Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Google-advokat: Patentsystemet skader forbrugeren

27. jul. 2011 08:51En af Googles ledende advokater Kent Walker har udtalt, at smartphone-producenterne er i krig med hinanden om patenter, hvilket skader forbrugeren og gør det nødvendigt for producenterne at kæmpe sig igennem retssager.

Læs også: Schmidt: Konkurrenterne sagsøger frem for at innovere

Googles Android-operativsystem er indblandet i flere patentretssager, hvilket gør, at internetgiganten har forsøgt at opkøbe patenter, de kan forsvare sig med i retten. Herudover forsøger Google blandt andet at få flere af patenterne, der bruges imod dem, ugyldiggjort i retten.

The tech industry has a significant problem. Software patents are kind of gumming up the works of innovation.Kent Walker, Google

Googles konkurrenter har udtalt, at Google kritiserer patentsystemet, fordi de ejer så få patenter, de kan beskytte sig med, og fordi Android først blev sendt på markedet i 2008, længe efter andre producenter var kommet frem.

Ifølge U.S. Patent and Trademark Offices database er Google i dag i besiddelse af 728 patenter, hvoraf de fleste er relaterede til deres søgemaskine, mens Apple ejer mere end 4.000 og Microsoft har over 18.000.

#1: Hede

27. jul. 2011 08:57

det tog lang tid for dem at finde ud af, men er det ikke mere udviklingen der tager skade?!?

#2: webwarp

27. jul. 2011 09:00

#1 det tog lang tid for dig, at komme frem til den konklusion, som Google jo netop også kom frem til, i følge resumet ... ?

The tech industry has a significant problem. Software patents are kind of gumming up the works of innovation.

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#3: Adagio

27. jul. 2011 09:10

Kan kun sige at jeg er enig, sådan som patentsystemet er nu skader det udviklingen

Googles konkurrenter har udtalt, at Google kritiserer patentsystemet, fordi de ejer så få patenter, de kan beskytte sig meNyhed

Den her sætning fortæller egentligt fint hvor problemet er. At man skal bruge patenter på at "beskytte sig" er IMHO ikke det meningen er med patenter

#4: Veng

27. jul. 2011 09:14

Jeg synes, at copyright skader forbrugerne mere!

#5: duppidat

27. jul. 2011 09:27

Er helt enig med #3.

Det der næsten er værst er de her beløb de sagsøger hinanden for, for totalt banale simple ting.

"At dreje en touchskærm så skærmen også roterer" Bum! 400 millioner dollars for denne super sindsyge inovative geniale ide!

#6: webwarp

27. jul. 2011 09:43

Lige en oversættelse af #5

"Det, der næsten er værst, er at de beløb, de sagsøger hinanden for, er for total banale ting"

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#7: Windcape

27. jul. 2011 09:58

Google er træt af at blive sagsøgt, så de forsøger at lave om på systemet i stedet :p

http://about.me/windcape

#8: webwarp

27. jul. 2011 10:07

#7 ja, det er jo det mest fornuftige, frem for at bibeholde et forfejlet system.

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#9: moulder666

27. jul. 2011 10:11

Google er træt af at blive sagsøgt, så de forsøger at lave om på systemet i stedet :pWindcape (#7)

Men har de en pointe, eller synes du systemet fungerer optimalt som det er nu?

You, Sir, constitute the "anal" in car analogy!

#10: Lowkey

27. jul. 2011 10:12

#7

If it ain't not broke, don't not fix it.

#11: delley

27. jul. 2011 10:12

Googles konkurrenter har udtalt, at Google kritiserer patentsystemet, fordi de ejer så få patenter, de kan beskytte sig med, og fordi Android først blev sendt på markedet i 2008, længe efter andre producenter var kommet frem.

Ja, eller også syntes de bare at patenter hæmmer udviklingen.
Hvilket man jo egentligt godt kan give dem ret i. De eneste der vinder noget på hvordan systemet er i dag - er advokaterne *katjiiiing!*. Man skulle vidst have gået på lawschool i stedet for at lære noget produktivt som at kode...*host host*

#12: Adagio

27. jul. 2011 10:15

#7

If it ain't not broke, don't not fix it.Lowkey (#10)

Are you seriously saying that it's not broken?

#13: moulder666

27. jul. 2011 10:20

#7

If it ain't not broke, don't not fix it.Lowkey (#10)

Are you seriously saying that it's not broken?Adagio (#12)

Læs igen > stem relevant! ;-)

You, Sir, constitute the "anal" in car analogy!

#14: Lasse O

27. jul. 2011 10:24

If it ain't not broke, don't not fix it.Lowkey (#10)

Det hedder altså:

If it ain't broken, don't fix it.

Eller

If it is not broken, do not fix it.

;)

#15: Eniac

27. jul. 2011 10:25

Patentsystemet er blevet politisk og kapitalistisk. I dag har det intet at gøre med den oprindelige idé bag patenter.
Og som med alt andet der bliver styret af penge og politik, så er alt mening og fornuft gået fløjten.

I like HTC Android phones. Everything else is non-sense

#16: ykok

27. jul. 2011 10:27

#7

If it ain't not broke, don't not fix it.Lowkey (#10)

Dobbelt negering på begge sider af commaet. Det må vel bare betyder: "If it is broken, do fix it".

#17: 1000tusind

27. jul. 2011 10:48

Nyheden er at det er en advokat som indser problemstillingen. Som #11 siger så er det jo deres levebrød.

If it ain't not broke, don't not fix it.Lowkey (#10)

Min favorit: "If it ain't broke, break it! Yarr!"

#18: Fjolle

27. jul. 2011 10:52

Nyheden er at det er en advokat som indser problemstillingen. Som #11 siger så er det jo deres levebrød.1000tusind (#17)

En advokat ansat af google. Da google ikke har nogen patenter må han forhåbentligt have et andet levebrød end patenter.

http://www.fjolle.net

#19: Lowkey

27. jul. 2011 10:59

#16

Right on.

#17

Jeg har altid godt kunne lide "If it ain't broke, fix it till it is".
Mange ting er i tidens løb blevet repareret ned i bittesmå stumper.

#20: Alrekr

27. jul. 2011 11:22

Det hedder altså:

If it ain't broken, don't fix it.

Eller

If it is not broken, do not fix it.

;)Lasse O (#14)

Ikke hvis man vil sige at det er i stykker.. Lowkey plejer at skrive præcis hvad han mener..

Newz.dk på den fede måde: http://knowyournewz.dk/index.php?title=SNES

#21: Mulpacha

27. jul. 2011 12:16

Ifølge U.S. Patent and Trademark Offices database er Google i dag i besiddelse af 728 patenter, hvoraf de fleste er relaterede til deres søgemaskine, mens Apple ejer mere end 4.000 og Microsoft har over 18.000.Nyheden

Ja, det er da klart at Google har færrest patenter. De har jo brugt energien på udvikling og innovation i stedet. Men det er åbenbart noget man bliver straffet for i dag, selv om man laver det mest populære mobile OS nogen sinde og giver det gratis til alle verdens borgere, kvit og frit.

Jesus knows I pirate and he doesn’t like it.

#22: Fjolle

27. jul. 2011 12:22

De har jo brugt energien på udvikling og innovation i stedet.Mulpacha (#21)

Burde de ikke have taget patent på al denne udvikling og innovation du påstår at de har?

http://www.fjolle.net

#23: -N-

27. jul. 2011 12:24

#21 Det var noget af en "i love google" påstand.

Googles største problem er vist, at de har "opfundet" (tyv stjålet) andres patenterede løsninger.

Men derudover mener jeg ikke at systemet som det er nu er velfungerende, men hensigten med patenter er netop at beskytte sig mod at andre bruger dem og freerider.

#24: Mulpacha

27. jul. 2011 12:47

Burde de ikke have taget patent på al denne udvikling og innovation du påstår at de har?Fjolle (#22)

Det kræver store ressourcer at ansøge om patenter. Desuden er de fleste af de patenter der bliver sagsøgt om enten utroligt bredt formulerede eller indlysende, hvilket en ærlig spiller aldrig ville søge patent på. Et kendt eksempel er Amazons "One-Click" patent, hvor de sagsøgte hjemmesider der også havde fundet ud af at det var smart at kunne købe ting på en hjemmeside med et enkelt klik, i stedet for at gå igennem en masse "steps". Virkeligt en epokegørende opfindelse der må have kostet dem mange udviklingsår *NOT*.

#21 Det var noget af en "i love google" påstand.

Googles største problem er vist, at de har "opfundet" (tyv stjålet) andres patenterede løsninger.

Men derudover mener jeg ikke at systemet som det er nu er velfungerende, men hensigten med patenter er netop at beskytte sig mod at andre bruger dem og freerider.-N- (#23)

Det ville da også være fint hvis de faktisk fungerede. Problemet er at patenter der enten er ekstremt brede eller dækker helt indlysnede ting bliver givet til højre og venstre.

Desuden er der talrige eksempler på at opfindere og firmaer opfinder de samme ting helt uafhængigt, også selv om de ikke umiddelbart er meget bredt formulerede eller indlysende.

Yderligere er der sjældent tale om "freeriding" når et firma får et koncept til at virke som et andet, ikke successfuldt, firma har patent på. Det er utroligt nemt at overvurdere værdien af en ide, og undervurdere værdien af innovationen der gør ideen til et produkt som forbrugere har lyst til at købe.

Disse ting tilsammen har skabt den nuværende situation. Som Googles Advokat udtrykker det:

A patent isn't innovation. It's the right to block someone else from innovating... Patents are government-granted monopolies... We have them to reward innovation, but that’s not happening here.Kent Walker, Google Advokat

Kilde: Google On The Nortel Loss, Patents As Government-Granted Monopolies, And Plates Of Spaghetti

Jesus knows I pirate and he doesn’t like it.

#25: assassin2007

27. jul. 2011 14:09

det tog lang tid for dem at finde ud af, men er det ikke mere udviklingen der tager skade?!?Hede (#1)

Nej forbrugerne kommer også til at betale højere priser, da firmaerne med patenterne opkræver royalities.

#26: nia

27. jul. 2011 19:41

Jeg skriver med den ene hånd "Google er træt af at blive sagsøgt, så de forsøger at lave om på systemet i stedet ".. mens den anden gokker af til et billede af selveste Bill Gates :p Windcape (#7)

Jamen det er jo helt super...

#27: Aron

28. jul. 2011 01:39

USA's Patentsystemet er IKKE den samme som vores i EU.
Så vi i EU, skal ikke være bange for noget Sygt ^^

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger