Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Gizmodo har besøgt LEGO

24. jun. 2008 09:21Hos hjemmesiden gizmodo.com, der skriver om alle mulige og umulige tingester (gizmos), har redaktøren Jesus Diaz, en særlig forkærlighed for LEGO, ligesom mange af deres læsere har det. Det har fået Diaz til at tage en tur til Danmark, hvor han har besøgt LEGO.

Det er blevet til en "GIZMODO goes to LEGO"-side hvor alle artikler om turen er blevet samlet. Diaz har blandt andet været på besøg i LEGOs, ifølge Diaz, allerhelligste, boksen hvor de opbevarer alle LEGO-sæt, der er blevet lavet.

Diaz har også været en tur i Legoland hvor han er meget imponeret over den nye model af Kennedy rumfartscenteret, der består af 750.000 klodser og har taget 2.500 mandetimer at lave.

Det er også blevet til et besøg på en af fabrikkerne, hvor han afslører hvordan der kan være så mange Stormtroopers i Star Wars.

#1: J4F

24. jun. 2008 09:28

"og har tager" :-/
Ikke det mest grammatiske korrekte sprog.

http://webbies.dk/

#2: newz-agony666

24. jun. 2008 09:32

åhhhh nostalgi der
savner fandme mit lego hehe
måske jeg skulle tage hjem og se om min far har smidt det ud eller om jeg kan komme til og lege med det igen :P
ville da være alt for fedt hehe

#3: moveteam

24. jun. 2008 09:34

Ja hvis der er en der elsker LEGO på Gizmodo må det være Jesus Diaz, det sjove er at folk i USA virker mere begejstrede for LEGO end os danskere, hvor LEGO jo er grundlagt og har hovedkvarter.

#4: DR KOBALL

24. jun. 2008 09:55

#2 du skal bare tage regnfrakken af næste gang du nusser med kæresten, så kan du hurtigt få en unskyldning for at lege med lego de næste 13-18 år eller mere

Medeicenter, Opensource til windows Ja www.meedios.com You name it they got it

#5: newz-JensOle

24. jun. 2008 09:56

WNZ .......

#6: dan1el

24. jun. 2008 10:03

en af de fedeste artikler var da han ankom og så skiltet til Lego og mente det var en hemmelig OS X commando...
CMD + Legoland + 1

(Skiltet var seværdighed, Legoland 1 km)

#7: b4@

24. jun. 2008 12:25

3: Det er fordi at vi er født, opvokset og hjernevasket med det. ;-)

Hvor ændrer man signatur?

#8: tipsen

24. jun. 2008 12:35

"Ikke det mest grammatiske korrekte sprog."

- ikke det mest grammatisk korrekte sprog... ;-)

#9: trylleklovn

24. jun. 2008 12:48

Er jeg den eneste der synes det er fucked up, at lego.dk forwarder til lego.com hvor man ikke engang kan vælge DANSK som sprog...

INTJ - Nørd - Super vild designer, fotograf og radioamatør. sorenrosenberg.dk

#10: moveteam

24. jun. 2008 13:03

#8
"-ikke det mest grammatisk korrekte sprog... ;-)"
Ik d meste gramatik korrekt sprog.

#11: E.

24. jun. 2008 13:46

Lego... *Nostalgisk suk*

Gad vide om mit gamle lego stadig ligger i kælderen?

Meget off-topic I know. Whatever! Spread the LEGO LOVE!!!

#12: holmen

24. jun. 2008 14:21

Jeg synes det er godt for lego at få noget international opmærksomhed. Da jeg havde EØ på gym for nogle år siden, mener jeg at vi havde noget om legos økonomi som blev dårligere og dårligere.

Har ikke fulgt med i deres økonomi siden, men jeg håber da et det går bedre for dem.

Al omtale er vel stadig god omtale (eller hvordan det nu var)...

"violence and righteousness surely is a winning mix..."

#13: NioBe

24. jun. 2008 14:39

Det er kun godt for Lego at få en masse International interresse. Lego er nok verdens bedste legetøj som både børn og voksne kan lege med. :P

Kunne da godt finde på at hive mit gamle Lego frem og sidde og bygge med det igen..!

"PLAY?!"

#14: Windcape

25. jun. 2008 06:30

#5

Gå væk, rigtige nørder elsker lego ! Derfor er du ikke en rigtig nørd, og burde slette din bruger her på siden!

http://about.me/windcape

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger