Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

FBI vil have bagdørs-adgang til Google og Facebook

18. nov. 2010 12:59FBI's direktør Robert Mueller er i denne uge rejst til Silicon Valley, hvor han forsøger at overbevise store internetfirmaer som Google og Facebook om at indarbejde en bagdør i deres software, der vil give amerikanske myndigheder mulighed for at overvåge data på deres netværk.

Forespørgslen fra Mueller er en del af FBI's stræben mod at udvide sine overvågningsmuligheder, så de fremover inkluderer de seneste kommunikationsteknologier som sociale netværk og VoIP-teknologier såsom Skype.

Ifølge kritikere kan systemet dog nemt misbruges, for eksempel af hackere, der kan stjæle personlige informationer.

Det vides ikke, hvordan Muellers forslag blev modtaget af firmaerne.

#1: fidomuh

18. nov. 2010 13:00

Det er sjovt at de kalder det et "forslag", naar det nu rent faktisk er et krav med hjemmel i loven.

Jeg troede, aerlig talt, at der allerede var dette i GMail og FB.

Windows is expensive, no matter what the value of your sparetime is.

#2: knasknaz

18. nov. 2010 13:04

De fortsætter ufortrødent efter deres blændende success med deres ambassader i forskellige europæiske lande...

#3: DanaKaZ

18. nov. 2010 13:04

Frækt.

#4: blacktiger

18. nov. 2010 13:05

#1 ahhh hva? Så vidt jeg ved er det kun lovligt for FBI (og politiet herhjemme) at få adgang til diverse persondata hvis de har en konkret sag, og en dommerkendelse til det.

Hvad den kære Mueller vil have er sin egen personlige facebook og google konto opgraderet til administrator så han til hver en tid kan logge ind og tjekke folk ud.

Der er ret stor forskel IMO

#5: rasmussen

18. nov. 2010 13:13

Jeg håber, deres svar er: "Cool story, bro."

Jeg skiftede fra Windows til Linux, da min tid blev penge værd og mit mavesår var ved at briste.

#6: moulder666

18. nov. 2010 13:14

Mon ikke de respektive direktører har grinet røven i laser det øjeblik døren smækkede bag ham...I know I would...

Sådan en aftale ville sgu aldrig holde til at offentligheden fik fat i den...så ville der jo være iranske tilstande...

You, Sir, constitute the "anal" in car analogy!

#7: Bettemand

18. nov. 2010 13:22

Ifølge kritikere kan systemet dog nemt misbruges, for eksempel af hackere, der kan stjæle personlige informationer.

Jeg synes det er skræmmende at kritikerne vurderer det som vanskeligere at hacke sig ind ved google end at hacke sig ind i FBI.

#8: Lundt

18. nov. 2010 13:31

Prøv at skrive "barack obama nuclear bomb" på skype.
Så er der en FBI-mand der holder øje med dig :-D

joke.

#9: Lyngep

18. nov. 2010 13:35

#7
jeg tror mere det handler om at hvis der bliver lavet en bagdør - så bliver der via den meget nemmere at hacke systemet

det har skam ikke noget med FBI at gøre - ikke at jeg tror FBI er mere IT kyndige end google -tvært imod

#10: fidomuh

18. nov. 2010 13:37

#4

ahhh hva? Så vidt jeg ved er det kun lovligt for FBI (og politiet herhjemme) at få adgang til diverse persondata hvis de har en konkret sag, og en dommerkendelse til det.

De behoever ikke en dommerkendelse hvis de har "mistanke" om terror-aktivitet.
Og det behoever de som saadan ikke underbygge mere end med en finger i roeven.
- praktisk set.

Hvad den kære Mueller vil have er sin egen personlige facebook og google konto opgraderet til administrator så han til hver en tid kan logge ind og tjekke folk ud.

Der er bagdoere i stort set alt andet software i USA, til NSA, saa det er skam ikke nogen nyhed :)

Der er ret stor forskel IMO

Jo, men nu har vores lovgivning intet at sige naar Facebook er fra Teh US.
I USA har FBI meget mere vidtraekkende befoejelser og specielt efter TPA.

Windows is expensive, no matter what the value of your sparetime is.

#11: knasknaz

18. nov. 2010 13:37

#6: Iranske tilstande? Mener du at man har en religiøs ekstremistisk regering, som mest af alt tænker på at undertrykke deres eget folk, at være en atommagt, og bekrige dem som man ikke kan lide, uden at spørge sit eget folk til råds først?

Nåååja, for der er USA og Iran jo helt forskellige... >_<

#12: f-style

18. nov. 2010 13:42

#11

Forskellen betår i "God Bless America" //:=)

Live your Life... Dream your Dream... You have one life... Use it wisely...

#13: DanielR

18. nov. 2010 13:50

All in på at fange de skide terrorister go go, lig os allesammen i spændetrøje så de bedre kan holde styr på os

#14: Anders Fedеr

18. nov. 2010 13:51

Mon ikke de respektive direktører har grinet røven i laser det øjeblik døren smækkede bag ham...I know I would...

Sådan en aftale ville sgu aldrig holde til at offentligheden fik fat i den...så ville der jo være iranske tilstande...moulder666 (#6)

Så stivner deres smil nok når de læser Lovtidende, for der er ikke tale om et forslag som virksomhederne får lov at takke ja eller nej til.

Der er tale om et lovforslag som regeringen er ved at udvikle og som alle internetvirksomheder bliver pålagt at overholde. Formålet med at mødes med nogle af firmaerne forinden er vel at sikre at det hurtigt kan implementeres.

Det er dog en misforståelse at det ikke vil kræve en dommerkendelse.

(jvf. kilden)

Sandheden er flamebait.

#15: Silver Mane

18. nov. 2010 13:53

True, TPA'en har mere eller mindre udraderet hvad der hedder fiar-play i USA. Og da internettet til stor del gå igennem USA på den ene eller anden måde (Forbindelser, eller sites), så skal de nok finde en måde at gøre det på alligevel.

Det vides ikke, hvordan Muellers forslag blev modtaget af firmaerne.#0

Håber hø tyve var involveret. Og fakler.

#16: drenriza

18. nov. 2010 14:02

Hvis de ville gøre dette, skulle de så ikke havde holdt det hemmeligt?
Man leder som relt ikke efter noget, som man ikke ved er der.

#17: lorric

18. nov. 2010 14:12

Services based overseas would have to route communications through a server on United States soil where they could be wiretapped.

Nasty!

Hvad mener i med TPA?

#18: fidomuh

18. nov. 2010 14:17

#17

The Patriot Act.

Det er, praktisk set, myndighedernes "Face-rape"-tool #1.
Det er, praktisk set, et "Do as you like"-frikort.

Very tasty stuff :)

Windows is expensive, no matter what the value of your sparetime is.

#19: snesman

18. nov. 2010 14:21

Prøv at skrive "barack obama nuclear bomb" på skype.
Så er der en FBI-mand der holder øje med dig :-D

joke.Lundt (#8)

Flot, Kloge-Åge, nu ER der jo en FBI-mand der holder øje med dig...

"Den brune muskel lukker sig virkelig op nu." Mader om Indurain

#20: FlameBait

18. nov. 2010 14:30

Obama Osama nuclear bomb guantanamo terrorist Iran

Bliver min nye signatur på alle mine mails fremover...

#21: ykok

18. nov. 2010 14:34

Med de lovgivninger der efterhånden er vedtaget, med de patentsager der efterhånden har været og med de piratdomme der efterhånden har været - kan jeg kun sige at jeg ikke har nogen ide om hvad resultatet af denne sag bliver.

Med alt der er skrevet omkring liberalisme, frihed og demokrati - så synes jeg det er utroligt at de partier der i høj grad har magt og som netop mener at ovenstående er en del af deres kerneværdier alligevel kan indføre love der tillader så meget kontrol (eller overhovedet gør at vi har denne diskussion).

Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both.Kilde

#22: Systran

18. nov. 2010 14:58

Var der nogen, der sagde "Tankados kode"?

Selv om den handler om NSA og e-mails og telefonaflytninger.

Alle er enten ligeglade eller liderlige. :(

#23: Anders Fedеr

18. nov. 2010 15:00

Med alt der er skrevet omkring liberalisme, frihed og demokrati - så synes jeg det er utroligt at de partier der i høj grad har magt og som netop mener at ovenstående er en del af deres kerneværdier alligevel kan indføre love der tillader så meget kontrol (eller overhovedet gør at vi har denne diskussion).ykok (#21)

Det kan de jo fordi vi netop kun sidder her og brokker os og ikke giver modspil. Newz er magthavernes fluepapir. Eller sådan noget.

Sandheden er flamebait.

#24: Windcape

18. nov. 2010 15:05

#23

EU er en masse gamle sure mænd som ikke engang kan blive enige om at have ét hovedkvater (I blame the French).

Så som vi så ved klimatopmødet, så er der ingen grund til at USA skal tage EU seriøst, når det er os der afhænger af dem, og ikke omvendt.

Det er de stakkels Amerikanere som skal vågne op, og forstå hvad der sker. Men det er tvivlsomt, når man kigger på hvor lidt interesse de som folk har i politik.

Med det latterlighedsniveau deres kongress er nået op på, så tvivler jeg på at TPA bliver afskaffet de næste 100 år.

http://about.me/windcape

#25: snesman

18. nov. 2010 15:22

"FBI vil have bagdørs-adgang"

gay

"Den brune muskel lukker sig virkelig op nu." Mader om Indurain

#26: Anakardian

18. nov. 2010 15:34

#24
Det er måske detder skal til for at få dem til at holde op med at indføre "bagdøre".
Alle ved jo at de bliver paniske og stiller sig op af væggen når man siger at en er gay.

#27: Thoroughbreed

18. nov. 2010 15:44

Fandme godt at jeg ikke er på facebook - og bruger Bing istedet for Google...

Selvom jeg ikke kan se den store forskel ..

- Men hvis det bliver gennemtrumfet, hvad er så ikke det næste? CCTV i vores stue?... jeez ....

Er først ved at lære hvordan man troller og smider madding ud ... Teach me oh powerfull newz! - http://www.knowyournewz.dk -

#28: troldefar

18. nov. 2010 16:03

Det måtte jo komme. Paniske og gammeldags personer med fingeren på magtknappen.
Jeg er absolut ikke overrasket. kontrol og paranoia er på sit absolut højeste overalt for tiden.
Hvorfor undrer det nogen at de kommer med sådan et udspil?
Vi mangler kun at resten af verdens efterretningstjenester kommer efter og råber op om det samme.
Det er sq i orden at man gerne vil af med terror og alt det der gøjl, men at folk er i stand til at lade magthaverne gå så vidt er da for meget. Folk skal fame til at tage sig sammen. Det hedder ikke demokrati for ingenting jo. Selvom regeringen giver sig selv beføjelser der går ud over det sædvanlige, så skal folk ikke bare sidde og acceptere det.

#29: thøger

18. nov. 2010 16:40

Hvis det lykkes FBI at få en bagdør til FB/GMail vil mange brugere fortrække - både lovlydige borgere og kriminelle terrorister. Og det har hverken FBI eller FB/GMail gavn af.

En "win-win" situation kunne derimod være:
-FBI får uofficiel/hemmelig bagdør godkendt af FB/GMail.
-FBI anmoder officielt om en bagdør som også afvises officielt. FB/GMail opnår flere brugere pga goodwill.

En halv-paranoid situation - men det kræver altså kun et socialt netværk hvor øverste ledelse ikke har moralske skrubler og gerne vil have flere brugere=penge i reklamekassen!

#30: Athinira

18. nov. 2010 18:35

Prøv at skrive "barack obama nuclear bomb" på skype.
Så er der en FBI-mand der holder øje med dig :-D

joke.Lundt (#8)

På trods af dit joke-tag vil jeg informere om at Skype-kommunikation (chat og coice) er krypteret :-)

..hader folk der ikke kan finde ud af at bruge et fora-ratingsystem ordentligt

#31: Daniel-Dane

18. nov. 2010 18:54

#17

The Patriot Act.

Det er, praktisk set, myndighedernes "Face-rape"-tool #1.
Det er, praktisk set, et "Do as you like"-frikort.

Very tasty stuff :)fidomuh (#18)

Penn & Teller var ellers overbeviste om, at TPA var bullshit.

You are in control of your breathing, your arms have weight, you are controlling your blinking, and you can feel your tongue in your mouth.

#32: fe950

18. nov. 2010 20:35

# 11
hvor mange krige har Iran startet uden sin befolknings accept? 0
Hvor mange atombomer har Iran? 0

Lad nu være med det bræk. Iran er et nul der er vokset takket være usa og div. der bliver ved med at råbe fare.....lige som den gang med Saddam.
Iran= Diktatur ja. krigsliderlig Nej.
USA: Diktatur nej. Krigsliderlig Ja.

#33: squad2nd

18. nov. 2010 20:44

Google kan jeg måske forstå... men hvorfor vil FBI have adgang til Facebook? Folk skriver sguda alt offentligt alligevel!

- som liberal vil man beholde de penge man SELV tjener. Som socialist vil man gerne beholde de penge ANDRE tjener!

#34: Daniel-Dane

18. nov. 2010 20:54

Google kan jeg måske forstå... men hvorfor vil FBI have adgang til Facebook? Folk skriver sguda alt offentligt alligevel!squad2nd (#33)

Er du da ven med FBI på Facebook?

You are in control of your breathing, your arms have weight, you are controlling your blinking, and you can feel your tongue in your mouth.

#35: squad2nd

18. nov. 2010 21:02

#34
Nej, jeg har ingen Facebook profil. Folk med venner bruger Facebook.

FBI = Facebook Investigations

- som liberal vil man beholde de penge man SELV tjener. Som socialist vil man gerne beholde de penge ANDRE tjener!

#36: Daniel-Dane

18. nov. 2010 21:41

Men intet er offentligt på Facebook. Kun venner kan se, hvad man skriver. Granted, det er muligt at ændre i de personlige indstillinger, så alle kan se, hvad man skriver, men jeg har endnu ikke set nogen gøre det.

You are in control of your breathing, your arms have weight, you are controlling your blinking, and you can feel your tongue in your mouth.

#37: Systran

19. nov. 2010 04:00

Men intet er offentligt på Facebook. Kun venner kan se, hvad man skriver. Granted, det er muligt at ændre i de personlige indstillinger, så alle kan se, hvad man skriver, men jeg har endnu ikke set nogen gøre det.Daniel-Dane (#36)

Har du ikke? Jeg har en åben profil, og der har været en håndfuld sager det seneste år, om politikere og embedsmænd, der har kommet til at skrive deres uforbeholdne mening...

Så jo, offentlige profiler er et kendt fænomen.

Alle er enten ligeglade eller liderlige. :(

#38: Daniel-Dane

19. nov. 2010 07:58

Jo, blandt kendte tåber, men ikke blandt lægmænd.

You are in control of your breathing, your arms have weight, you are controlling your blinking, and you can feel your tongue in your mouth.

#39: snesman

19. nov. 2010 11:16

Men bliver der skrevet noget på FB som FBI har interesse i?

"Den brune muskel lukker sig virkelig op nu." Mader om Indurain

#40: Færk

19. nov. 2010 19:21

Hvis de vil have adgang til folks data, kan de da blot lave en farmville klon.

#41: Thoroughbreed

19. nov. 2010 23:44

Men bliver der skrevet noget på FB som FBI har interesse i?snesman (#39)

"Har lige været i Kvickly og handle rødkål"
...
"Får gæster i aften"
...
"Har spist for meget, er ved at dø!"
...
"Min mave føles som en bombe"
...
BOMB?! OMFGWTF! Locate this "Hansen" in Denmark and send SWAT! Maybe this "Rodkal" is a new explosive!

- ironi -

Er først ved at lære hvordan man troller og smider madding ud ... Teach me oh powerfull newz! - http://www.knowyournewz.dk -

#42: MACERGUD

20. nov. 2010 16:20

lidt skræmmende synes jeg

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger