Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 55%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

Effektiv sortering med Atom CPU

29. mar. 2010 12:33Der findes mange måder at måle ydelse på i forbindelse med en processor. Tager man Intels Atom CPU, så egner den sig til energibesparende opgaver, og netop i denne kategori har den slået en ny rekord.

Forskere fra Tyskland har brugt Intels processor til at sortere data med, og det har de gjort så godt, at processoren, sammen med en SSD har slået den gamle rekord med en faktor tre.

Det nye system kalder forskerne meget passende EcoSort og er udviklet i samarbejde med Göthe Universitet og Instituttet for Teknologi i Karlsruhe.

Målt i joule kan EcoSort håndtere 36.400 sorteringer pr. joule ved sortering af et datasæt på 100 GB. Den forrige rekord var på 11.600 sorteringer, foretaget på en computer opbygget af en 2,6 GHz AMD processor, 4 GB RAM og syv 160 GB SATA-diske.

EcoSort består af en Intel Atom 330 Atom CPU, 4 GB RAM samt fire 256 GB SSD'er. Målingerne blev foretaget via "Sort Benchmark".

#1: Zeales

29. mar. 2010 12:49

Holy shit, det var det min ex arbejdet på, gennem hendes universitet.

Som en side note kan jeg fortælle at det er snart er nogle uger siden det lykkedes dem, og de har allerede forbedret resultatet med 5 til 7%

LEVEL3.Net

#2: Hack4Crack

29. mar. 2010 12:51

Holy shit, det var det min ex arbejdet på, gennem hendes universitet.

Som en side note kan jeg fortælle at det er snart er nogle uger siden det lykkedes dem, og de har allerede forbedret resultatet med 5 til 7%Comicom (#1)

Pics!!! både af projektet og din ex

*laugh laugh laugh*

#3: Jakob Jakobsen

29. mar. 2010 12:55

Er det ikke lidt forkert at tilskrive processoren skylden?
Den AMD processor vil nok ligge meget tæt på Atom'en hvis der blev brugt samme RAM og harddiske.

Faith: The process of non-thinking.

#4: smeden05

29. mar. 2010 12:56

Er det ikke lidt forkert at tilskrive processoren skylden?
Den AMD processor vil nok ligge meget tæt på Atom'en hvis der blev brugt samme RAM og harddiske.Jakob Jakobsen (#3)

nårh ja, for processoren bruges jo ikke til noget i en computer :rolleyes:

#5: Jakob Jakobsen

29. mar. 2010 13:00

nårh ja, for processoren bruges jo ikke til noget i en computer :rolleyes:smeden05 (#4)

Du mener altså ikke at de SSD er meskyldige i at systemet bruger mindre strøm?

Faith: The process of non-thinking.

#6: smeden05

29. mar. 2010 13:04

Du mener altså ikke at de SSD er meskyldige i at systemet bruger mindre strøm?Jakob Jakobsen (#5)

selvfølgelig, men en faktor 3 ??
ejj, nu har den sgu fået for meget banjo!

#7: Norrah

29. mar. 2010 13:06

#5 Nogle SSd'er bruger faktisk mere strøm på længere sigt.

Men da det skyldes de SSD'er ikke slukker, så er der jo stadig en mulighed for at det er en faktor, men det er svært at vurdere når man ikke har nogle informationer at gå efter!

Jeg tester bare mit internet.

#8: Jakob Jakobsen

29. mar. 2010 13:33

#5 Nogle SSd'er bruger faktisk mere strøm på længere sigt.Norrah (#7)

Det er vist kun de første modeller. Jeg kan godt huske nyheden var oppe og vende i medierne, men den blev jo hurtigt modbevist, da der var tale om et par enkelte "gamle" SSD og ikke de nyere versioner.

#6
Mine X-25 M SSD bruger 2W peak og 0,05W idle og der er mere energibesparende diske derude.
Så du skal ikke påstå at 4 X SSD ikke bruger meget mindre strøm end 7 X HDD.

Faith: The process of non-thinking.

#9: Norrah

29. mar. 2010 13:42

Det er vist kun de første modeller. Jeg kan godt huske nyheden var oppe og vende i medierne, men den blev jo hurtigt modbevist, da der var tale om et par enkelte "gamle" SSD og ikke de nyere versioner.Jakob Jakobsen (#8)

Derfor jeg brugte vendingen: "nogle"

Jeg tester bare mit internet.

#10: p1x3l

29. mar. 2010 13:50

synes det lidt misvisnde at nævne gammel rekord når der så mange andre ting end cpuen der gør den her rec mulig... ram/ssd og deres kode har vel også noget at sige prøv køre samme kode på en 2,6ghz med samme ram og ssd ....

de har jo forhelvede brugt 4x256gb ssd sikkert i raid ja flot i ka slå en normal harddisk da det sikkert er en masse små læsninger+skrivninger

#11: PorreKaj

29. mar. 2010 14:43

kan ikke se det store i det. streaming af data som dette er forholdsvis nemt. og så gør det det ikke mindre godt at det er en IN-ORDER CPU. Hvilket betyder vi ikke kan bruge det til det helt store da den er relativt ufleksibel.

#12: ABLE

29. mar. 2010 14:51

Tid? er jeg den eneste der tænker på tid? Kan ikke forestille mig en application hvor tid er irrelevant....
Måske skulle jeg se hvor mange sorteringer pr joule min gamle TI voyager klare... Selvom det nok tager sin tid for den at klare 100 GB.. Men man kunne vel bare "nøjes" med 10MB derefter gange op...

#13: zin

29. mar. 2010 14:55

#12: Tid er irrelevant når testen går på sorteringer per joule.

Din fritid har kun en værdi hvis du ville bruge den på noget fornuftigt i forvejen.

#14: ABLE

29. mar. 2010 14:58

#12: Tid er irrelevant når testen går på sorteringer per joule.ZiN (#13)

Det er jeg med på... Men for at citere mig selv:

Kan ikke forestille mig en application hvor tid er irrelevant.... ABLE (#12)

Måske du kan hjælpe mig her?

#15: zin

29. mar. 2010 15:03

#14: Hvordan er en applikation relevant i fht. en verdensrekord/test eller lignende?
Desuden kan det være stærkt interessant at være ligeglad med tid, bare det bliver gjort billigst muligt i nogle miljøer.

... Desuden er der også tale om rimelig store mængder data her (100 GB).

Bemærk yderligere at dette setup også laver flere sorteringer pr. joule - og derved nødvendigvis også generelt flere udregninger/sorteringer pr. sekund (medmindre de bruge en 3x mindre strømforsyning).

Din fritid har kun en værdi hvis du ville bruge den på noget fornuftigt i forvejen.

#16: gensplejs

29. mar. 2010 15:06

Måske du kan hjælpe mig her?ABLE (#14)

mon ikke det her mest er relevant i meget store datacenter sammenhæng... As in... hvor mange.... hvor mange beregninger får jeg pr GWh strøm jeg smider i det.
At en amd/intel ditten datten mega cpu er hurtigere end en enkelt atom har da ingen relevans hvis jeg kan bygge 3-4 atom systemer med samme strøm forbrug.

Ale i alt mener jeg nu den test er debil da de har brugt normale diske ved de andre cpu'er.
Så vidt jeg er informeret tæver en ultra low voltage core2 duo atom ud af banen hvad angår performance pr watt.

//Hvorfor? Tjooo fordi jeg kan.

#17: zin

29. mar. 2010 15:09

#15+16:

meget store datacenter

Jah, man kan vel cluster stadset.. :-)
Men det kræver jo også at man finder et formål med denne form for sortering. :-)

Din fritid har kun en værdi hvis du ville bruge den på noget fornuftigt i forvejen.

#18: fidomuh

29. mar. 2010 15:21

#16

Så vidt jeg er informeret tæver en ultra low voltage core2 duo atom ud af banen hvad angår performance pr watt.

Det goer en high voltage core 2 duo vel ogsaa?

I sidste ende handler det om hvor langt ned du vil i stroemforbruget, ikke at du faar bedre performance ud af at bruge mere stroem :D

Windows is expensive, no matter what the value of your sparetime is.

#19: ABLE

29. mar. 2010 15:56

#14: Hvordan er en applikation relevant i fht. en verdensrekord/test eller lignende?ZiN (#15)

Hvis der ikke findes nogen applikationer hvor tid er irrelevant, så er verdensrekorden/testen også irrelevant... nøjagtig som hvem der kan hoppe på tungen længst... Så er rekorden der kun for sin egen skyld...

Desuden kan det være stærkt interessant at være ligeglad med tid, bare det bliver gjort billigst muligt i nogle miljøer. ZiN (#15)

Så du kender til sådanne systemer hvor tid er irrelevant... kom så med dem... du vil jo gerne :)

Bemærk yderligere at dette setup også laver flere sorteringer pr. joule - og derved nødvendigvis også generelt flere udregninger/sorteringer pr. sekund (medmindre de bruge en 3x mindre strømforsyning).ZiN (#15)

Say what? Du kan da ikke sige: flere sorteringer / joule end et normalt setup, betyder flere sorteringer / sek end et normalt setup..

mon ikke det her mest er relevant i meget store datacenter sammenhæng... As in... hvor mange.... hvor mange beregninger får jeg pr GWh strøm jeg smider i det.
At en amd/intel ditten datten mega cpu er hurtigere end en enkelt atom har da ingen relevans hvis jeg kan bygge 3-4 atom systemer med samme strøm forbrug.
gensplejs (#16)

Takker...

#20: zin

29. mar. 2010 16:00

#19:

Say what? Du kan da ikke sige: flere sorteringer / joule end et normalt setup, betyder flere sorteringer / sek end et normalt setup..

Hvis AtomWatt * 3< AlmWatt, så jo. :)

Så du kender til sådanne systemer hvor tid er irrelevant... kom så med dem... du vil jo gerne :)

Tid er jo aldrig totalt irrelevant. Men til nogle ting er de mindre vigtige. Backup f.eks.. Men jeg har også nævnt - hvis du læser min post - at der også skal findes et brug for sorteringsmetoden, så, øh - det er klart lidt fjollet. Det er meget en "fordi vi KAN"-ting. :-)

Din fritid har kun en værdi hvis du ville bruge den på noget fornuftigt i forvejen.

#21: Jakob Jakobsen

29. mar. 2010 18:50

Derfor jeg brugte vendingen: "nogle"Norrah (#9)

Ja jeg er enig i at "nogle" af dem havde dette problem, men det er jo næppe dem der er blevet brugt i dette setup. Her har de nok taget det mest strømbesparende de kunne finde.

@smeden05
Jeg har brugt din logik og rated dine indlæg som flamebait. De kan jo ikke være andet hvis du mener #8 er irrelevant.

Faith: The process of non-thinking.

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger