Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

HTC offentliggør Sensation XE

14. sep. 2011 18:09Tilbage i august indgik det asiatiske mobiltelefonselskab HTC et partnerskab med amerikanske Beats Audio med det formål at bringe lyd i studiekvalitet til mobiltelefonen.

Det første produkt af dette samarbejde har således nu set dagens lys, hvilket skete da HTC tidligere i dag offentliggjorde deres nye HTC Sensation XE.

Telefonen er en opgradering af den allerede eksisterende HTC Sensation, men den nye telefon har dog undergået enkelte markante ændringer. Den nye udgave kommer således med en 1,5 GHz Dual Core-processor og et noget bedre batteri. Samtidig leveres telefonen med et Beat Audio, in-ear headset, der ved forbindelse til telefonen sender dig ind i en speciel lydprofil, der altså eftersigende giver dig lyd i studiekvalitet.

Endvidere sælges telefonen med enten et 8 GB eller et 16 GB microSD-kort til oplagring af musik eller andet.

Telefonen forventes i europæiske butikker sidst i september.

#1: mrKayne

14. sep. 2011 18:55

Det ligner jo min nye telefon!

#2: Curium

14. sep. 2011 19:06

Det ligner jo min nye telefon!mrKayne (#1)

Den ligner for meget min telefon... Så skulle man alligevel have ventet.

#3: MightyHobbit

14. sep. 2011 19:10

Den ligner et crApple-produkt fra '97, forventer snarligt fogedforbud.....

#4: Virtual-Aidz

14. sep. 2011 19:11

Det ligner jo min nye telefon!mrKayne (#1)

Alle HTC telefoner ligner hinanden... :P

Hvilket jeg enlig er glad for. Gider ikke gå og tænke design når jeg skal købe en ny telefon.. :)

#5: mrKayne

14. sep. 2011 19:15

Alle HTC telefoner ligner hinanden... :P

Hvilket jeg enlig er glad for. Gider ikke gå og tænke design når jeg skal købe en ny telefon.. :)Virtual-Aidz (#4)

Det er nu mere ment som, at det nok bliver den nye telefon jeg vil købe.

#6: Törleif Val Viking

14. sep. 2011 19:36

Det fede er jo at det kun er ØRE telefonerne der har den gode lyd. Troede lige det var højtaleren i telefonen.

Længe leve det forbedrede batteri!

-- ( ) Man skal ikke smadre trapper ö Hvis man selv bor i et fyrtårn

#7: chth

14. sep. 2011 20:28

Det fede er jo at det kun er ØRE telefonerne der har den gode lyd. Troede lige det var højtaleren i telefonen.Törleif Val Viking (#6)

Nu kan du jo købe højtalere til 500.000 uden at det hjælper noget hvis ikke du har et lydkort der kan håndtere dem :-)

#8: ziggimon

14. sep. 2011 20:45

Nu fremgår det jo ikke af posten. Men til folk som ikke ved det så skelner den nye XE sig fra den gamle sensation i form af at der er kommet et lidt større batteri med.

Dvs indmaden (CPU) er præcis den samme. Til 1. generation af Sensation valgte man at downclokke den for at spare strøm, så den ikke løb tør så hurtig. Ved 1.5 ghz har HTC så ment at 1730mah batteri er nok til at give den samme levetid som den forrige. Beats funktionen er desuden software baseret.

Jo det hører et par beats bøffer med. Men så fantastisk er lyden i dem heller ikke :d

Så har man en sensation, og har låst den op med software fra HTC så man kan smide custom roms på, så er der ingen ben i at have en tilsvarende telefon uden de røde farver.

My 2 cents.

#9: Brugernavn

14. sep. 2011 20:50

Hvilket jeg enlig er glad for. Gider ikke gå og tænke design når jeg skal købe en ny telefon.. :)Virtual-Aidz (#4)

Så kan du jo roligt købe den her.

#10: captain.f.magic

14. sep. 2011 20:55

det er så uinspirerende det design. suk :(

#11: Skralde

14. sep. 2011 21:56

Jo det hører et par beats bøffer med. Men så fantastisk er lyden i dem heller ikke :d
ziggimon (#8)

Wow, hvor er begrundelsen for sådan en udtalelse?

#12: Lost-Viking

14. sep. 2011 22:24

Jeg står mellem valget af HTC EVO 3d og andet.. valget kunne godt falde på HTC Sensation XE.. så ville det bare være fedt med HTC Sensation XE 3D :D

Man skal ikke spise æbler hvis man selv har orm i kærnehuset

#13: Tazzmanic

14. sep. 2011 22:46

Prisen ligger på 4.499, det er jo ikke så dyrt, så det kunne godt være den skulle overvejes.. og den har jo ligeså vild processer som en notebook ;)

#14: ziggimon

14. sep. 2011 23:52

Jo det hører et par beats bøffer med. Men så fantastisk er lyden i dem heller ikke :d
ziggimon (#8)

Wow, hvor er begrundelsen for sådan en udtalelse?Skralde (#11)

Ved at putte dem i ørene. Selv deres studio bøffer er overpriced IMHO. Men de slår helt klart det som HTC ellers tilbyder. Bruger ikke mine som hørte med 1. gen. Sensation.

Men nu er lyd jo subjektivt, så du har nok en anden smag end Jeg.

#15: cyberdude

15. sep. 2011 00:14

#13
Nej den har ikke en ligeså vild processor som en notebook! Ja den har en 1.5 GHz Dual Core ARM processor, men der er stadig mile forskel på en 1.5 GHz Dual Core ARM og en 1.5 GHz Intel Dual Core processor. De er to alt for forskellige arkitekturer til at de direkte kan samlignes i kraft. Hvis det vitterligt var tror du så ikke længe vi så bærbare og stationære i ARM udgaver i vid udstrækning, de har en DEL mindre strømforbrug.
Hvis noget så kan man drage paralleler til netbook verdenen, med Atom processorene og lign. men den gængse bærbar med en Intel Core 2 Duo eller Intel Core I3 kan på ingen måde samlignes med disse processorer.

#16: Jim Night

15. sep. 2011 00:31

Når den kommer med NFC er det på tide min Hero kommer på pension ;)

#17: Cypern

15. sep. 2011 06:54

Studio kvalitet ????

Apple, HTC og alle andre producenter kan IKKE levere musik i studie kvalitet, ikke så længe der er tale om MP3 lyd.

Beklager men det er fakta og det er lige før MP3 ikke kommer i nærheden af HiFi kvalitet.

#18: kriss3d

15. sep. 2011 08:45

Det er nok lige telefonen jeg har gået og ventet på. Og med hensyn til lyden er de indbyggede højtalere i Desire ihvertfald crap.

"En fagforening er det stykke plexiglas mellem din arbejdsgivers pik og dit røvhul"

#19: 12V

15. sep. 2011 08:46

Det er ganske muligt at Beats ikke vil imponere en Hifi nørd, især hvis man læser anmeldelser af deres store bøffer. Det er lidt et pop produkt ala Bose. Et godt brandet navn, og lyden er bedre end det de fleste er vandt til.

Jeg kunne faktisk godt tænke mig den tlf... Det blir nok enten denne eller en Samsung/Nexus Prime der kommer til at afløse min Desire.

#20: el_barto

15. sep. 2011 08:57

Jaja... studiekvalitet. Kan I huske i 2001 da folk snakkede om "fotorealistisk 3D"? We're not there yet...

#21: Joddler

15. sep. 2011 09:14

Prisen ligger på 4.499, det er jo ikke så dyrt, så det kunne godt være den skulle overvejes.. og den har jo ligeså vild processer som en notebook ;)Tazzmanic (#13)

Ifølge HTC er den vejledende udsalgspris 4400 Danske kroner...

Betegnelsen nørd er ikke længere brugt i forbindelse med en der har mange gadgets og arbejder ved en computer, for det gør...

#22: Bermann

15. sep. 2011 09:19

Erhm. Hvis de formår at lave "studiekvalitets"-lyd i en telefon, så er deres sammenlignede studie enten horribelt, eller også så har de opfundet en helt ny måde at gengive lyd på.

Det kan IKKE lade sig gøre at lave god lyd der fylder så lidt. Fysikken i musik kræver simpelthen en hvis størrelse enheder for at gengive god lyd.
De fremhæver en software løsning og nogle høre-tlf.'er, men nævner intet om selve hardware indholdet.
Derudover er det in-ear høre-tlf.'er... Jeg mener personligt de giver lidt bedre lyd end "standard" mp3-høre-tlf.'er, men hvis man vil sælge et produkt på god lyd, så burde man i mine øjne smide nogle ordenlige lukkede høre-tlf.'er med. Det andet er komplet useriøst i mine øjne.

Targets = Teens with GaGa-music preference, who listens to music out-loud in the bus through the built-in telephone speakers.

Jeg vil ikke sige et eneste ondt ord om selve telefonens performance, da jeg selvsagt ikke har prøvet den, men jeg synes det er billigt at sælge den på "hi-fi" når det ikke er i nærheden af dette.

#23: Brugernavn

15. sep. 2011 09:25

Det kan IKKE lade sig gøre at lave god lyd der fylder så lidt. Fysikken i musik kræver simpelthen en hvis størrelse enheder for at gengive god lyd.Bermann (#22)

Det kommer da helt an på output effekten.

#24: Trentors

15. sep. 2011 09:48

"1,5 Ghz dual-core"? Denne verden bliver bare dummere og dummere. Lad os da ENDELIG genindføre Mhz-myten. De er allerede en i denne tråd der tror at Mhz er det endelig må på en CPUs hastighed. Det er TI GANGE mere relevant at vide hvilken CPU det er end dens Mhz.

Det er en Scorpion baseret-CPU og den minder mest om Cortex-A8 som ifølge ARM selv er 25% langsommere end den nyere Cortex-A9 som er i Tegra og Exynos (Samsung Galaxy S II chipset). Så den gamle Sensation performer f.eks. dårligere end Optimus 2x selvom de har samme Mhz. Og SGS2 kører endda på 1,2 Ghz med A9 og NEON support. Så jeg tror NÆPPE denne telefon kommer til at slå Galaxy S II men til gengæld bruger den en del mere strøm (Mhz = batteriforbrug).

Seriøst hvis vi bare ender med at nævne og sammenligne Mhz har vi slået denne branche tilbage til Pentium 4 tiden. Dengang hvor Intel indså at de fleste mennesker er uvidende og tror at Mhz er det som fortæller hvor hurtig en CPU er! Her på newz.dk burde vi i hvert fald vide bedre....

#25: Papis

15. sep. 2011 09:49

i går og leder efter god lyd og er villig til at give 4-5k for det så køb da en iphone !? det er bevist at de har exeptionel lyd ved godt mange af jer er htc/android fanboys og kalder apple for crapple men det i leder efter er jo tydeligvis en apple...

#26: Mnc

15. sep. 2011 10:03

#25 Eat me

#
Hvis i vil have god lyd, så køb en dedikeret mp3 player.
Så svært er det vel for helvede heller ikke...

#27: Sengir

15. sep. 2011 11:32

i går og leder efter god lyd og er villig til at give 4-5k for det så køb da en iphone !? det er bevist at de har exeptionel lyd ved godt mange af jer er htc/android fanboys og kalder apple for crapple men det i leder efter er jo tydeligvis en apple...Papis (#25)

Hvorfor skulle man dog købe en wapple? Synes min htc desire s har bedre lyd end en iphone 4. Gik fra en iphone 4 til htc igen og er yderst tilfreds.

#28: Noollab

15. sep. 2011 11:52

Og her sad jeg og ventede på Samsung Galaxy S-II LTE, og så kommer der en HTC telefon med nogenlunde samme specs.

Hmmmm, decisions, decisions.
Gad vide om Sensation XE undgår problemerne med batteriforbrug som Sensation havde i starten.

#29: Brugernavn

15. sep. 2011 11:58

Og her sad jeg og ventede på Samsung Galaxy S-II LTE, og så kommer der en HTC telefon med nogenlunde samme specs.Noollab (#28)

Overvej også softwaren. Den er bestemt ikke uden betydning, og jeg er ikke imponeret over Samsungs indsats.

#30: Noollab

15. sep. 2011 12:01

Overvej også softwaren. Den er bestemt ikke uden betydning, og jeg er ikke imponeret over Samsungs indsats.Zhadow (#29)

Forskellen er så at Samsung er helt iorden med at man installerer custom ROMs, hvorimod HTC er lidt nogle bastards på det område.

...

Det er en Scorpion baseret-CPU og den minder mest om Cortex-A8

...Trentors (#24)

Er det noget du ved? Jeg har ikke kunne finde nogle steder der står præcist hvilken CPU Sensation XE kommer med, men hvis det er tilfældet, venter jeg sgu nok til S-II LTE'eren.

Double-Edit: Noget nonsens :P

#31: Brugernavn

15. sep. 2011 12:52

Forskellen er så at Samsung er helt iorden med at man installerer custom ROMs, hvorimod HTC er lidt nogle bastards på det område.Noollab (#30)

Helt iorden er nok så meget sagt, når de fraskriver sig garantien, i de lande, hvor de kan komme til det.

#32: Magten

15. sep. 2011 13:20

Forskellen er så at Samsung er helt iorden med at man installerer custom ROMs, hvorimod HTC er lidt nogle bastards på det område.Noollab (#30)

Er det ikke ved at være fortid?

http://newz.dk/htc-s-telefoner-bliver-nu-mere-root-venlige

Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...

#33: jkrasmussen85

15. sep. 2011 13:23

Forskellen er så at Samsung er helt iorden med at man installerer custom ROMs, hvorimod HTC er lidt nogle bastards på det område.

...

Det er en Scorpion baseret-CPU og den minder mest om Cortex-A8

...Trentors (#24)

Er det noget du ved? Jeg har ikke kunne finde nogle steder der står præcist hvilken CPU Sensation XE kommer med, men hvis det er tilfældet, venter jeg sgu nok til S-II LTE'eren.

Double-Edit: Noget nonsens :PNoollab (#30)

Her er der lidt fakta :)
http://www.gsmarena.com/htc_sensation_xe-4164.php

Core i7 920 2,66 Ghz. 6 GB ram. Geforce GTX 295 1,6 GB ram. Iphone 4S 16 GB

#34: domaz

16. sep. 2011 10:14

Man kan nu downloade XE's rom på XDA til sin 1 gen sensation.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1262539

#35: pikkuk

16. sep. 2011 23:12

så håber jeg også at de har lavet et lydprogram, der ikke holder pauser mellem numrene - eller ikke loader hurtigt nok, hvad ved jeg, ligesom min desire gør... pisseirriterende når man hører Tool.

#36: Trentors

18. sep. 2011 02:03

Øhhh du ved godt det er Android ikk?

PowerAmp = problem solved

#37: Brugernavn

18. sep. 2011 11:00

Poweramp = intet lock screen widget

#38: Trentors

18. sep. 2011 21:39

Well så kan man jo benytte Widgetlocker istedet og så har PowerAmp ellers sin egen lockskærm med controls.

Selvom Sense er fedt så er det da skod hvis det skal forhindre en i at bruge alle de smarte apps der er derude :-(

#39: Brugernavn

18. sep. 2011 23:31

Jeg har prøvet widget locker en gang for mange.

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger