Hvornår har du sidst været til LAN?
24. nov. 2010 15:43Tilbage i september introducerede Google en ny funktion til deres søgetjeneste ved indførslen af Google Instant. I stedet for som tidligere blot at foreslå søgeord, efterhånden som man skriver noget, så foretages der med det samme en søgning.
Google Instant forudser, hvilket søgeord man er ved at skrive, og kommer herefter med resultater, inden søgeordet er skrevet færdigt. Det betyder ifølge Google, at man i snit sparer mellem to og fem sekunder per søgning.
I første omgang blev tjenesten kun lanceret i USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Italien, Spanien og Rusland, men nu har den også fundet vej til Danmark.
Du kan prøve den ved at gå ind på google.dk, eller se mere om hvordan det fungerer i videoen herunder.
24. nov. 2010 15:56
Har haft det siden de lancerede det på google.com, og synes ikke det er nogen fordel.
Tak fordi du læste min signatur :)
24. nov. 2010 16:03
Har brugt det i lang tid nu. Eneste problem er at man bliver "bannet" fra google, da de tror at man sender automatiserede requests, hvis det tager lidt tid at finde det man søger efter og man ændrer på søgetermene ofte (det sker ret hurtigt faktisk).
24. nov. 2010 16:05
Jeg synes stadig ikke det gider 'slå til' hos mig.
Hverken i Opera eller IE.
Den giver kun de dropdown foreslag den plejer, men skal fortsat selv trykke på søgeknappen.
24. nov. 2010 16:08
Har brugt det i lang tid nu. Eneste problem er at man bliver "bannet" fra google, da de tror at man sender automatiserede requests, hvis det tager lidt tid at finde det man søger efter og man ændrer på søgetermene ofte (det sker ret hurtigt faktisk).Mr_Mo (#4)
Skod, men har ikke oplevet det. Jeg må søge for lidt/skrive for gode søge termer i ;_;
24. nov. 2010 16:11
Har brugt det i lang tid nu. Eneste problem er at man bliver "bannet" fra google, da de tror at man sender automatiserede requests, hvis det tager lidt tid at finde det man søger efter og man ændrer på søgetermene ofte (det sker ret hurtigt faktisk).Mr_Mo (#4)
jeg er blevet bannet 5 gange pga samme feature i Chrome !!
fuck jeg gik helt amok over det til sidst...
jeg vil derfor ikke anbefale Google instant ! - hverken i browseren eller på nettet :-(
Microsoft, fordi jeg ikke er bindegal
24. nov. 2010 16:12
"finding the information you need should be easy, like magic"
- nogen der har gået på apple-skole?
On topic...
den finder ikek rigtigt de ting jeg gerne vil have fat i.
til gengæld er det lykkedes mig at blive banned 2 gange
www.noobish.dk min clog
24. nov. 2010 16:14
Jeg har brugt det, lige siden at det kom på Google.com, og ikke en gang har jeg oplevet problemer med det.
Jeg endte med at kunne li’ funktionen så meget, at jeg fuldstændig har skrottet google.dk, for alt andet end søgninger på dansk.
418 I'm a teapot
24. nov. 2010 16:25
Mener jeg på et tidspunkt læste noget om hvor meget energi der gik til ved en enkelt søgning baseret på strømforbrug mv hos Google.
Det må da have mange-doblet nu (ikke fordi jeg er miljø-freak)
I like HTC Android phones. Everything else is non-sense
24. nov. 2010 16:35
Har haft det siden de lancerede det på google.com, og synes ikke det er nogen fordel.JesperZ (#3)
Jeg har haft den modsatte oplevelse. Jeg har brugt Google Instant siden at det kom (inkl. siden at Google Chromes Dev version fik funktionaliteten), og jeg synes det sparer mig god tid på nettet når jeg søger.
Ofte vil jeg søge efter en bestemt side/et bestemt emne, og planlægger at skrive 3-5 ord for at finde det, hvorefter det alligevel popper op i søgningen efter kun 2-3 ord.
Banningsproblemet er selvfølgelig et de skal have rettet (jeg har ikke været ude for det selv endnu dog).
..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt
24. nov. 2010 16:35
Det er en top nice feature, men første gang tænker man "whaaaaat" når der sker alt muligt der ikke plejer at ske ^_^
Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...
24. nov. 2010 16:41
Det er rimelig meget noget pis, at jeg ikke længere kan gå tilbage til forrige side ved at trykke på backspace, fordi et eller andet javascriptlort konstant giver "focus" til inputfeltet.
Det er jo kun en funktion jeg har benyttet mig af de sidste 10 år. Tak for ingenting, Google.
24. nov. 2010 16:51
NÅR MAN SNAKKER OM SOLEN!!!! Jeg har for meget få timer siddet og ledt efter Google Instant funktionen!
Hvor er det bare sygt og så endelig denne dejlige funktion!
Elsker Google!
EDIT: Ja og så sidder jeg her og tænker WTF? Hvordan slår jeg det til.. suk..
www.INTERNETpriser.dk - find og sammenlign alle internetforbindelser på Danmarks bedste internetprisguide
24. nov. 2010 17:05
Og så virker det sagde jeg :D helt uden at skulle trykke på noget. Tak Google.
www.INTERNETpriser.dk - find og sammenlign alle internetforbindelser på Danmarks bedste internetprisguide
24. nov. 2010 17:13
På desktop har jeg ikke det store behov for det, men på mobil er det en ganske smart ting :)
Innews.dk - An erroneous trophy hunter...
24. nov. 2010 17:14
Synes jeg har haft det længe nu?
Jeg har samme problem som #13 med at backspace sletter et bogstav, så bliver hele søgningen pludselig reset ud fra den nye søgestreng, når jeg så skriver bogstavet igen, så ryger jeg tilbage til første side for søgningen.
Havde også en vane med at skrive korte noter i søgefeltet for nogle af de resultater jeg fik i min søgning, men det må jeg droppe.
INTJ - Nørd - Super vild designer, fotograf og radioamatør. sorenrosenberg.dk
24. nov. 2010 17:31
Jeg synes den skaber unødvendig lag.... ikke lige min kop te. Godt man kan slå det fra. Nu mangler vi bare at man også kan slå den forfærdelige fade-in animation fra uden at fedte aben.
if (woodchuckCanChuckWood && woodchuckWouldChuckWood) { System.out.println("42"); }
24. nov. 2010 17:56
#all
Hvis du ikke vil bruge det, så slå det fra: http://www.google.dk/preferences
...som stadig har en dårlig karma. ;-|
24. nov. 2010 18:03
Har chrome 7.0.517.44 og instant virker kun nogle gange ved mig
...som stadig har en dårlig karma. ;-|
24. nov. 2010 18:38
Min første handling var, at klikke på "Deaktiver (tryk enter før søgning)" da den begyndte at smide resultater i hovedet på mig.
Don't worry Ma'am, We're university students, We know what We're doing.
24. nov. 2010 20:22
For det første kan det slåes fra.. Og selv når det er slået til, så fungerer søgninger med Enter nøjagtigt ligesom før.. Der bliver ikke automatisk tilføjet noget..
For det andet er det ikke kun for folk som taster langsomt.. Hvis du i forvejen er hurtig på tastaturet, kan du nu foretage endnu flere søgninger på samme tid..! Du kan bruge Tab til at tilføje flere ord til det den har foreslået og på dem måde hurtigt browse frem og tilbage mellem relaterede søgninger og få et overblik over emnet..
For det trejde så har de taget højde for det øgede serverpres, og har lavet en del optimeringer både server og client side, så deres datacentre ikke kommer til at svede helt så meget..
For det fjerde kan du stadig copy-paste linket til en søgning, bare du taster enter før du kopierer.. Granted, den bliver lidt lang og kryptisk, men det virker..
For det femte, så behøver annoncører ikke frygte at deres penge går til spilde.. Ifølge min forståelse, så er det mest pay-per-click, og så ændrer Instant ikke meget på det.. Og betaler man per impression, så har de sat en grænse (3 sekunder) på hvor kort en impression kan være.. Så reklamer, der bliver vist i under 3 sekunder, skal annoncørerne ikke betale for..
For det sjette så slår Instant automatisk fra, hvis den kan mærke at den ikke kan få nok båndbredde, så langsomme forbindelser ikke bliver belastet..KarmicMind
24. nov. 2010 20:24
Undrede mig godt nok også over hvorfor google opførte sig så åndssvagt.
Der findes ikke pingviner på nordpolen. Who gives a shit??
24. nov. 2010 20:34
Har et meget stort problem med det - det gør det modsatte af at hjælpe mig. Når jeg søger efter noget, ved jeg da mine keywords i forvejen. 100% seriøst så er mine søgninger blevet langsommere af at forsøge på at bruge det såh: "Slå fra".
24. nov. 2010 20:35
Det er rimelig meget noget pis, at jeg ikke længere kan gå tilbage til forrige side ved at trykke på backspace, fordi et eller andet javascriptlort konstant giver "focus" til inputfeltet.
Det er jo kun en funktion jeg har benyttet mig af de sidste 10 år. Tak for ingenting, Google.Lares (#13)
Mon ikke der er en extension til din browser, der kan fikse det..
24. nov. 2010 20:39
Jeg bruger den seneste stabile Google (!!) Chrome-opdatering, i hvilken jeg netop prøvede at gå ind på instant.google.com. Besked: Din browser er forældet.
Fail!!
24. nov. 2010 21:57
Her er hvad jeg får når jeg prøver http://www.google.dk/instant/
Google Direkte kræver Chrome v5+, Firefox v3, Safari v5 til Mac eller Internet Explorer v8.
Google Direkte er ikke tilgængelig i din browser. Opgrader til den nyeste version af en moderne browser for at bruge Google Direkte.
Bruger Chrome 7.0.517.44 sååhhh....
Prøvede også lige med IE8, samme besked.
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.
24. nov. 2010 23:10
Det er GENIALT :)
Har også Chrome 9 (dev version) med instant i selve browsere, og det er sgu lækkert!
Daniel Lomholt - Nørd og iværksætter på 18 år. Alle de seneste nyheder inden for elektronik og gadgets:...
24. nov. 2010 23:54
#28 jeg får ogå det samme selv om jeg har den nyeste: firefox, IE 9 beta, safari, chrome 7.0.517.44(er ved at hente dev version).
Edit: det virker heller ikke med chrome (dev)
...som stadig har en dårlig karma. ;-|
25. nov. 2010 00:06
#29
Den DEV version der er inde på google side er i version 8.0.552.210
...som stadig har en dårlig karma. ;-|
25. nov. 2010 00:14
Mon ikke man skal overveje at lægge sit liv om hvis en tidsmæssig besparelse på 3 til 5 sekunder er signifikant.
Jeg tolker det mere som at kæmpe Google, med deres hære af udviklere mv. skal have noget at få deres 40 - 50 timers arbejdsuge til at gå med. Når der er kommet tilpas mange mid-level managers o. lign. ind i virksomheden og udviklingsprocessen derfer er blevet så lang og kringlet som en elefants tarmsystem samtidig med at den kreative frihed kun er en skygge af sig selv, så er det at de små-fesne features begynder at krible frem.
25. nov. 2010 01:14
Mon ikke man skal overveje at lægge sit liv om hvis en tidsmæssig besparelse på 3 til 5 sekunder er signifikant.
Jeg tolker det mere som at kæmpe Google, med deres hære af udviklere mv. skal have noget at få deres 40 - 50 timers arbejdsuge til at gå med. Når der er kommet tilpas mange mid-level managers o. lign. ind i virksomheden og udviklingsprocessen derfer er blevet så lang og kringlet som en elefants tarmsystem samtidig med at den kreative frihed kun er en skygge af sig selv, så er det at de små-fesne features begynder at krible frem.theZagnut (#32)
Hvis du regner på det, hvad er så 1 milliard menneskers X antallet af søgninger X antallet af sekunders spild ved at trykke ENTER hver gang.
Google har regnet på det, og det er MENNESKELIV hver dag i tidsspilde.
Måske du skulle udvide horisonten hvis du ikke kan skimte forbedringerne i en større skala :-)
www.INTERNETpriser.dk - find og sammenlign alle internetforbindelser på Danmarks bedste internetprisguide
25. nov. 2010 02:28
#31
Du kan i hvert fald downloade Chrome 9.0.587.0 herfra:
http://www.filehippo.com/download_google_chrome/
25. nov. 2010 03:40
Mon ikke man skal overveje at lægge sit liv om hvis en tidsmæssig besparelse på 3 til 5 sekunder er signifikant. theZagnut (#32)
Pointen er så langt over dit hoved at det næsten er spild at forsøge at forklare det, men jeg vil forsøge med en analogi: Lange loadtider i computerspil.
Det er ikke så meget fordi at den samlede tid du bruger på load-screens i spil er så stor. Det er mere det faktum at du sidder og triller tommelfingre mens spillet loader (flere spil nutildags kan heldigvis spilles i fuldt windowed mode, hvilket gør det nemmere at alt-tabbe og lave noget andet imens, men alligevel). Du vil jo gerne ind i spillet og igang med at spille.
Internetsøgninger er nogenlunde samme princip. Selvom du ikke sidder og triller tommelfingre fordi du skriver noget, så er dit nuværende mål at komme frem til den information du nu skal frem til, og alt der forsinker dig i at komme frem til dit mål kan være til stor irritation, også selvom det kun drejer sig om nogle få sekunder.
Det er et koncept du ser alle steder hos mennesker. Jeg husker de gamle dage i World of Warcraft (dengang hvor instances faktisk var svære). Dengang så man konstant 5 mands grupper frivilligt løbe en stor risiko ved at forsøge den gode gamle "Lets skip this group. Just hug the wall over here" metode. Med andre ord løb de frivilligt en stor risiko for et mispull/wipe så de kunne spare et enkelt minut af pgl. instance, og det gjorde de af den simple årsag at de ikke gider vente længere end højest nødvendigt for at færdiggøre det de kom for.
Det har intet at gøre med hvor meget tid du spilder. Det har alt at gøre med at mennesker kan være nogle utålmodige sataner der hader at vente.
..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt
25. nov. 2010 06:31
Det har intet at gøre med hvor meget tid du spilder. Det har alt at gøre med at mennesker kan være nogle utålmodige sataner der hader at vente.Athinira (#35)
Nemlig jeg bliver iriteret over og side og søge på 6-7 ting før jeg finder det jeg ledder efter.
#34
Jeg vil ikke bare stole på at en en eller anden random dude har uploaded chrome 9 når ikke engang google har den til at ligge på deres side.
...som stadig har en dårlig karma. ;-|
25. nov. 2010 09:56
#5 samme, virker ikke en meter her
#37 tjoh, det 'virker' da derinde, men 80% af det jeg søgte på kom der bare en blank skærm.
25. nov. 2010 10:24
Nøøøøøj jeg hader google i tiden for at indføre så vilde funktioner og slå det til per. default og gøre det svært at slå fra - jeg er faktisk stadig ikke helt med på hvordan man gør - vil forvente at finde det under indstillinger men nej.
Første preview af hjemmesider og nu det her instant :(
For mig har det ikke sparet noget tid på min søgninger fordi jeg skulle bruge en time eller 2 for at finde ud af hvordan man slår det fra (permanent).
25. nov. 2010 10:47
25. nov. 2010 10:52
#40 Ja jeg kan godt finde ud af bruge google. Problemet er bare at jeg har problemer med at få det til virke på tværs af sessions (permanent). Det er muligvis fordi at settings er cookie baseret.
25. nov. 2010 11:11
Men, hvornaar faar de deres webservice til at vaere en reel webservice?
No Opera love? :(
Windows is expensive, no matter what the value of your sparetime is.
26. nov. 2010 08:53
Ville være rart, hvis de istedet fokuserede på at fjerne latterlige ubrugelige "features" som "preview" af alle sider ved mouseover.
Det er super fustrerende.
http://about.me/windcape
26. nov. 2010 14:23
#43
det sker kun hvis du har trykket på luppen. tryk på et blankt område for at deaktivere det
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.