Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Internet Explorer 9 udkommer på tirsdag

10. mar. 2011 13:39På den officielle Internet Explorer-blog har Ryan Gavin, lederen af Microsoft-afdelingen "Internet Explorer Business and Marketing", løftet sløret for udgivelsen af IE 9 i den endelige udgave.

IE 9 kan downloades fra mandag d. 14 marts klokken 21:00 lokal tid, hvilket svarer til klokken 06:00 tirsdag morgen dansk tid.

Den endelige udgave af Internet Explorer 09 er, ligesom test-udgaverne, udviklet til kun at fungere under Windows Vista og Windows 7 samt serverudgaverne heraf. Det betyder, Windows XP-brugere fortsat må klare sig med IE8 uden HTML5-support, eller vælge en anden browser.

Af nyheder i IE9 finder man blandt andet:

  • HTML 5-support
  • CSS 3
  • H.264 videoafspilning
  • Scalable Vector Graphics
  • Forbedret JavaScript-motor
  • Hardwareaccelerering gennem DirectX

Du kan læse meget mere om Internet Explorer 9 hos Microsoft.

#1: tachylatus

10. mar. 2011 13:49

Omsider kommer IE også til at understøtte SVG natively.
Fatter ikke at de har været så mange år om det.

:(){ :|:;};:

#2: Newk

10. mar. 2011 13:51

Jaaaa den nye IE kommer ud, og INGEN glæder sig :))))

#3: kupje

10. mar. 2011 13:52

Den endelige udgave af Internet Explorer 09 er, ligesom test-udgaverne, udviklet til kun at fungere under Windows Vista og Windows 7, samt serverudgaverne heraf. Det betyder Windows XP-brugere fortsat må klare sig med IE8 uden HTML5-support, eller vælge en anden browser.

Er det ikke lidt at skyde sig selv i foden?

newfags can't TRIFORCE

#4: GibStorm

10. mar. 2011 14:03

Er det ikke lidt at skyde sig selv i foden?kupje (#3)

Næh, det er vel bare for at hjælpe XP lidt på vejen til endelig at 'dø'. Og dø det bør det gøre hurtigst muligt, det lort.

Problemer med din PC? Få hjælp på IRC: #PC-Geeks @ Quakenet.org http://www.pc-geeks.dk

#5: Laziter

10. mar. 2011 14:15

Jaaaa den nye IE kommer ud, og INGEN glæder sig :))))Newk (#2)

Du tager da ganske fejl.
Jeg glæder mig til den udkommer.
Beta'en fik jeg afprøvet, den var ganske habil og hurtig.
Selvfølgelig ikke perfekt idet det var en beta, men den fik mig alligevel til at se frem til den endelige version og den kan jeg så få på tirsdag.. OG JEG GLÆDER MIG !

#6: Danneck

10. mar. 2011 14:17

Bliver da godt hvis der kommer lidt konkurrence til Google chrome!

#7: torben09

10. mar. 2011 14:17

Næh, det er vel bare for at hjælpe XP lidt på vejen til endelig at 'dø'. Og dø det bør det gøre hurtigst muligt, det lort.GibStorm (#4)

Hvad lort er der ved XP ? Efter SP3,har dét været det bedste system nogensinde,hvorimod Vista er noget frygtelig lort,med dét tomgangsresourceforbrug, det hár,der kører en bærbar i grus, når den også skal bruges til at arbejde med. Derfor er der mange, der tøver med at udskifte det sikre og velfungerende XP SP3, med Windows 7, der er et godt system, men har givet en masse driver-problemer,pga. hardware/software, der ikke er kompatibelt

#8: bobslaede

10. mar. 2011 14:19

Hvis jeg vil foreslå ændringer til denne nyhed, hvorfor kan jeg så ikke foreslå jer at bruge det rigtige IE logo...

http://www.intotheweb.org/?p=1443

It's like that drug trip in that movie I saw when I was on that drug trip. - Fry

#9: ykok

10. mar. 2011 14:20

Havde forventet en heftig diskussion omkring browsere - men ser ud til at finde en omkring Windows XP i stedet..

Som udvikler er jeg pænt glad. Konkurrencen på browser området gør at de overholder standarder langt mere end før og samtidig gør de rigtig meget for at javascript skal køre hurtigt. Super.

#10: MOA

10. mar. 2011 14:21

Hvem er Microsoft?

www.INTERNETpriser.dk - find og sammenlign alle internetforbindelser på Danmarks bedste internetprisguide

#11: MrDanielson

10. mar. 2011 14:24

Endelig kan det være vi slipper for de mange problemer med folk der kører ældre browsere af IE, som webudviklere. Jeg er personligt stoppet med at supportere IE6 for et godt stykke tid siden, der jo ikke engang understøtter transperente PNG-billeder.

Daniel Lomholt - Nørd og iværksætter på 18 år. Alle de seneste nyheder inden for elektronik og gadgets:...

#12: Goon

10. mar. 2011 14:54

#8 petitesse-rytter hva ...lol

#13: HenrikH

10. mar. 2011 14:59

Du tager da ganske fejl.Laziter (#5)

Jeps, Windcape sidder allerede ved 'puteren og er klar til at klikke "opdater" :-P

#14: Kennethxyz

10. mar. 2011 15:04

#11 Det er desværre ikke os alle der er så heldige, at vi bare kan lade være med at understøtte IE 6, så vi bruger Pngfixes osv.

Sitecore blog: http://kenned.dk

#15: MrDanielson

10. mar. 2011 15:16

#11 Det er desværre ikke os alle der er så heldige, at vi bare kan lade være med at understøtte IE 6, så vi bruger Pngfixes osv.Kennethxyz (#14)

Bygger man f.eks. en hjemmeside der kun skal bruges af danskere, vil jeg ikke vælge at understøtte den, idet at der kun er 1,6% af DK der bruger den, og fordi den er så mange år gammel.

Daniel Lomholt - Nørd og iværksætter på 18 år. Alle de seneste nyheder inden for elektronik og gadgets:...

#16: Skak2000

10. mar. 2011 15:22

Er det ikke lidt at skyde sig selv i foden?kupje (#3)

Jo, hvis IE9 skal vinde de tabte markedsandele tilbage fra Firefox og Chrome. Så skal den også kunne køre på Windows XP,
som er det mest udbredte styresystem i verden, med en markedsandel på ca. 55%

Bare fordi IE9 ikke kan kører på Windows XP betyder det ikke brugerne udskifter computeren... Brugerne er ofte dårlige til at få opdateret deres browser.

IE8 - 27.66%
IE7 - 12.50%
IE6 - 17.58%
Kilde

Test -> Chrome

#17: Morathi

10. mar. 2011 15:56

#15

Det kommer jo an på målgruppen. I nogle målgrupper ligger procenten nok en del højere, mens den i andre ligger lavere.

#18: Holger_dk

10. mar. 2011 16:03

Bliver godt... så skal vi bare have IE6 til at dø en smertefuld død... :)

- Holger

#19: Skak2000

10. mar. 2011 16:06

#18
Ikke så længe Windows XP har så stor en markedsandel.

Bliver sjovt, fremover har Microsoft 4 forskellige udgaver af deres browser på marked. lige nu kæmper de med at få udraderet IE6 og få folk til at opgrader fra IE7 til IE8.

Test -> Chrome

#20: budder

10. mar. 2011 16:17

IE9 Ses den dag jeg ikke er student mere og tjener godt med penge.
Men der har i nok udviklet IE10, som så ikke kan køre på den computer jeg endelig fik købt.

Google Chrome, my one and only <3

#21: OxxY

10. mar. 2011 16:38

Bah, ingen XP ... Så er jeg stadig stuck med IE8 på arbejdet.

#22: mrtnf

10. mar. 2011 20:01

Godt gået Microsoft. Men hvornår kommer Firefox 4?

#23: MEGAMASTER4000

10. mar. 2011 22:11

Fungerer ikke på Windows Millenium? :(

Det bedste styresystem fortjener den bedste browser!

Nobody's perfect. I'm a nobody.

#24: Kenman

10. mar. 2011 23:11

Mht Windows XP Support:
uden at vide det 100%, kunne jeg forestille mig at det hænger sammen med en blanding af følgende:

1: man vil gerne ha XP til at dø
2: Visse sikkerhedstiltag findes KUN under Vista/7 da det kræver ændringer til kernen.
3: XP har ikke DX9/DX10 hvilket deres hardware acceleration formentligt bygger på.

alt i alt, 2 gode grunde og én okay grund til ikke at skulle supportere Windows XP, som jo efterhånden har 10 år på bagen.

#2: Nu har jeg brugt IE9 beta+RC siden de første public tests udkom, hele tiden som min primære browser. Det fungerer bare!

Det eneste sted jeg har fundet problemer med kompatibliteten, er via forsvarets systemer, som desværre ikke alle er 100% kompatbile.

Noget de vel retter på et tidspunkt.

#25: Alrekr

11. mar. 2011 00:01

Men hvornår kommer Firefox 4?Morten Frederiksen (#22)

Lidt forkert sted at stille spørgsmålet, men RC1 er lige udkommet, så om ikke så lang tid skulle Firefox 4 gerne gå final.

Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES

#26: Cannabis2011

11. mar. 2011 07:41

Må osse sige Microsoft har gjort et godt styk arbejde med IE 9. :-)

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger