Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger
Indien vil lave tablet-pc til 200 kroner
Billede: Press Information Bureau

Indien vil lave tablet-pc til 200 kroner

23. jul. 2010 15:00I stil med det tidligere meget omtalte One Laptop Per Child-projekt vil den indiske regering lave en meget billig computer til elever i landets skoler.

Der er tale om en tablet-computer, der i starten vil have en pris på 35 dollars, eller ca. 200 kroner. Med tiden forventer man, at prisen i første omgang vil falde til 20 dollars, eller 116 kroner, efterhånden som masseproduktionen kommer i gang. Målet er dog at halvere prisen yderligere, så den en dag kan købes for kun 10 dollars eller 58 kroner.

Til trods for den meget lave pris, selv til 35 dollars, så er det meningen, at computeren skal kunne bruges til alt fra videokonferencer, læsning af filtyper som: .pdf, docx, .ods, adp, .doc, .xls, .jpeg, .gif, .png, .bmp, .odt, .zip, AVCHD, AVI, AC3 m.fl. samt afvikle programmer som OpenOffice.org, og SciLab.

Endnu er computeren ikke færdigudviklet, men ved en netop afholdt pressekonference blev der fremvist en prototype. Det blev ikke oplyst, hvornår det forventes, at tablet-computeren er klar, andet end det vil blive i den nærmeste fremtid.

En video fra fremvisningen kan ses herunder.

#1: bmxdk

23. jul. 2010 15:12

Sindssygt!
Men kunne nu alligevel være sjovt at se på spec og skærm.. Altså, det kan ikke være meget kval for 58 kr?

Jeg minder mere om en barne glad pølse tysker på ferie i Thailand :D

#2: Remmerboy

23. jul. 2010 15:16

Indien får jo en masse jern, plastik osv med med alle.de.skibe der bliver skrottet dernede. Samt lav arbejdsløn vil det nok være muligt. Men det er nok en 7" skærm med en primitiv cpu til afspilninger af lydfiler og visning af dokumenter

#3: x-site

23. jul. 2010 15:36

@0:30 er det en iPad ?

#4: myzze

23. jul. 2010 15:36

Ja, man skal nok ikke forvente den bedste hardware. Måske den er baseret på ren free-ware / opensource programmer hehe.
Men helt klar en god idé :O)

tag verden med et smil - det kommer man længst med :D

#5: bjerh

23. jul. 2010 15:49

It comes with a dutch screen?

Google define:Nerd - A nerd is very similar to a geek, but with more RAM and a faster modem.

#6: Tuwel

23. jul. 2010 16:20

Ved godt den hverken er vild eller voldsom, men er stadig imponeret nok over sådan projekter... ligesom OLPC.
Størrelsen ser egentlig fin ud til at have med sig.

#7: owrflow

23. jul. 2010 16:24

:O det lyder nice. Sådan en vil jeg ha. Ville ikke være bange for at lave hardware hacks på sådan en. Der skal nok være nogle smarte indere der så begynder at udvikle open source software til den. PÅ den måde kan de selv udvide dens værdig.

Technology for the masses!

I will always prefer *BSD over BSOD

#8: Athinira

23. jul. 2010 16:39

Hvis de kan lave sådan en til 200 kr. ville jeg gerne se deres 3000 kroners version. Den ville garanteret kunne køre Crysis!

..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt

#9: mapples

23. jul. 2010 17:04

Mon den billige pris skyldes at der er blevet brugt børnearbejdere på at få den produceret og samlet?

#10: Nillerzen

23. jul. 2010 17:54

Mon den billige pris skyldes at der er blevet brugt børnearbejdere på at få den produceret og samlet?mapples (#9)

Var den ikke også til skolebørn? så lærer de også noget om elektronik når de samler den.

OT;

super god ide, og et godt tiltag. håber da at det lykkes for dem.

#11: FeedMe

23. jul. 2010 18:11

Synes det er utroligt at man vil nøjes med én pc i et af verdens mest folkerige lande...

#12: Nielson

23. jul. 2010 18:30

It comes with a dutch screen?bjerh (#5)

Synes faktisk mere det lyder som "dutch cream", så man får altså Hollandsk fløde med i købet.

De er snu de indianere.

roflmaobbq ^^. -' 010110

#13: lenny_dk

23. jul. 2010 18:55

Åh hvad?! sådan en ville jeg da gerne have liggende på sofabordet... Måske kommer den med android??

#14: gnаrfsan

23. jul. 2010 20:44

Og indtil da kan man købe noget lignende til 600 kr.
Den er sikkert i en elendig byggekvalitet, men wow...

Mht. den i videoen går der allerede rygter om at den kører Android fordi den bar ved 0:25 er en Android bar? You tell me.

If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.

#15: Windcape

23. jul. 2010 21:09

Nu er 200 kr. i Indien altså ikke 200 kr. i Danmark....

http://about.me/windcape

#16: Tobebech

23. jul. 2010 21:55

Mon den billige pris skyldes at der er blevet brugt børnearbejdere på at få den produceret og samlet?mapples (#9)

Sikkert, men det gør de vel også til det mere dyre elektronik.

#17: PorreKaj

24. jul. 2010 01:04

BTW, Newz glemte at nævne det.. men den lave pris er UDEN skærm :)

It is said to have 2 GB onboard memory, Wi-Fi connectivity, Ethernet port(s) and USB connectivity. However, it does not have a screen. So if you want to display the data stored on it, you would need to attach a compatible output device using the USB ports.Kilde

Nu jeg læser Newz tekst igen, er der gået fuldstændig kage i den. selv i den linkede video fremgår det ikke at det er en tablet. se titlen

#18: gnаrfsan

24. jul. 2010 01:14

BTW, Newz glemte at nævne det.. men den lave pris er UDEN skærm :)PorreKaj (#17)

I følge slashgear har den en skærm.
http://www.slashgear.com/indian-governments-35-tablet-unveiled-2395068/#entrycontent

If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.

#19: PorreKaj

24. jul. 2010 01:24

Weird...
Googler googler. men det er lidt svært at finde noget troværdigt for det er som om alle copy paster fra hinanden.

Nå tiden vil vise det

#20: AvatarIsm

24. jul. 2010 04:30

#17, 18, 19

Hvis man lytter til videon, så siger manden (undertekst) at for 35 USD får man ALT. Først siger han godt nok at for 35 USD man får chip, memory & connectivity. Til slut siger han at man får "EVERYTHING, including display and everything"

#21: Sugardad

24. jul. 2010 09:33

det er sgu da billigt, også selvom den har lorte specs, for 200 eller selv 300-400kr er utroligt billigt for en medie afspiller som en tablet pc hvor du også kan lave mange andre ting

man må håbe at det her projekt bliver til noget, unlike alle de andre, m men tvivler, for det er næsten for godt til at være sandt

#22: mazing

24. jul. 2010 13:46

Deres regering subsidier det meste.. reel pris er nok mere oppe omkring ~1000kr

#23: BarkingToad

26. jul. 2010 15:16

Computerworld har lagt en artikel op om, hvorfor man måske skal lade være med at hidse sig for meget op over denne "nyhed":
http://www.cio.com.au/article/354363/why_35_tablet_will_never_exist/?rid=-154

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger