Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Gennembrud i fleksibelt elektronik med nanorør

22. feb. 2011 07:30Fleksibel elektronik er ikke noget nyt, men det er en relativt omfattende proces at fremstille det, hvis det skal have en høj holdbarhed. To forskere, Esko I. Kauppinen fra Finland og Yutaka Ohno fra Japan, har opfundet en ny metode at lave elektronikken, der kan revolutionere markedet.

Den nye fremstillingsmetode anvender nanorør af kulstof til at lave den fleksible film, som anvendes i transistorerne i de fleksible kredsløb. Andre har prøvet at anvende nanorør før, da de besidder en række gode egenskaber, men det har været svært at lave det ensartede lag af nanorør, som skal anvendes.

Den nye metode ikke blot danner et meget jævnt lag af nanorør, det laves også på en mere simpel måde end hidtil, hvor der ikke skal anvendes vakuum.

Forskerne mener, den nye fremstillingsproces kan tilpasses R2R (Roll to Roll), der vil gøre det muligt at fremstille fleksible kredsløb af høj kvalitet i masseproduktion, som vil være velegnet til for eksempel fleksibelt e-papir.

#1: HappyJaZZ

22. feb. 2011 16:32

Awesome, liiige indtil de om 6 måneder fremstiller en tilsvarende teknologi med graphene der vil være både billigere og nemmere at fremstille, samt levere langt bedre ydelse.

Men hey, de skal jo starte et sted.

Det er mig der er inden i Terracide

#2: erchni

22. feb. 2011 18:50

hehe ja

#3: cpedesign

23. feb. 2011 18:07

giv mig en fleksibel mobiltelefon, jeg er træt af at have en lille klods som maser mig i lysken når jeg sidder ned :-)

kunne også være sejt med fleksibel usb stiks, så det lille stik på ens bærbare ikke knækker fordi man bukken/skubber lidt til en 3g dongel :(

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger