Hvornår har du sidst været til LAN?
28. dec. 2010 09:14Amazon har, uden at ville angive præcise salgstal, oplyst, at Kindle 3 nu er den bedst sælgende vare i alle deres butikker nogensinde. Denne rekord tilhørte tidligere den syvende Harry Potter-bog, men dette salg blev altså overgået hen over julen.
Angående truslen fra iPad udtaler Amazons administrerende direktør Jeff Bezos, at de er klar over, at mange Kindle-kunder ofte får en tablet-computer i tillæg til e-bogslæseren, men at denne tablet-computer bruges til applikationer, spil og internetbrowsing, mens der skiftes til Kindle, så snart det kommer til længere læsning.
Bezos peger også på de lave priser, der gør, at folk ikke behøver vælge imellem de to produkter, men i stedet kan købe begge to.
28. dec. 2010 09:34
Også en lækker gadget. Jeg ville købe en til min kæreste til jul, men kunne først få den d. 19 Januar...
28. dec. 2010 10:10
seconded.. den trumfer iPad'en efter min mening.
jeg ville ønske jeg kunne hade dig ihjel
28. dec. 2010 10:37
#2
De har så også 2 vidt forskellige formål.
Core i7 920 @ 2.66 - 12GB DDR3 (1333 Mhz) - GTX285 1GB DDR - 22" Samsung T220 - HTC Desire (Android 2.3)
28. dec. 2010 10:56
Hvis det bliver til noget med de hybridskærme, så kan amazon godt droppe deres kindle. Indtil da er tablets slet ikke et alternativ.
28. dec. 2010 10:57
28. dec. 2010 12:14
#2
De har så også 2 vidt forskellige formål.TuxDK (#3)
Ja, men en iPad er da BLANDT ANDET blevet udråbt til at være en e-reader - og jeg griber oftere ud efter min Kindle end jeg gør min padde, på trods af alle de andre ting man kan med den. Hvis du nu læser #0 vil du måske kunne se relevansen af den kommentar, i og med den er en bekræftelse af Jeff Bozos udtalelse.
jeg ville ønske jeg kunne hade dig ihjel
28. dec. 2010 22:34
Det eneste der afholder mig fra at købe den, er dens tilsyneladende begrænsede antal understøttede formater.
Amazon forestiller sig, at man skal uploade ting til deres online konverteringsservice, for at få dem ned på éns Kindle. De må have spist søm. Det vil jeg ikke være afhængig af.
Hvis jeg vidste at den kunne klare både wikipedia-websider og en typisk manga scanlation (en lang række jpeg billeder i greyscale), ville jeg købe den omgående.
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.