Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger
Kindle 3 giver 39 % stigning i omsætning hos Amazon
Billede: Amazon

Kindle 3 giver 39 % stigning i omsætning hos Amazon

22. okt. 2010 14:59Ifølge Amazon er den populære e-bogslæser Kindle grunden til en stigning i firmaets omsætning på 39 % i det tredje kvartal.

Den tredje generation af Kindle har solgt bedre end noget andet produkt på firmaets hjemmeside i de 12 uger, der er gået, siden e-bogslæserens lancering. Selvom Amazon ikke har offentliggjort salgstal specifikt for Kindle, har de udtalt, at de forventer en profit på godt 15 milliarder kroner fra produktet, et tal de regner med vil være steget til 28,4 milliarder kroner i 2012.

Amazons nettosalg i seneste kvartal svarer til knap 40,5 milliarder kroner, hvilket er et godt stykke over de godt 29 milliarder fra sidste år. Specielt i Nordamerika steg firmaets omsætning stærkt, idet regionen udgør 54 % af totalen.

#1: Heppa

22. okt. 2010 15:31

Jeg købte en Kindle i September da jeg var i Los Angeles og den er genial hvis man godt kan lide at læse bøger. Den klarer ikke PDF'er etc. så godt, men dokumenter der er formateret som e-bøger fungerer bare super godt.

Det virker som om at man læser hurtigere på sådan en Kindle sammenlignet med en normal bog.

Jeg købte en WIFI + 3G version og den er faktisk omfattet af gratis 3G traffik i 120 lande. Man kan hente bøger online hvor som helst, men der findes også en Internet browser i den så man kan bruge den til at gå på nettet gratis via 3G. Browseren er ikke super god, men i en snæver vending kan den godt lige bruges.

#2: Niversen

22. okt. 2010 15:39

#1 har ikke en, men troede at det nettop var pdf den var god til.. hvad format kan den bedre lide?
og hvad vil det sige at den ikke er god til pdf? kan den ikke læse eller bare alt for mange restriktioner?

#3: rudolf

22. okt. 2010 17:25

#2
Så vidt jeg har forstået problemet så handler det om at en PDF er fastdefineret hvordan den skal se ud på en side. Dette giver en fordel når vi snakker om indsættelse af grafik mm. Men på en Kindle vil du nok mere foretrække at den selv sørgede for hvor meget der kunne stå på en side. Derfor kræver det så at når du læser en PDF skal du til at zoom ind på teksten og flytte rundt på siden for at kunne læse hele PDF siden. En ret bøvlet procedure.

#4: Skak2000

22. okt. 2010 18:31

Ok, kan godt være jeg skal have et par ekstra briller...
Men er der virkelig gratis 3G?

Jeg købte en WIFI + 3G version og den er faktisk omfattet af gratis 3G traffik i 120 lande.Heppa (#1)

Så du kan gå på internettet overalt med den her i Danmark gratis?

Test -> Chrome

#5: Whoopedazz

22. okt. 2010 18:38

Uhh.. Lækkert!
Kunne godt overveje en Kindle 3G.
For den interesserede kan jeg sige, at jeg lige nu går på gymnasiet og senere skal forsætte mit studie på universitetet.
Fremtiden bringer kun flere og flere, tykkere og tykkere bøger, som er et krav for studiet.
Hvor ville det dog være mange gange mere optimalt hvis man kunne hente sine studiebøger og læse dem på en e-book reader (f.eks. Kindle.)
Det ville være mange gange billigere for alle, bedre for miljøet og regnskovene, og ikke mindst gøre de store tunge skoletasker der ødelægger ens ryg ligegyldige og overflødige.
Google er, som bekendt, igang med at digitalisere alle bøger og skrifter.. Hvorfor tænker staten (eller den enkelte kommune) sig ikke lidt om og får investeret i et projekt som ovennævnte?

Ok, kan godt være jeg skal have et par ekstra briller...
Men er der virkelig gratis 3G?

Så du kan gå på internettet overalt med den her i Danmark gratis?Skak2000 (#4)

lmgtfy ...
Taget fra Amazons side:

Free 3G Wireless
No annual contracts, no monthly fees. Download books anytime, anywhere. Learn more.

Global 3G Coverage
Travel the globe and still get books in under 60 seconds with wireless coverage in over 100 countries and territories. Check wireless coverage.Kilde

#6: Skak2000

22. okt. 2010 20:28

*Har selv Google't mig lidt frem
Det ser ud til de lande hvor de ikke har en aftale med en ISP, så lægger de data prisen oven i bogprisen når man handler ved dem....

Test -> Chrome

#7: McLeith

23. okt. 2010 01:21

Der er så kindle apps til ipad og iphone og vist også til android.

Det kan vist bare være lidt fesent med enkelte udgivelser på digitalt medie.
Venter selv spændt på bog 13 i Wheel of Time serien her i november. Der blev hele prologue-kapitlet frigivet til kindle som teaser... i udvalgte lande! Der var pludselig noget med distributionsrettighederne i en del lande, for jeg kunne se på posts at jeg bestemt ikke var den eneste.

Papir bøger kan du sagtens få leveret fra USA uden problemer, men når det så pludselig bliver digitaliseret er der problemer wtf?!

#8: Mig

23. okt. 2010 09:12

Tror snart man skal købe aktier i Amazon!! De skulle være meget gode :)

#9: ProDoc

24. okt. 2010 12:50

Har hørt at Kindle DX med 9,6 '' skærm er bedre til PDF..

Men er der nogen af jer der har erfaring med at købe en DX fra Amazon, hvad var den totale pris?

#10: Heppa

25. okt. 2010 08:22

#2 Nej PDF'er er ikke dens stærke side. Som #3 skriver er det noget rod med at zoome ind og ud hele tiden.

Formater som er "dedikeret" til ebooks (epub, azw, opf m.m) er intet problem. Word og .txt filer klarer den også helt fint.

#4 - Ja det er gratis i over 100 lande og det er super genialt. Hvis man er i et af de lande der ikke er med i aftalen vil der komme en "prompt" hvor du bliver advaret om det. Jeg har testet det i USA, Frankrig, Tyskland, Sverige og Danmark og her er det gratis. En ting skal dog lige siges - det er jo primært lavet til at hente bøger fra Amazon, men deres "Experimental Webbrowser" er også omfattet af det. Derfor man kan godt gå på nettet via 3G gratis også, men selve browseren er ikke super brugervenlig. I en snæver vending kan den dog godt bruges og jeg har f.eks brugt den til at ændre en flybooking på farten.

#11: markjensen

25. okt. 2010 10:47

Den pris der står på amazon.co.uk, er det den man skal betale, eller kommer der et eller andet oven i fordi man bor i Danmark?

Smilinger.dk - tegneserier og billeder

#12: Heppa

25. okt. 2010 11:22

#11 - man kan desværre ikke købe Kindle fra Amazon.co.uk. Du vil blive bedt om at købe den fra amazon.com og der vil den blive en del dyrere fordi der kommer moms og told på.

Jeg ville selv købe fra amazon.com, men det blev alt for dyrt og heldigvis havde jeg en forretningsrejse til USA så jeg købte min direkte i en Target butik og kunne spare en masse penge.

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger