Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger
Microsoft: IE 7 vil ikke leve op til W3C-standarderne
Tags:

Microsoft: IE 7 vil ikke leve op til W3C-standarderne

2. aug. 2005 01:36På Microsofts IE blog kan man læse, at Internet Explorer 7 ikke vil kunne bestå Acid2-testen, som undersøger en browsers understøttelse for W3Cs standarder indenfor blandt andet CSS1, HTML4 og PNG.

Chris Wilson fra Microsoft skriver, at man ved, at IE er bagefter, når det kommer til CSS-understøttelse. Man har analyseret de problemer, som IE har i forbindelse med Acid2-testen, men nogle af dem er ret store eller svære at løse, så IE7 vil ikke være i stand til at bestå Acid2-testen, når den kommer ud.

Fra Hakon Lie hos Opera lyder det, at Microsoft burde tage sig tid til at få løst problemet. Det her er deres chance for at vise, at standarderne betyder noget for dem, siger han. Han siger desuden at Opera er "meget tæt" på at bestå Acid2.

Hos Apple siger man, at Safari i tidlige versioner bestod testen og fra Mozilla lyder det, at man har forpligtet sig til "fuld understøttelse" af Acid2, men hvornår dette vil ske, forlyder der ikke noget om.

#1: newz-rnd

2. aug. 2005 01:51

Siden hvornår er Acid2-testen det samme som W3C-standarderne?

rndware.info

#2: newz-Gruesome

2. aug. 2005 02:16

#0

De eneste browsere der understøtter Acid2 testen i skrivende stund er, iirc, Konquerer-dev og Safari-dev.

Det betyder dog ikke at jeg synes det er træls der ikke bliver lagt mere vægt på det... Synes IE7 emmer mere og mere af et 'It compiles... SHIP IT!' projekt. Nu må vi se hvornår den kommer, og om jeg bliver behageligt overrasket. Bliver også spændende og se hvad det kommer til at betyde for de alternative browsere...

Jeg ved at jeg holder mig væk fra IE uanset (af ideologiske grunde bl.a.).

Let’s set so double the killer delete select all.

#3: Windcape

2. aug. 2005 02:22

Hvis IE gider understøtter:

1. Selectors
2. Transparent PNG
3. Hover på andre elementer en , eller bare på <a> uden href=""

Så er det et stort fremskridt, og jeg ville som webudvikler være tilfreds for nu.

http://about.me/windcape

#4: Erroneus

2. aug. 2005 02:36

#2 mener også nyeste Opera understøtter den.

FF mener jeg forventes af have komplet Acid 2 understøttelse til 2.0, det var ikke lige prioritet til 1.5(1.1)

Innews.dk - An erroneous trophy hunter...

#5: Windcape

2. aug. 2005 02:58

Vi kan jo også bare vente på XHTML 2.0, enhver browser som følger den standard SKAL give en fejlside som her http://thedeathart.dk/rss/ hvis der er en fejl i XHTML kode, i mit tilfælde XML koden.

Så bliver det slut med IE only sider, lavet i frontpage osv.
I mellemtiden må vi jo håbe på lidt bedre browsere.

-- Btw. understøtter IE7 æøå i domæner ?

<offtopic>
Mht. IE, kan vi så ikke (for engang skyld) holde tråden lidt ren for browser-flamewar, og holde os til de konkrete fakta, så jeg ikke skal læse 40 flamewar tråde igennem når jeg vågner
</offtopic>

http://about.me/windcape

#6: newz-Gruesome

2. aug. 2005 03:07

#4

Det gør min ihvertfald ikke... Den gør det dog noget bedre end Firefox.

Hhv.:
* Opera
Version 8.02
Build 7680

* Firefox
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.2; en-US; rv:1.7.10) Gecko/20050716 Firefox/1.0.6

Let’s set so double the killer delete select all.

#7: newz-Redeeman

2. aug. 2005 03:34

med undtagelse af en smule css er konqueror nok den mest xhtml compliant browser der er..

det er microsoft siger at de ikke vil understøtte det, fordi der skal gøres for meget siger noget om deres kode, de har ikke designet deres skidt ordentligt, og nu må alle IE brugerene bøde, hvilket egentlig ikke passer, det er dem der ikke bruge IE der må bøde. alle burde bare lave standard compliant sites, og kan de ikke render i en given browser, er det bare synd.

#8: CableCat

2. aug. 2005 08:15

"position: fixed" virker ikke i betaen af IE7.

Der findes dog en patch her at kan få IE6/5 til at gøre det.

Standardisering gennem tvang, giver frihed.

#9: newz-sguft

2. aug. 2005 08:30

#7: Er det ikke en lige hård nok dom taget i betragtning at hverken Opera eller Mozilla/FireFox kan klare acid2 testen heller?

De er jo trodsalt de eneste reelle browsere der tager markedsdele fra IE og dermed er det vel primært interessant hvad de 3 browsere understøtter og der må konklusionen ud fra de forskellige vage udmeldelser vist være at de pt. står lige dårligt.

#10: newz-cypres

2. aug. 2005 08:34

Hvorfor gør Acid2 testen ikke brug af IE's standards-compliant mode?

// Cypres.dk - Der er ingen vinduer i et serverrum, sådan skal det også være med software.

#11: newz-strong_dk

2. aug. 2005 08:40

Så læs dog selve indlægget.

Har skrivet netop at W3C standarderne vil blive efterlevet og især gælder det CSS 2.0 (og 2.1, når den vedtages).

Acid-2 inkluderer godtnok noget derfra, men er i lige så høj grad bare en nice-to-have liste fra nogle personer og at han ikke vil love at den i fremtiden lever op til en eller anden test på nettet er da kun fornuftigt.

#12: newz-water

2. aug. 2005 10:13

Så længe de forskellige browsere bare holder sig til at kunne læse mit gamle forkvaklede 5 år gamle html er jeg ligeglad..
Kan næsten ikke overkomme at skulle i gang med at læse noget andet, end det html jeg i forvejen kan til husbehov :)

//just passing by.... | - | www.XiXX.dk | - |

#13: Lobais

2. aug. 2005 10:15

Rettelser:
* Peekaboo bug
* Guillotine bug
* Duplicate Character bug
* Border Chaos
* No Scroll bug
* 3 Pixel Text Jog
* Magic Creeping Text bug
* Bottom Margin bug on Hover
* Losing the ability to highlight text under the top border
* IE/Win Line-height bug
* Double Float Margin Bug
* Quirky Percentages in IE
* Duplicate indent
* Moving viewport scrollbar outside HTML borders
* 1 px border style
* Disappearing List-background
* Fix width:auto
In addition we’ve added support for the following
* HTML 4.01 ABBR tag
* Improved (though not yet perfect) <object> fallback
* CSS 2.1 Selector support (child, adjacent, attribute, first-child etc.)
* CSS 2.1 Fixed positioning
* Alpha channel in PNG images
* Fix :hover on all elements
* Background-attachment: fixed on all elements not just body

Programmers are similar to the monks of Europe’s Dark Ages; they are the only ones with the insight to read and interpret the scripture of...

#14: Lobais

2. aug. 2005 10:19

#9 Nu er det jo ikke sådan at man kan passe/fejle til acidtesten. Det er tydeligt at se hvordan IE tegner en rød mur, firefox tegner noget rundt, opera tenger et ansigt med fejl, safari tegner den smily, der skal komme.

#10 Ja, det er selvfølgelig delvist acids fejl, men også delvist microsofts. Det er ret besværligt at indsætte de rigtige "hacks" for at få alle browserne i standard mode.

#13 De fleste af de ting er ikke med i betaen, med kommer i den endelige version.

Programmers are similar to the monks of Europe’s Dark Ages; they are the only ones with the insight to read and interpret the scripture of...

#15: newz-DUdsen

2. aug. 2005 10:29

#1 Acid2 er ikke hele standarden men det er den eneste markør på om en browser er bare tilnærmelses vist overholder den.
Acid2-testen overholder nemlig standarden, og kan en browser ikke fatte den side så kan den ikke rendere hele standarden korrekt.

#2 er safari og konqueror egentligt ikke stadigvæk baseret på samme engine.

#11 vil du dermed påstå at acid2 ikke er skrevet ud fra CSS2 standarden og bruger udvidede elementer? det er en whislist på hvad de syntes bør prioriteres af delelementer men implementere du CSS2 korekt og komplet burde acid2 ikke værre noget som helst problem!
Det han siger er at de vil prøve men absolut ikke regner med at kommer bare tæt på at implementere så meget CSS2 at acid2 testen kommer inden for rækkevide.
læs iøvrigt http://www.microsoft-watch.com/article2/0,1995,1842522,00.asp?kc=MWRSS02129TX1K0000535

Det er det samme vi har set med hele longhorn erfæren, MS kan simpelt hen ikke levere noget der lever op til de mål de sætter sig, eller de spec's standarderne kræver.

Ost er sundt! jabber_id dudsen@jabber.dk

#16: newz-davp

2. aug. 2005 10:58

Meget misvisende overskrift synes jeg. Da jeg læste den tænkte jeg "jamen, jeg har da lige læst en anden artikel omkring de rettelser de har foretaget sig for at komme alle deres skøre bugs til livs, så noget må de da arbejde for." ..

Synes overskriften burde have været noget ala. Microsoft: IE7 vil ikke klare Acid2-testen.

Fordi de GØR jo noget for at udbedre IE6's håbløse bugs og mangler.

Det er jo ikke som om de har udtalt; "Yes, vi gør det samme som altid - skider på standarderne."

.. Direkte i hvert fald ;O)

#17: newz-hatten

2. aug. 2005 11:49

Acid 1 testen var en test for CSS1 understøttelse, Acid 2 er en ønskeliste af features, blandt andet javascript dom understøttelse og andet garn, Acid2 og W3C standarterne er ikke det samme.

"If you think of MS-DOS as mono, and Windows as stereo, then Linux is Dolby-Pro-Logic Surround Sound and Mac OSX is a live koncert.

#18: newz-TYBO

2. aug. 2005 11:53

Fix lige så kan man style en selectboxs border og en <input type="file"> knappen, samt at man kan køre et laver hen over en selectbox....så er jeg happy! :)

3 ting som jeg synes er pisse belastende i HTML.

#19: newz-DUdsen

2. aug. 2005 11:59

#17 som jeg læser det så er Acid2 en demonstration af hvad standarderne tilader udviklere at gøre, hvis ellers browserne understøttede dem fuldt ud, så svar lige på om acid2 representere udvidelser til standarderne eller rent faktsik er noget som en browser der understøtter w3c andbefalingerne burde kunne i forhold til standarderne.

Ost er sundt! jabber_id dudsen@jabber.dk

#20: newz-krestenk

2. aug. 2005 12:11

#18, Der er ting man bare ikke skal kunne gøre. En af dem ere t pille ved brugerens widgets. Stil spørgsmålet omvendt, hvilke fordele giver det at du kan style de knapper. Giver det ikke bare en masse problemer fordi brugeren ikke længere er sikker på at det nu også rent faktisk er en knap ?
Desuden så kan det lade sig gøre med javascript css og nogle billeder. Hvordan må du selv regne ud.
Der har faktisk lige været en nyhed på slashdot om det.
Men overvej lige konsekvenserne hvis alle laver deres egne knapper, deres eget widget kun til deres side. Giver det ikke bare en masse bøvl og kun glæde i marketingsafdelingen ?

#21: milandt

2. aug. 2005 12:27

<offtioic>
#18
du kan dække dine selects med iframes, og du kan have en ilayer over en iframe.. ikke pænt, men det virker, og det ser ud som det skal.
</offtopic>

Ok

#22: milandt

2. aug. 2005 12:30

#20
hvorfor så overhoved have css? hvorfor ikke bare nøjes med den måde de forskellige browsere default viser html-elementerne.... folk må vel selvom hvordan de vil designe deres site, og hvis de besøgende ikke kan finde ud af hvad der er knapper og hvad der gør hvad, så er det bare meget lidt brugervenligt webdesign.. men stadig ikke en grund til at "låse" udseenet på en bestemt type knap fast til kun at kunne se ud på een måde.

Ok

#23: newz-TYBO

2. aug. 2005 12:49

#20/21: Jeg er godt klar over at det kan lade sig gøre af omveje men det ændre ikke på at det er LAMT at man ikke kan gøre det på den pæne måde.
At man kan gøre det på alle andre felter uden problemer og så ikke på de små undtagelser synes jeg virker temlig mystisk.

#24: ZiPo

2. aug. 2005 13:09

#25: bonna

2. aug. 2005 13:23

http://www.getfirefox.com ??
Det bliver Gates ikke glad for at høre.

MS skulle overveje følgerne i deres handlinger ved at udgive et halv produkt, hvilket man må kalde det når de ikke retter "fejl/mangler" fordi der ikke er tid.

Med en udbredelse på over 90% kan meget hurtigt fucke nettet op, ved at indirekte skabbe en masse "hacks", der risikere at eksplodere.

Lorem ipsum dolor sit amet con... så kan jeg ikke huske mere!

#26: newz-evol

2. aug. 2005 14:55

Jeg er en typisk MS-basher men denne overskrift går for vidt synes jeg. Der er jo ikke andre browsere der kan bestå ACID2. Safari? Nej, ikke en version som er udgivet. Så er det så slemt at IE7 ikke kommer til at bestå ACID2? Det ved jeg ikke, men bare den følger W3Cs standarder lige så godt som Firefox eller KHTML så vil jeg være ovenud lykkelig!

#27: newz-Redeeman

2. aug. 2005 15:53

#26:
konqueror i svn består acid2, og såvidt jeg ved består safari dev også, de har bare problemer med nogle af de åndsvage ting de gjorde ved khtml, så når acid2 passeres, er ting fucked up :))

#28: STICH

2. aug. 2005 18:50

#26 - Det er lige netop hvad den ikke kommer til.

Men jeg synes det er utroligt positivt at MS har været så åbne omkring IEs mangler denne gang, og at høre de lægger så meget vægt på W3C-standarderne (selvom Chris Wilson dog også gav udtryk for det i den første post på bloggen omkring IE7). Bugs og understøttelse af alle tags må vel stå først på prioriteringslisten (sammen med UI-delen, som i første omgang vil give flere brugere/holde folk til IE), og derefter udvidning og tilretning af renderingen i forhold til standarderne.

Jeg synes forresten også den er klart dejligere at bruge end IE6, og at de har tilføjet et søgefelt i det ene hjørne, ligesom både FF og Opera har fx, er et kæmpe plus. Og så kan man endda vælge at bruge google (og andre) søgemaskiner, i stedet for MSN!
Normalt hader jeg IE, men den endelige version af IE7, vil helt sikkert gøre mig langt mere positivt indstillet overfor den!

#29: bjerh

3. aug. 2005 20:15

http://www.webstandards.org/act/acid2/test.html#top

Her kan man også se om sin browser holder acid2 testen.. :D
Eller man kan se, om browseren kan rendere en smiley korrekt.. :P Internet Explorer, lever slet ikke op til det. Firefox er heller ikke god.. Dog bedre.. :P

Google define:Nerd - A nerd is very similar to a geek, but with more RAM and a faster modem.

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger