Annonce

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Windows 8?

  • 60%Anvender det ikke
  • 21%Har installeret det, men anvender ikke Modern UI
  • 19%Har installeret det, anvender også Modern UI

Google tæt på at overtage ansigtsgenkendelses-firmaet Viewdle

2. okt. 2012 12:17Vi kunne i sidste måned fortælle, at det Apple-ejede ansigtsgenkendelses-firma Authentec ville smide alle ikke-Apple-kunder på porten i 2013, og dette ser nu ud til at have fået Google til at reagere.

Flere kilder fortæller således i dag, at Google er tæt på at nå til enighed med ansigtsgenkendelses-firmaet Viewdle, og at overtagelsen vil blive officiel i løbet af ugen.

Viewdle er som sagt et ansigtsgenkendelses-firma, der hovedsageligt arbejder med genkendelse af personer på et billede, og det er derfor sandsynligt, at Google har planer om at anvende teknologien på både Google+ og i firmaets Android-system.

Hverken Google eller Viewdle har kommenteret på sagen, men kilderne mener at vide, at aftalen sikrer Viewdles bagmænd mellem 30 og 45 millioner euro.

#1: tentakkelmonster

2. okt. 2012 12:25

Så kan de jo starte med at omdøbe det til noget man kan udtale :-p

#2: saks

2. okt. 2012 12:45

"Hverken Google eller Viewdle har kommenteret på sagen, men kilderne mener at vide, at aftalen sikrer Viewdles bagmænd mellem 30 og 45 millioner euro."

Ordet bagmænd leder tankerne hen på, at det er et ulovligt/skummelt foretagende - ejere ville vel være mere beskrivende.

#3: cordion

2. okt. 2012 12:46

Så kan de jo starte med at omdøbe det til noget man kan udtale :-ptentakkelmonster (#1)

Viewgle?

#4: pechano

2. okt. 2012 12:47

Google Face

#5: El_Coyote

2. okt. 2012 13:13

Google Face time bookpechano (#4)

fnord!

#6: Remmerboy

2. okt. 2012 16:44

Viewgle?cordion (#3)

goodle

#7: Taxwars

2. okt. 2012 23:29

Det bliver jo en oplagt ekspansion til Googles briller, så man kan blive mindet om hvem fanden det er man står og taler med :)

Luk DR - de snylter på skatteyderne

#8: xenocrates

3. okt. 2012 00:58

#7 Ved ikke om jeg skal rate dig sjov eller interessant :)

#9: Pcbino

3. okt. 2012 01:49

Det bliver jo en oplagt ekspansion til Googles briller, så man kan blive mindet om hvem fanden det er man står og taler med :)Taxwars (#7)

Det grinte jeg mere af end jeg burde..

Men godt at få lidt "konkurrence" på markedet.

#10: BetaLyte

3. okt. 2012 12:51

Authentec specialiserede sig dog i fingeraftryk og ikke ansigtsgenkendelse.

"You know what the trouble about real life is? There's no danger music. Dam-dada-damdadada-dam" - Chip Douglas, The Cable Guy

#11: gramps

8. okt. 2012 10:13

Google har allerede noget lignende i Picasa. Ikke specielt godt (min mor = mig = min far = en af mine mostre = min bror = min mormor etc), men lidt magi er der trods alt over det.

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger