Annonce

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Foretrukkent server side scripting sprog/framework?

  • 43%PHP
  • 33%ASP.NET
  • 6%Python/Django
  • 5%Javascript
  • 5%Java/JSP
  • 3%ASP
  • 3%Ruby/Ruby on Rails
  • 1%Perl
  • 1%LUA
  • 0%Lasso
  • 0%CGI
  • 0%Progress WebSpeed
  • 0%SMX
  • 0%WebDNA

Eks-Google-medarbejdere laver ny søgetjeneste

28. jul. 2008 09:29For cirka et års tid siden kom det frem, at et par tidligere medarbejdere hos Google var gået i gang med at udvikle deres egen søgemaskine, dengang kaldet Cuill (udtales cool).

Nu er søgetjenesten blevet færdig og har fået en mindre navneændring til Cuil. Som udgangspunkt har Cuil indekseret over 120 milliarder sider på internettet, hvilket med ét slag gør den til en af de mest omfattende søgetjenester på nettet.

Cuil forsøger at adskille sig fra konkurrenterne (Google) på to forskellige områder. Den ene er hardwarekravene, der ifølge personerne bag Cuil, ægteparret Tom Costello og Anna Patterson samt Russel Power, skulle være markant mindre end f.eks. Googles.

Den anden forskel er måden Cuil indekserer hjemmesiderne på, hvor man ikke kun indekserer ud fra nøgleord, men ud fra hvad selve siden handler om, en slags semantisk indeksering. Således forsøger Cuil at kategorisere en hjemmeside, selvom navnet på kategorien ikke fremgår af siden.

Opdatering: Interessen for siden er p.t. meget stor og kan nogle gange være svær at tilgå.

#1: duckfighter

28. jul. 2008 09:33

Jeg kunne ikke finde en skid, af det jeg søgte efter.

OMMER

#2: newz-AndersGC

28. jul. 2008 09:34

Det lyder da alt sammen godt nok, men jeg tror sku ikke på at de bare lige sådan kommer og tager det hele fra google.
Der er tonsvis af mennesker som aldrig kommer til at høre om cuil hvis de ikke kan finde en eller anden måde at få deres opmærksomhed..
Men vil da gerne se hvordan det går for dem om 6 måneder.. ?

Arguing on the Internet is like running the special olympics - even if you win, you're still retarded.

#3: fjols

28. jul. 2008 09:46

Jeg kan rigtigt godt lide udseendet af den, men jeg tror det kommer til at tage mig rigtig lang tid at vænne mig til den måde den viser søgeresultaterne.

Desuden synes jeg ikke den er god til at finde så meget endnu. Fx ville den intet finde ved at skrive "wow lich king", men "lich king" gav tonsvis af resultater.

Jeg tror det her kan blive rigtig godt, når de har fået håndteret de første små fejl :)

#4: trylleklovn

28. jul. 2008 09:49

mit nickname giver 0 resultater :(

INTJ - Nørd - Super vild designer, fotograf og radioamatør. sorenrosenberg.dk

#5: webwarp

28. jul. 2008 09:50

hardware kravene ????? Jeg kan nu godt loade google ind selv på den mest støvede gamle maskine ?

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#6: Mozez

28. jul. 2008 09:51

#5 Nu er det jo ikke dine hardware-krav der tales om!

#7: webwarp

28. jul. 2008 09:52

#6 hvorfor er det så relevant at nævne det for mig :S

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#8: Asger.F

28. jul. 2008 09:52

Jeg kan godt lide layoutet på dens resultater, men ligesom #1 synes jeg at disse er mangelfulde. Den lader kun til at virke med engelske ord som den kender. Eksempelvis giver den ingen resultater med "Deferred Shading", selvom der er masser af stof om det på internettet.

#9: newz-Unknown Source

28. jul. 2008 09:53

Er det en joke? Den finder nada, og finder man endelig noget så bliver man præsenteret for en stor gang firkantet bokse med reklamer.

Google!

#10: fidomuh

28. jul. 2008 09:54

#4

fidomuh giver en del resultater fra filmz, newz, DnL Forums, etc :)
Sjovt at den ikke finder dit :/

#topic

Layout'et paa soege-resultater er lige en tand for fancy, der foretraekker jeg googles minimalistiske tilgang til det..

Men det er en god start, forsiden ser rigtig paen ud og den soeger helt fint :)

Windows is expensive, no matter what the value of your sparetime is.

#11: webwarp

28. jul. 2008 09:55

hehe prøvede at søge efter newz.dk .. det må da siges at være temmelige irrelevante resultater :)

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#12: fidomuh

28. jul. 2008 09:55

#9

Hvad? Er dit indlaeg en joke?
Der er ingen reklamer paa siden, overhovedet.

Det er soegeresultater du ser i firkanterne ;)

Windows is expensive, no matter what the value of your sparetime is.

#13: webwarp

28. jul. 2008 09:58

Mit udmiddelbare indtryk er, at den ikke er god til at finde en side man mangler.. men tilgæld god til at vise fakta.. hvis jeg søger efter denmark så kommer der gode fakta frem som google fx ikke ville præsentere for mig.. om det så er mere relevant er vel så en smagssag/situationssag..

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#14: kr00z0r

28. jul. 2008 10:04

Altid godt med noget konkurrence, men umiddelbart virker det ikke specielt imponerende. F.eks. giver en søgning efter "vejr" ikke DMI's hjemmeside på første side. Til gengæld er der en hel masse med Kim Larsen, der åbenbart en gang har lavet en sang om vejr. Der har Google lidt bedre fat i det med DMI som 1. link.

#15: newz-sait666

28. jul. 2008 10:06

Tjah ....

http://www.cuil.com/search?q=cuil&sl=long

;)

Men om ikke andet, altid godt med lidt konkurrence på søgemarkedet, omend den ikke kan finde sig selv ...

#16: Hald

28. jul. 2008 10:07

#14

Google kigger jo på hvad folk klikker på, dvs. efter at folk i ét års tid altid klikker på resultatet DMI når de søger på vejr, så bliver den prioriteret op, det kan Cuil måske også, men det kræve man opdrager den lidt først så jo :-)

We’ll be back soon...

Due to overwhelming interest, our Cuil servers are running a bit hot right now. The search engine is momentarily unavailable as we add more capacity.

Thanks for your patience.

Hvilken tålmodighed? glem det, de har tabt mig der... mindre hardwarekrav betyder jo ikke at de kun skal ha' 7 330Mhz maskiner (hvilket jeg ikke ved noget om) til at styre pumperne.. useless..

grunden til at jeg elsker Google er at den altid er der, enten når man skal bruge den til at finde noget, eller når man skal pinge ud på nettet..

I love Google :-D

Jeg er Microsoft Certified Professional.. og derfor er jeg Apple fanboy!

#17: fennec

28. jul. 2008 10:07

Jeg får bare besked om at siden er nede nu, og de vil være tilbage når de har opgraderet deres hardware :(

Its all fun and games until someone looses an eye. Then its fun and games with no depth perception.

#18: webwarp

28. jul. 2008 10:08

"Forbidden

You don't have permission to access / on this server.
Apache/2.2.8 (Ubuntu) PHP/5.2.4-2ubuntu5.3 with Suhosin-Patch Server at www.cuil.com Port 80"

UBUNTU ??????

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#19: webwarp

28. jul. 2008 10:12

#16 ja de kan jo så ikke præcisere ens søgninger, da de ifl deres privacy statement ikke logger ens søgninger..

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#20: Mozez

28. jul. 2008 10:13

#7
Fordi du i indlæg #5 har misforstået hvilke hardware-krav der omtales.

#21: crashoverride

28. jul. 2008 10:15

Jeg får en 403 not allowed to access this server.

Wow det går godt

Måske har de fået GeekItish.
<joke>

A extream load of geeks has visited our server, and due to the stress we have got a serious case of Geekitish and will not be comming to work the following week

Kind regards

People behind Cuil

</joke>
Måske noget i denne stil ?

#22: Sikots

28. jul. 2008 10:16

We’ll be back soon...

Due to overwhelming interest, our Cuil servers are running a bit hot right now. The search engine is momentarily unavailable as we add more capacity.

Thanks for your patience.

Godtså - mindre krævende for hardwaren, men betyder det at man skal bruge aflagte workstations som servere?

Why are you reading this? The joke is in your pants

#23: webwarp

28. jul. 2008 10:19

#20 ja forstod jeg, fatter bare ikke lige hvad det har af relevans for mig, at resumet skal næves at der spares på hardwaren når det jo ikke påvirker mig (ud over at deres side så ikke fungerer)

I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.

#24: TwoZero

28. jul. 2008 10:19

#1: Det er måske også værd at bemærke at Cuil 'kun' har indekseret 120 mia, mod Googles 1 billion... Et eller andet sted må der mangle nogle sider - skulle man tro ;-)

#25: Hald

28. jul. 2008 10:21

#23 It's good for the environment, less server = less heat = less power = less waist of energy... og så videre..

Men det ser da ud til at de er varme nok dem de har kørende nu.

Jeg er Microsoft Certified Professional.. og derfor er jeg Apple fanboy!

#26: ulrikn

28. jul. 2008 10:39

Elendig - indtil videre i hvert fald. Spørgsmålet er om ikke den bliver bedre ( klogere ) med tiden. Men hvorfor skulle den nogensinde blive det - det vil jo kræve at nogen gad bruge den NU. Næppe. Google vinder igen - mon de nogensinde bliver overhalet ????

#27: Magten

28. jul. 2008 10:45

Ja jeg kunne da godt fristes til at bruge cuil før jeg søger på google..

Hvordan bliver cuil forresten til cool? Kan ikke lige få det til at lyde sådan, når jeg siger det..

J'ai un lapin, dans mon pantalon.

#28: sKIDROw

28. jul. 2008 10:47

#18

Øhh ja?.
Virksomheder som vil klare alt selv, behøver at ikke bruge penge på Redhat eller Suses enterpriseløsninger.

Fri software: Software i brugernes interesse. FSF Associate Member #2784 FSF Europe Fellow #882

#29: Qualon

28. jul. 2008 10:49

Gud hvor er Cuils søgeresultater dog absurd grimme :-o

Giver slet ikke nogen mening. Startsiden ser fin minimalistisk ud - men resultaterne? der er fem resultater per side, pust :-(

#30: newz-Mathias K

28. jul. 2008 10:55

Hvis man søger på kendte emner giver den faktisk ret gode resultater. Især i form af kategoriseringen af informationerne. Prøv f.eks. at søge på en kendt person.

Inden for de søgeemner tror jeg gerne, at jeg vil bruge den i fremtiden.

#31: stix

28. jul. 2008 10:59

Hold op den var ringe - søgte self. efter mit eget fulde navn - med "" - de først 10 hits var helt ved siden af ... til hjemmesider der slet ikke indeholdte mit navn.

tilbage til google ....

\stix

#32: Sikots

28. jul. 2008 11:03

Søgeresultaterne er da en øjebæ...

Lav det om! Eller endnu bedre, giv os mulighed for at kunne logge ind (som iGoogle eller var det myGoogle?) og så giv os mulighed for at lave vores eget design!

Why are you reading this? The joke is in your pants

#33: reschat

28. jul. 2008 11:05

Jeg kunne heller ikke finde hvad jeg ledte efter, så ikke ligefrem et alternativ til Google.

- Halfdan Reschat: reschat.dk

#34: Magten

28. jul. 2008 11:17

Hvordan kan folk forvente at de kan finde det samme som på google, når cuil har indekseret 120 milliarder sider, og google har rundet 1 billion?

J'ai un lapin, dans mon pantalon.

#35: newz-Kyoobix

28. jul. 2008 11:34

Unaset hvor mange skideballer cuil.com har fået so fare, vil jeg hellere fortrække cuil.com end live.com :p

#36: fidomuh

28. jul. 2008 11:38

#34

Fordi Cuil gerne vil vaere et alternativ til google, saa er det ligemeget om de har indexeret 1 eller 100.000.000.000 sider - det er ikke brugbart foer den er bedre ;)

Indexering tager lidt tid, saa om et par uger er den sikkert helt fin :)

Windows is expensive, no matter what the value of your sparetime is.

#37: Blade

28. jul. 2008 11:58

Super søgemaskine, den fandt google i første forsøg ;)

#38: newz-Wuhtzu

28. jul. 2008 12:29

Nu kan jeg se det ikke er blevet nævnt i ovenstående 37 indlæg, så måske er det bare mig, men...

Er det bare mig eller benytter alle andre søgemaskiner (om ikke andet google) sig i forvejen ikke at sematisk indeksering og søgning?

#39: Bliz0r

28. jul. 2008 12:30

#28

At de har valgt Ubuntu som server, istedet for eksempel FreeBSD er mig en gåde.

[/FreeBSD fanboy]

09 F9 11 02 9D 74 E3 5B D8 41 56 C5 63 56 88 C0

#40: newz-AndersGC

28. jul. 2008 12:42

sys ikk at cuil finder specielt meget :(
Hvis de får bare nog et nær så mange søgeresultater som google, så kan man/jeg begynde at overveje brug af cuil, men indtil da (synes jeg) giver det ingen mening ..

Arguing on the Internet is like running the special olympics - even if you win, you're still retarded.

#41: newz-Projekt X

28. jul. 2008 12:46

Hov ups.
Deres server er nede fordi der er for mange der bruger dem. Lidt skidt... :-)

#42: Shorts

28. jul. 2008 13:13

Jeg søgte på bilbasen... det kunne den ikke finde på første side. Jeg søgte efter tv2, den fandt kun spil.tv2.dk på første side... hmm, der skal vidst gøres en del før den er bare i nærheden af google.

Corei5 2500k 3.3-3.6 GHz - 8GB 2133 MHz Ram - Radeon HD 7750 2GB OC - 23" LG LED monitor IPS237L-BN 16:9 + 19" LG Flatron Slim L1980U 4:3

#43: newz-DK_ZeRO-Cool

28. jul. 2008 13:44

Hvis jeg søger bilbasen finder den 61,431 resultater.
TV2 finder også en masse andet end kun spil.tv2 hos mig.

Men den fungere som bash i Linux.
Hvis i skal søge noget med mellemrum, f.eks. Poul Sørensen, så skal det gøres Poul\ Sørensen. Der skal sættes \ foran specielle tegn. Det må de hellere få rettet

#44: Hun73r

28. jul. 2008 13:57

1# hvis det er pr0n du søger efter på den skal du lige slå "Safe Search" fra ellers finder du ikke noget af den slags

#45: Taxwars

28. jul. 2008 14:50

#6

Jo! Jo mere javascript crap og blotware der er på sider jo mere krav stiller det til maskinen som browser sitet! Jeg har besøgt newz på maskiner som skal bruge lang tid på at render alt det juks de bruger her, hvor man sidder og bander og de ikke bare har lavet noget normalt html.

Nu syntes jeg denne search engine (hvad hedder den? Crap?) ser skrækkelig ud og fungere dårligt, så jeg har ikke tænkt mig at besøge den yderlige, men det er da ikke umuligt den også har så meget juks på siderne at den er langsom.

Og det der navn er et totalt taber navn, folk kan ikke udtale det eller stave det, hvor Google måske er et mærkelig navn for almindelige mennesker, men det er til at udtale og ret simpelt at stave.

Luk DR - de snylter på skatteyderne

#46: Mozez

28. jul. 2008 14:59

#45
Jeg fastholder stadigvæk at de hardware-krav som omtales i resuméet og kilden, er de krav som stilles til Cuil's servere og ikke brugerens maskiner:

Much of the secret sauce of Cuil is in the way they index the web and handle actual queries by users. Both are costly to scale, and Cuil claims to have found a way to massively reduct those costs.

Så at du rater mit indlæg (#6) som irrelevant bunder nok mest af alt i, at du ikke har læst kilden.

#47: newz-DK_ZeRO-Cool

28. jul. 2008 15:10

#45 Hvorfor i alverden skulle man fortsætte med at lave alm. HTML sider, når javascript findes, og er understøttet af alle benyttede browsere i dag. Hvis du virkelig mener at newz.dk køre så langsomt i forhold til hvis det var ren HTML, så tror jeg vidst det er på tide at du udskifter din gamle 486'er med en lidt nyere maskine.

Desuden er da der tale om hardware krav til serverne, og ikke til clienten.

#48: moveteam

28. jul. 2008 18:19

Hmmm. praller de netop ikke med at de har indekseret 3 gange så mange sider som Google, og lidt nede under denne nyhed, ser man det helt modsatte. ?

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger