagen ender i retten. Men det gør det nok ikke. Sådan en retsag skal jo godkendes af en dommer, og med mindre han er lige så skør, sker det nok ikke.
13. nov. 2008 21:11
Det faktum at hvis han skulle have ret vil vi som befolkning ikke tage sådanne anklager seriøst er da mere foruroligende.. De selvsamme mennesker der står til anklage fortæller os hvad vi skal tænke om sagen og makker ret! Hvis det i sig selv ikke er tankekontrol så er jorden vel flad..
13. nov. 2008 22:09
tankekontrol og andre sataniske ritualer
Siden hvornår har tankekontrol været et satanisk ritual?
13. nov. 2008 22:12
#1
Helt precis hvordan afgør du at han er til fare for sig selv og andre på baggrund af sådan en tanke?
Microsoft (og alle andre store virksomheder) udfører tankekontrol i form af medie manipulation.
13. nov. 2008 22:39
#12 Ja, men satanistiske ritualer? De manipulerer med folk, ja, men ligefrem at kalde det tankekontrol. Der er stor forskel på at ændre/have indflydelse på folks holdninger og så decideret kontrol af deres tanker.
At han sagsøger dem for at kontrollere hans tanker og udføre satanistiske ritualer mod ham, er efter min mening fuldstændig hen i skoven, og det gør at jeg i hvertfald ikke kan tage ham seriøst. Hvis han der imod havde anklaget dem for manipulation og magtmisbrug/monopolisme (vidst ikke lige det rigtige ord, men i forstår vel godt hvad jeg mener :P) og ikke snakkede om satanistiske ritualer, så ville jeg muligvis kunne tage ham lidt mere seriøst.
13. nov. 2008 22:50
glæder mig til at følge den retsag...
lidt underholdning må man vel få :D
13. nov. 2008 23:28
#13
Det jeg mente var ikke at han ikke er skør, men blot at meget få mennesker med skøre tanker reelt er til fare for dem selv og andre.
13. nov. 2008 23:38
#16 Ja nu aner vi jo ikke hvem manden er, men jeg tror du har fuldstændig ret i at han nok ikke er til fare for nogen. Vi kan jo heller ikke udelukke at manden måske er rimelig normal, men måske ville se om der reelt var mulighed for at få sådan et søgsmål gennem retten, for på den måde at tjene en god sum penge. Indrømmet, det lyder ikke som det mest intelligente og gennemtænkte grundlag han sagsøger firmaerne på.
14. nov. 2008 01:09
Lige for at få noget på plads:
Ikke at det gør det meget bedre, men ifølge kilden er de her nævnte grunde til søgsmålet, altså "tankekontrol og andre sataniske ritualer" slet ikke årsagen.
"Rose said he is asking for $2 billion because of a computer technology he invented that was stolen from him."
Tankekontrollen osv. er "blot", hvad de onde firmaer udøver for at "holde ham nede".
"Rose, reading from a three-page statement, said the mind-control harassment continues with "brain-drain technologies" under the RCMP and tactics to prevent his case from going forward."
Han er stadig en gigantisk kolbøtte, men påstanden i selve søgsmålet er noget, vi har set en million gange før.
14. nov. 2008 01:19
Hvem kontrollerer, at sådanne nogle mennesker får lov til at gå frit rundt? Han er ikke bare til skade for andre, men også for sig selv, når han tror på sådan noget.vandfarve (#1)
Det er da heldigvis ikke forbudt at være skør. Desuden ville jeg da elske, at drikke en øl med ham. Tænk på al den underholdning det ville afføde.
Anyway. Hvis der var nogen som kontrollerede mine tanker, ville jeg sgu også sagsøge dem... Eller noget.
Men hvis de kan kontrollere hans tanker, hvorfor får de ham så ikke bare til at lade være med at sagsøge?
I would rather be exposed to the inconveniences attending too much liberty than to those attending too small a degree of it - Thomas Jefferson
14. nov. 2008 02:42
/offtopic
#15
Jeg er simeplthen nødt til at spørge, hvor i al verden har du fundet timecube.com henne?
Jeg læste lidt af siden men måtte give op en 50-60 linier nede, det var al for surrealistisk til at jeg kunne blive ved.
Hvad er det crazy shit, hvad går det ud på?
/ontopic
Man hører ofte om grådige advokater som tager de mest bizarre sager for ussel mammons skyld, de udnytter både deres klienter og systemet på den mest forkastelige måde, men så vidt jeg kunne læse ud fra den originale artikel har ham her heller ikke fundet en advokat som er skør nok til at tage søgsmålet, han udtaler: "I'm not a lawyer, but I have proof," said Rose
Det må vi så lade være op til domstolen at bedømme, men jeg må da sige er jeg bestemt nysgerrig for at høre hvilken slags "proof" det er at han har.
14. nov. 2008 07:39
OMG JORDEN ER FLAD: http://maps.google.com/
OMG JORDEN ER RUND: http://earth.google.com/AaaaaaaaaaahhhhhhhhMakeybussines (#4)
LIGE mine ord ! :D Seriøst en griner jeg fik på der ! HA HA HA :D
14. nov. 2008 08:21
TANKEKONTROL!!!
Det kan man sgu' da ikke sagsøge nogen for, Jeg har været gift i 25 år, hvis det ikke er tankekontrol, så findes begrebet ikke :-)
14. nov. 2008 08:24
Fuck en idiot. Får mig til at tænke på en retssag for nogle år siden hvor bandet Judas Priest blev beskylt for at være skyld i at en ung mand havde skudt sig selv i hovedet med et jagtgevær efter at have hørt et af deres numre, hvor de sang noget med at man skulle dræbe sig selv. Senere i retssagen kom det så frem at forældrene havde nogel fuldstændig forskruede ultra-religiøse holdninger og underkuede og slog drengen, men det havde selvfølgelig ikke noget med sagen at gøre?? :-)
http://6000-kolding.myminicity.com
14. nov. 2008 08:57
#23: Er han også en idiot hvis han vinder? :-)
#Topic: Yeesh, lad os få en verden hvor alle kan sagsøge alle for alt og tjene penge på det - advokaternes paradis. Måske vi så kan indse ulempen ved et monetærtdrevet system og få skrottet lortet. :-)
Din fritid har kun en værdi hvis du ville bruge den på noget fornuftigt i forvejen.
14. nov. 2008 09:57
#24
Jeg sagsøger dig for en milliard million for at bruge et ord jeg ikke forstår!
Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...
14. nov. 2008 10:01
#25: Og jeg sagsøger dig for to milliard millioner for ikke at have en ordentlig uddannelse!
(Personlig note: Det skulle selvfølgelig være monetært drevet system. Monetært:
Der blev fundet 1 post i Den Danske Netordbog:
Den Danske Netordbog er udarbejdet af Center for Leksikografi
monetær adjektiv <-t, -e>
Åbn alt
Betydning og brug
som relaterer sig til pengeenheder eller valuta
Synonymer
mønt-
penge-
Din fritid har kun en værdi hvis du ville bruge den på noget fornuftigt i forvejen.
14. nov. 2008 11:02
100% off topic...MEN....Reg. timecube.com
for HELVEG hvor er det underholdende læsning...kæft det pothovede har haft for meget fritid!
14. nov. 2008 11:52
Jeg synes det er prisværdigt at Microsoft investerer så mange ressourcer i at undersøge hjernen på paranoide mennesker.
If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.
14. nov. 2008 12:27
James Bond: Do you expect me to talk? Auric Goldfinger: No, Mr. Bond. I expect you to die.
14. nov. 2008 13:44
#Topic: Yeesh, lad os få en verden hvor alle kan sagsøge alle for alt og tjene penge på det - advokaternes paradis. Måske vi så kan indse ulempen ved et monetærtdrevet system og få skrottet lortet. :-)ZiN (#24)
To spørgsmål:
1. Skal vi så gå tilbage til naturalier eller va'?
2. Hvad har det økonomiske system at gøre med civil lovgivning?
I would rather be exposed to the inconveniences attending too much liberty than to those attending too small a degree of it - Thomas Jefferson
14. nov. 2008 14:31
Satanistiske ritualer huh??
Prøv bare at installere en WinXP med diverse drivere og Servicepacks, se DET er satanistiske ritualer...
blacklistede shops: MultimediaWorld og Kelz0r.dk
14. nov. 2008 14:54
#26
Yeesh, lad os få en verden hvor alle kan sagsøge alle for alt og tjene penge på det - advokaternes paradis.
Det hedder USA
Zneet znatter zneet
14. nov. 2008 15:34
#27:
Hehe tak for tippet. jeg havde ikke set den side før. Manden er jo rablende sindssyg :)
If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.
17. nov. 2008 19:13
#30:
1: Det sagde jeg ikke. Jeg mener ikke nødvendigvis vi bør have et middel at handle med (sten f.eks.), men at vi derimod kan få hvad vi gerne vil have. Men det er også fordi jeg er fuldblodet kommunist.
2: Så længe der er penge i at sagsøge folk, og meget deraf, og at du herunder kan sagsøge dem for *næsten* alt, og stadig vinde?
En pæn del. Scenarie:
Mand A sagsøger firma A for at have gjort et eller andet normalt, men som han mener krænker et eller andet.
Mand A vinder og kræver uendelig milliard kroner (selvfølgelig et virkeligt tal). Firma A går nedenom og hjem. Hvor længe tror du der går før alle firmaer i verden ikke længere eksisterer? :>
Din fritid har kun en værdi hvis du ville bruge den på noget fornuftigt i forvejen.
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.