Annonce

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Windows 8?

  • 60%Anvender det ikke
  • 21%Har installeret det, men anvender ikke Modern UI
  • 19%Har installeret det, anvender også Modern UI

Hovedtelefoner kan stoppe pacemakere

11. nov. 2008 07:00En ny undersøgelse viser, at hovedtelefonerne kan forstyrre pacemakere hos folk, der benytter disse. Pacemakere bruges til at regulere hjerterytmen hos folk, hvis krop ikke selv kan gøre dette.

Ved cirka 1/4 del af de udvalgte 60 patienter forstyrede hovedtelefonerne fra en MP3-afspiller pacemakeren, når de blev lagt oven på maven af testpersonen. Heldigvis så begynder de fleste pacemakere at virke igen, når hovedtelefonerne bliver fjernet. Det anbefales derfor, at man som pacemaker-bruger ikke har hovedtelefonerne i nærheden af brystkassen, for eksempel skal man undgå at have dem i en skjortelomme.

Mange af de testede hovedtelefoner havde et magnetfelt, der var 20 gange højere end det, der skal til for at forstyrre en pacemaker. De berørte mærker er blandt andet Sony og Philips.

#1: hviidskid

11. nov. 2008 07:47

Jeg tror nu sagtens at en pacemaker-bruger kan anvende små earplugs uden den store fare. Problemet er nok nærmere de dyrere modeller der oftest anvender meget kraftige magneter. Men der er nok flere produkter såsom mobiltelefoner, lommeradioer (jeg ved at det er en uddøende race) og punge med magnetlukning der kan skabe problemer.

#2: Coney

11. nov. 2008 08:24

Så det der er tale om er at magnetfelter forstyrrer pacemakere?? Hvorfor har det krævet en undersøgelse? Det har jeg da vist i meget lang tid:/??

Eller hvad er det her?? Sensationsforskere??

#3: DanaKaZ

11. nov. 2008 08:54

Så det er ikke mp3-afspillerne, men høretelefonerne? Går der ikke lidt sensationsjournalistik i den nu?

#4: Ctr

11. nov. 2008 09:05

#1 Nej kan du ikke, Pacemakere er utrolig følsomme bare en mobiltelefon magnet fra højtaleren er rigeligt til at lave balade.

#3 Ja jeg forstår heller ikke helt den overskrift? Det er vel irrelevant om det er en MP3 afspiller de tester med? Kunne lige så godt være en computer eller mobil telefon til at trække høretelefonerne?

Helge sander? Hvad har du nogensinde gjort for os? Nej min helt er Rasmus Lerdorf!

#5: newz-Gamma

11. nov. 2008 09:15

De har sikkert været uheldige at ledningen har lagt i cirkler og lavet en elektromagnet :P

Ja enlig at det jo bare alle former for magneter der skaber forstyrrelse så det er enligt logik da der er magneter i alle højtalere.

#6: spectual

11. nov. 2008 09:23

Hvis det er så lidt der skal til for at forstyrre en pacemaker må der godt nok være mange ting, som kan forstyrre den.

Er det så alle typer pacemakere eller har man rent faktisk fået lavet en model, som ikke er så sart?

#7: Jakob Jakobsen

11. nov. 2008 10:44

#5
Der er svjv. ikke magneter i elektrostater.

Science gives me a hadron.

#8: newz-Gamma

11. nov. 2008 14:54

#6
Ja det er meget følsomme, var engang ude og handle da min mobil ringede og hende ved båndet sprang væk fordi at det kunne få hendes pacemaker til at slå forkert.

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger