Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Intel udskyder næste Atom-lancering

18. aug. 2011 11:43Næste generation af Intels populære Atom-platform kaldet Cedar Trail er nu blevet udskudt af Intel til først at komme i november.

Cedar Trail skulle ellers være udkommet i næste måned, men Intel har angiveligt haft problemer med grafik-driverne til chippen. Netop grafikdelen i chippen er en af de store forbedringer og vil komme med DirectX 10.1-understøttelse.

Den kommende 32 nm Atom-generation vil komme i to hastigheder, nemlig en 1.6 GHz kaldet N2600 og en 1.86 GHz kaldet N2800 - begge beregnet til mobile enheder såsom netbooks. Der vil desuden blive lavet to udgaver til desktop-computere, disse vil have samme hastigheder og komme til at gå under navnet D2500 og D2700.

I næste måned afholder chipgiganten deres årlige Intel Developer Forum, hvor vi formentlig også vil komme til at høre mere om Cedar Trail-generationen.

#1: Bean

18. aug. 2011 12:48

Jeg elsker den engelske oversættelse af titlen. :)

#2: XorpiZ

18. aug. 2011 13:12

#1

Den må du lige uddybe.. for jeg fatter intet :n

#3: zahrten

18. aug. 2011 13:32

Tror han tænker på oversættelsen: "Atom launch" :p
De har gjort klogt i at skrive atom release i stedet...

#4: Mort

18. aug. 2011 13:39

DirectX 10.1 lyder da ikke umiddelbart imponerende, i et tid hvor selv de billigste grafikkort understøtter DirectX 11.

#5: moulder666

18. aug. 2011 13:48

DirectX 10.1 lyder da ikke umiddelbart imponerende, i et tid hvor selv de billigste grafikkort understøtter DirectX 11.Mort (#4)

Gælder det også de billigste grafikkort til Netbooks? Så vidt jeg ved er det den primære aftager af Atom-processorer...

You, Sir, constitute the "anal" in car analogy!

#6: jewwe

18. aug. 2011 13:55

Fedt! Så mangler vi bare at den faktisk kan håndtere flash :)

#7: Mort

18. aug. 2011 14:10

Fedt! Så mangler vi bare at den faktisk kan håndtere flash :)jewwe (#6)

Det er en CPU, hvorfor skulle den ikke kunne håndtere flash ?

Det er vel et spørgsmål om den bliver brugt af et operativsystem som kan køre flash og ikke et spørgsmål om CPU'en kan.

#8: moulder666

18. aug. 2011 14:15

Det er en CPU, hvorfor skulle den ikke kunne håndtere flash ?

Det er vel et spørgsmål om den bliver brugt af et operativsystem som kan køre flash og ikke et spørgsmål om CPU'en kan.Mort (#7)

Mit gæt er, at hans kommentar var til den anden nyhed "Chrome 14 kan afvikle C++kode direkte" :-)

You, Sir, constitute the "anal" in car analogy!

#9: Clauzii

18. aug. 2011 15:07

Selv de billigste APUer fra AMD har DX11 grafik, så hvis Intel vil have et solidt fodfæste på markedet for PADs/Tablets undrer det mig at deres chips ikke er DX11.

Jeg ved godt at de fleste Intel GPUer sidder i kontormaskiner, men netop Tablet markedet er i udvikling, og kan blive en brugbar casual gaming platform, som Intel risikere at 'overse' ved kun at understøtte DX10.1.

Livet er noget vi selv sætter lyd på...

#10: Medallish

18. aug. 2011 17:36

Selv de billigste APUer fra AMD har DX11 grafik, så hvis Intel vil have et solidt fodfæste på markedet for PADs/Tablets undrer det mig at deres chips ikke er DX11.

Jeg ved godt at de fleste Intel GPUer sidder i kontormaskiner, men netop Tablet markedet er i udvikling, og kan blive en brugbar casual gaming platform, som Intel risikere at 'overse' ved kun at understøtte DX10.1.Clauzii (#9)

tbh så er jeg lidt uenig, det er ikke hvad DX den understøtter der betyder noget, så længe den kan støtte lidt "eyecandy" i OS'et er det egentlig fint med mig, DX11 bliver først en faktor når du begynder at se på spil, og jeg ved ikke med dig, men det bliver en kold dag i helved før jeg køber en Atom for at spille :P. AMD understøtter DX11 fordi at de udvikler alle deres GPU'er til at håndtere det, og der er ingen grund til ikke at bruge det i deres mindre GPU'er.

Men med din anden point, så er jeg meget enig, og det er Intel tydeligt vis også, selvom deres GPU'er for det meste er i kontor maskiner, så vil det ikke skade at de fungere bare nogenlunde, som er en af grundene imo at AMD's Llano allerede klare sig godt, det er meget mere fokuseret mod en bedre balance, som også er grunden til jeg har bestilt en Probook 6465b som en arbejds PC :D.

Tror dog aldrig du ser Intel lave grafikkort der yder på højde med noget Mid-High Range fra AMD og nVidia.

Tjek min Blog på http://worldtechwars.blogspot.com/ Om mit syn på hvad der sker i IT verdenen.

#11: bobske2

19. aug. 2011 10:44

Fuck Atom, -> Ivy Bridge ftw. damn hvor skal der dobbeltklikkes dagen lang!

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger