Hvornår har du sidst været til LAN?
15. maj 2008 10:53It-virksomhederne CSC, IBM, KMD, Logica og NNIT er de fem, der er med i kampen om, hvem der skal stå for driften, udvikling og vedligeholdelse af it hos København Kommune, en ordrer der løber op i 800 millioner kroner.
Vi forventer, at leverandørerne i forbindelse med tilbud på rammeaftalen teamer op med relevante underleverandører, så Københavns Kommune sikres de nødvendige kompetencer og kendskab til kommunes systemer og forretning.Ulrik Rosenberg til Computerworld
IBM, der i dag står for driften, er med i "opløbet", selvom IBM havde et nedbrud tidligere på året, så oplyser Rosenberg, at det ikke vil have betydning i udbudsrunden.
Rosenbergs chef, Jan Gundersen, sender dog nogle helt andre signaler med hensyn til IBM.
I sidste ende kan nedbruddet få konsekvenser. Troværdigheden i forhold til hvad, man kan afvikle og hvor sikker ens leverance er, spiller naturligvis ind her," sagde han dengang i relation til IBM's rolle i det kommende udbud.Jan Gundersen
Kommunen vil kun gøre brug af fire af virksomhederne, så én skal skæres fra.
15. maj 2008 11:04
CSC styrer teknikken og supporten her hos berlingske, det erikke noget at råbe hurra for..
15. maj 2008 11:15
Er jeg den eneste der synes at der er lidt islam over københavn kommunes logo? :)
hmmmm
15. maj 2008 11:22
#2 nu du siger det :) Og det er da dejligt syns jeg som muslim.
The more you educate yourself, the more you will see lies everywhere.
15. maj 2008 11:23
Jeg har svært ved at se logikken i, at sende ens rygrad (IT er rygrad i de fleste virksomheder, da næsten alt styres via IT) til pasning hos nogle andre... Det er jo netop din rygrad og du vil derfor gerne have den inden i kroppen! Jeg kan godt se ideen i at ligge en del af serverne ud i byen, fx web, mail mm. altså ting der er 99% standart baseret og service som brugerne ikke oplever bo ude i byen (selvom de bruger mail hele tiden, så mærker de jo ikke at det bliver driftede af andre).
Har af selv arbejde som IT-supporter for mange år siden. På et tidspunkt blev det besluttede at IT skulle outsources, hvilket det så blev. Resultatet blev at vores IT afd ikke blev mindre, da vi var nød at have nogen der kunne holde dem i ørene, samt være mellem mand i rigtig meget af supporten, da virksomheds kulturen simplethen var for forskellige i de to virksomheder... Kort sagt, få gevinster på bedere oppetidgrantier på serverne og store udgifter til tvungen køb af alle service gennem dem - SUPER GOD BESLUTNING...
15. maj 2008 11:33
#4 der er jo den store forskel, at kommunerne bare skal bruge IT'en og ikke sælge/udvikle/supportere den til andre.. hvis vi får nogle mennesker ind over, der har med it at gøre, til at lave interfaces der er til at bruge, backbones der kan holde til presset og sikkerhed der er høj nok, så har vi en fin løsning..
Samtidig så skal der også kun være 1 afdeling af folk, der holder outsourcingen i ørene, for alle kommuner, istedet for at hver kommune har en afdeling til deres it, så det også bliver et helvede at skifte kommune
www.karga.dk
15. maj 2008 12:17
#5 jo men i dette tilfælde er der jo ikke fælles IT-fodslag. Det er kun Københavns kommune det handler om.
15. maj 2008 12:26
Jeg mangler stadig at se en effektiv outsourcing af så store IT-opgaver. Som regel ender det med at man ikke kan bestemme noget selv og får support af en inder der taler dårlig engelsk :D
15. maj 2008 13:57
#5/7
Grunden til vi outsourcede i sin tid, var fordi der blev rejst revisionsmæssige krav (Læs: Lovkrav) om 2 center-drift.
I praksis betød det, at vi dels skulle fordoble vores maskinstue, og dels etablere endnu et driftcenter et stykke fra det eksisterende (Læs: Indkøb af ny matrikel+etablering af maskinstue).
Udover den betydelig længere tid det ville tage at etablere et nyt center, og det betydelig større beløb det ville koste, skulle der så også flere mennesker til at passe installationen, vi kunne se frem til meget store og omfattende vedligeholdelses-opgaver og da vi samtidig stadig har væsentlige systemer kørende på mainframe, skulle vi rigtigt ind i kampen, om at få mainframe systemteknikere/programmøre til huset.
Jeg vil ikke kalde det for en lykkelig outsourcing-historie, og hvis i læser nogle af de IBM-crash-tråde herinde, vil i også støde på lettere negative indlæg fra min side.
Men det er ikke det samme, som at jeg ikke kan forstå hvorfor man har outsourcet.
Idag har vi som operatører til at kigge på vores installation 24/7, og sørge for basis-installationen (Læs: HW, OS, AV, Drivere etc) er up-to-date, vi har adgang til systemspecialister, som vi ellers kun har kunne drømme om - alle problemer omkring det at tiltrække arbejdskraft, ferie, sygdom, barsel og andet god der knytter sig til medarbejdere, er IBM's problem.
Nogle af vores incidents bliver bearbejdet 24/7, fordi IBM netop har andre lande og andre tidszoner knyttet til installationen.
Faktum er, at ens installation skal ikke være særlig stor, før de ikke kan betale sig at drifte den selv, og den skal omvendt være temmelig stor, før det kan betale sig at drifte den.
Vores installation er på ca 500 Windows-servere, et par AIX-bokse og en enkelt MVS - og med den mase er vi meget enkelt for små til det er en god forretning.
www.linkfighter.com - Fight for your right to be assimilated into the web
15. maj 2008 13:58
Er der ivrigt nogen der har 'erfaring' med hosting-løsninger hos NNIT, og hvem katten er Logica?
www.linkfighter.com - Fight for your right to be assimilated into the web
15. maj 2008 14:31
15. maj 2008 14:42
#1
CSC hoster Politiet's og mange andre offentlige systemer, hvilket jeg umiddelbart ikke har hørt noget dårligt om. De andre firmaers kunder kender jeg så ikke lige noget til.
CSC gør et kanon arbejde for os.. Ikke at der er så sindsygt meget i de små 55 servere vi har, men de klarer det rigtig godt.. (det er så CSC Consulting Group da vi er for lille en kunde til at være med blandt de helt store :P)
Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...
15. maj 2008 15:01
#11 IBM's nedbrud ramte bl.a. Danske bank Carlsberg og ATP, så mon ikke de er kunder hos IBM? :)
KMD hoster stadig rigtig store dele af de offentlige løsninger, men er så småt begyndt at lukke priate firmaer ind også.
CSC opkøbte for et par år siden hele SAS's IT-afdeling, på omkring 1.000 mand - så mon ikke også SAS får deres løsninger hostet hos CSC.
NNIT henvender sig primært til pharma-virksomheder, og hoster naturligvis Novo Nordisk, men har også for nyligt overtaget driften, fra Accenture, af Apotekernes store fælles Linux-løsning.
De hoster mig bekendt oså for sygehusvæsenet.
WM Data / Logica hoster for bl.a. FLSmidth og en del inden for det offentlige.
www.linkfighter.com - Fight for your right to be assimilated into the web
15. maj 2008 15:26
#11 > Det er bare min mening :P
1) Utrolig lang ventetid på supporttickets og hvis man ringer til dem.
2) Har stadig problemer med min pc - har haft i 6 mdr, har stadig ikke fået ordnet det.
3) Havde problem med et program, har stadig ikke fået det ordnet
XD
15. maj 2008 16:09
#13
Ved ikke hvor stor en kunde i er, men sender jeg en mail til supporten går der max 15 minutter ved prioritet 2 (1,2,3 har vi) og senest en halv time efter bliver jeg kontaktet af en konsulent.
Ved opkald (sker kun ved linjenedbrud - server nedbrud klarer vi oftest selv) bliver jeg stillet direkte om til overvågningen (vi har kun vores servere der) og får med det samme fat i en konsulent som undersøger det, og indenfor 5 minutter har fundet ud af om fejlen ligger hos dem eller ISP, og der bliver derefter arbejdet på det.
Men okay, det kommer jo an på mange ting, hvor godt man kan synes om dem :)
#12
Ja, de IBM kunder havde jeg så ikke lige tænkt over :P
Men resten af dem du nævner kendt jeg ikke til, udover SAS (CSC bor jo i de bygninger nu, og vores servere skal snart flyttes derud :))..
Det gav lige en Interessant ;-)
Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.