Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 56%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Facebook vil give små firmaer gratis reklame

21. sep. 2011 12:57Mark Zuckerberg og Co. ruller nu et nyt våben ud i kampen mod Google om de altafgørende annonceindtægter.

Facebook vil i den nærmeste fremtid give op til 200.000 mindre virksomheder gratis reklame for $50. Ideen er at give små virksomheder mulighed for at se, hvor meget Facebook kan gøre for deres forretning, og ifølge Facebooks chief operating officer Sheryl Sandberg er de $50 dollar nok til at gøre en forskel.

For $50, most small businesses can target every single person they need to target at least once, and then they can grow their business from there.Sheryl Sandberg, COO for Facebook

Sandberg vurderer, at 9 millioner ud af 30 millioner virksomheder i USA er på Facebook, men det er slet ikke nok for det ambitiøse firma.

My dream is really simple. I think every small business should … be using Facebook. We're not going to stop until all of them are using it to grow their business.Sheryl Sandberg, COO for Facebook

#1: Paranut

21. sep. 2011 13:03

Er det ikke det samme som når Google sender 200kr adwords ud til virksomheder? Tror vi har modtaget for sammenlagt 1500-2000kr gratis google reklame her.

#2: Qw_freak

21. sep. 2011 13:21

Det er jo genialt, på facebook er det jo langt nemmere at lokal-målrette reklamer, som jo så kan være alt fra den nærmeste murer til nærmeste frisør fra hvor du bor..

Like a BAWS...

#3: ibyte_dk

21. sep. 2011 13:22

Jeg har 20 X 650 kr. kuponner til Google Aswords, så det er ikke noget nyt Facebook har fundet på

www.rigtigkarting.dk - www.ipsneak.net

#4: Rabonzo

21. sep. 2011 13:35

#3

Nej, men Facebook er stadig mest kendt blandt almene folk, og gratis reklame på en i forvejen verdenskendt side siger man sgu da ikke nej til.

Google+ er ikke noget alle og enhver ved hvad er endnu, Facebook ved selv bedsteforældre hvad er efterhånden.

#5: mbp

21. sep. 2011 13:58

Hvem nævnte Google+?

#6: Ramius

21. sep. 2011 14:13

#4 Addwords virker på samtlige google søgninger. Det er en udemærket ide FB er kommet med, men det er ikke noget nyt og kan vel diskuteres hvor fantastisk det er for grønthandler olsen på hjørnet er lillevirksomhedsvej kan ligge reklamer på facebook.

#7: LinguaIgnota

21. sep. 2011 15:04

#4 Addwords virker på samtlige google søgninger. Det er en udemærket ide FB er kommet med, men det er ikke noget nyt og kan vel diskuteres hvor fantastisk det er for grønthandler olsen på hjørnet er lillevirksomhedsvej kan ligge reklamer på facebook.Ramius (#6)

Det er vel forholdsvis fantastisk, hvis Facebook sørger for, at kun brugere i nærheden af Lillevirksomhedsvej ser reklamen. Man har vel nogle andre muligheder, når man annoncerer på Facebook fremfor AdWords. - Bl.a. at man kan få et billede på.

Du er eddermame dummere end lort.

#8: HerrMansen

21. sep. 2011 15:06

Hvem nævnte Google+?mbp (#5)

Det gjorde artiklen - "Mark Zuckerberg og Co. ruller nu et nyt våben ud i kampen mod Google om de altafgørende annonceindtægter."

Jovist kan det sagtens fortolkes som "google.com" og deres adwords, men vi ved jo alle at Google enten allerede eller med tiden får installeret adwords og andre reklamer på google+, så man kan lige så godt diskutere det nu.

This is my opinion. There are many like it, but this one is mine...

#9: mbp

21. sep. 2011 15:36

Det gjorde artiklen - "Mark Zuckerberg og Co. ruller nu et nyt våben ud i kampen mod Google om de altafgørende annonceindtægter."

Jovist kan det sagtens fortolkes som "google.com" og deres adwords, men vi ved jo alle at Google enten allerede eller med tiden får installeret adwords og andre reklamer på google+, så man kan lige så godt diskutere det nu.HerrMansen (#8)

Min pointe var, at det er forkert at sammenligne facebook med Google+ i denne sammenhæng (som #4 gjorde).

#10: Hesoyam

21. sep. 2011 21:20

Gratis reklame for $50 er da ikke gratis.

Desuden, godt jeg har FF med AB+ :D

#11: Scapegoat

21. sep. 2011 21:33

#10 Gratis reklame til en værdi af $50 :P

Er jeg den eneste som sidder og tænker "Så Facebook vil fremprovokere FLERE reklamer?" Som jeg har forstået det, så køber man reklameplads som skal vises indenfor et vist tidsrum, så de skal vel have plads til flere reklamer, hvis der er flere brugere som vil have vist reklamer. Så kommer der lige en loader-side frem med fuldskærmsreklamer når man går ind på siden, eller der bliver smidt en reklamesøjle ud i venstre side også?

"I wanna watch the scary monkey show!" Gir - Invader Zim

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger