Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger
Læger reparerer lunger uden for kroppen
Billede: SXC - adamci

Læger reparerer lunger uden for kroppen

22. dec. 2008 19:02I Canada har læger opnået et fremskridt i at holde lunger i live uden for kroppen. Metoden skal øge muligheden for at anvende dem succesfuldt til en transplantation.

Når en organdonor dør, og lungerne kan bruges, så bliver de fjernet fra donoren, men nogle gange så kan lungerne være blevet beskadigede og kan ikke umiddelbart bruges. Lægerne kan godt "reparere" lungerne nødtørftig, efter de er opereret ud, men ikke noget kompliceret, idet lungerne hurtigt går til.

I en ny maskine kan lungerne holdes i live ved at tilføre dem de rette væsker med næring og ilt samt holde temperaturen ved kropstemperatur. Lungerne kan således overleve i op til 12 timer, hvor lægerne kan foretage de nødvendige indgreb.

En video af maskinen, med en lunge, kan ses her.

#1: newz-fjendsbo

22. dec. 2008 19:31

Er jeg den eneste der syntes det ser lidt creapy ud ??

#2: cyandk

22. dec. 2008 19:48

eh what? Jeg troede raske lunger var helt lyserøde?...

De lunger der er da for creepy.

9 ud af 10 læger siger jeg er syg i hovedet! Den sidste stak af...

#3: fjappe

22. dec. 2008 19:51

Jeg ved jeg er sær, men jeg kommer til at tænke på det klassiske fysik forsøg, med flødebollen i et lufttæt rum, hvor ilten trækkes ud.

Men det er da en genial maskine, hvis det kan øge antallet af lunger der kan blive mulige til en donation.

#4: XERXES

22. dec. 2008 20:17

Er jeg den eneste der syntes det ser lidt creapy ud ??fjendsbo (#1)

Måske, jeg synes det er fascinerende at se på. Men hver sin smag, dog finder jeg dette klip af dyreforsøg fra USSR tiden usmagelig.

http://www.youtube.com/watch?v=ap1co5ZZHYE

På Internettet er der ingen der ved, at du er en hund.

#5: newz-Norton

22. dec. 2008 20:30

#4

Det er bare en hund...

#6: cordion

22. dec. 2008 20:32

eh what? Jeg troede raske lunger var helt lyserøde?...

De lunger der er da for creepy.cyandk (#2)

de er lyserøde... så længe du ikke ryger, ikke bor i en storby, tja... så længe du ikke udsættes for nogen urenheder

der skal meget lidt til før de blever snavsede

#7: Daniel-Dane

22. dec. 2008 21:08

#1, #2
Det er rigtigt, hvad #6 siger. Spædbørns lunger er skam lyserøde, men lungerne bliver hurtigt mørke, som tiden går. Det skyldes netop forurening, da en hulemand ikke ville have nær så beskidte lunger (men han ville alligevel være udsat for røg, os, etc., forudsat at han havde opdaget ilden).

You are in control of your breathing, your arms have weight, you are controlling your blinking, and you can feel your tongue in your mouth.

#8: madpihl

22. dec. 2008 22:57

Det er da et kæmpe fremskridt.. Hvis dette kan hjælpe med til flere lungetransplantationer er det jo super :)

//madpihl

#9: Thinq

23. dec. 2008 10:38

#6, #7
Er det ikke kun på indersiden at lunger er lyserøde? Fordi blodet strømmer meget tæt på overfladen af vævet (for at blive iltet og slippe af med CO2). Jeg kan ikke se nogen grund til at de skulle være specielt lyserøde udenpå, og kan ikke lige finde nogen kilder der går op i det. Har I nogen referencer?

#10: myplacedk

23. dec. 2008 10:55

Jeg ved jeg er sær, men jeg kommer til at tænke på det klassiske fysik forsøg, med flødebollen i et lufttæt rum, hvor ilten trækkes ud.fjappe (#3)

Vi pumpede luft ud, i stedet for blot at tage ilten. Meget mere dramatisk, og meget nemmere. ;-)

Gider du lige sætte navn på bagsiden af mit Möbius pandebånd?

#11: Daniel-Dane

23. dec. 2008 13:28

#9
Sammenlign lunger med en ballon: De er ikke meget andet end tyndt væv (=gennemsigtig). Jeg har dog ikke lige nogen kilder, jeg lige kan fiske op. >:(

You are in control of your breathing, your arms have weight, you are controlling your blinking, and you can feel your tongue in your mouth.

#12: fjappe

23. dec. 2008 16:48

#10

haha ja, det er er sgu da rigtigt - Det var også det vi gjorde :P My bad. hehe

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger