Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Google Street View tager til Amazonas

22. aug. 2011 16:42Google er begyndt at udvide deres Street View-tjeneste til selveste Amazonfloden og de omkringliggende skove, hvilket sker i samarbejde med Organisationen for et bæredygtigt Amazonas (FAS), der arbejder i området.

It is very important to show the world not only the environment and the way of life of the traditional population, but to sensitize the world to the challenges of climate change, deforestation and combating poverty.Gabriel Ribenboim, FAS

Med sig tager Google modificeret Street View-udstyr, som man vil oplære de lokale i at bruge, således at arbejdet kan fortsætte lang tid fremover. Til at starte med vil Google selv fokusere på en strækning af floden på 50 km., og man vil desuden også besøge de små landsbyer i området med en Street View Trike, der er bygget til off roading og tidligere er blevet brugt blandt andet ved Stonehenge.

#1: tentakkelmonster

22. aug. 2011 17:09

Nice nok. Så kan folk udforske denne spændende del af verden uden at belaste dette skrøbelige miljø unødvendigt meget.

Med mindre det medfører øget turisme, naturligvis...

#2: Skak2000

22. aug. 2011 17:30

Hvilket kan være godt for lokal samfundet...
Mange steder lever de af turisme ;)

Test -> Chrome

#3: compax

22. aug. 2011 17:40

#2 eller de stopper med noget som de har gjort igennem generationer så som selv at så afgrødre og gå på jagt, da de finder ud af at turister har penge og på den måde bliver afhængig af dem. det er et sørgeligt syn, har set det i Peru, hvor lokale stammer næsten sidder og tigger og sælger billige souvenir. turismen er ikke altid godt. ;)

#4: fe950

22. aug. 2011 18:44

#3 hvordan er du kommet til den konklusion at turisme er årsagen til at der er tiggere og souvenir-sælgere i Peru ?! Kan det ikke skyldes andre faktorer foreksempel noget med landets økonomi.

#5: HerrMansen

22. aug. 2011 19:04

De gør det sgu svært for de norske harpun fotobombere efterhånden... og dog - ville faktisk være rét sjovt at se folk bombe i amazonen.

This is my opinion. There are many like it, but this one is mine...

#6: adaso

22. aug. 2011 19:30

#5
øøøøhm....qué ?

#7: Alrekr

22. aug. 2011 19:46

#5
øøøøhm....qué ?adaso (#6)

http://www.metro.co.uk/weird/812853-scuba-divers-chase-google-street-view-car-away-with-pitch-forks

#3 hvordan er du kommet til den konklusion at turisme er årsagen til at der er tiggere og souvenir-sælgere i Peru ?! Kan det ikke skyldes andre faktorer foreksempel noget med landets økonomi.fe950 (#4)

Det kunne ikke tænkes, at de levede fint nok inden turisterne kom?

Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES

#8: Taxwars

22. aug. 2011 20:03

Ooh, Krokodille-cam !

Der can be no freedom of speech without anonymity.

#9: RMJ

23. aug. 2011 02:59

Kan google street view ikke komme ind på Area 51 ? wink wink pretty please :P

#12: Alrekr

23. aug. 2011 13:10

#10 http://g.co/maps/99wbp1x3l (#11)

Der står da nogle vidt forskellige ting på de der skilte:

* Straf: Max 1 års fængsel eller max $5000 i bøde
* Straf: Max ½ års fængsel eller max $1000 i bøde - kan kombineres
* Straf: Vi må godt skyde dig. (Hvorfor snakker de andre så om en max-straf?)

Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger