Windows 8?
7. jun. 2012 10:52Windows Phone applikationen "DR Play" som blev udgivet tidligere på året af MPBrun.dk, har fået stor opmærksomhed på platformen herhjemme da den gjorde det muligt, at tilgå Danmark Radios TV-programmer under "DR NU" universet på DR.dk. Dette gav applikationen en plads på top 5 listen over mest hentede applikationer fra det danske marketplace.
Danmarks Radios var dog ikke specielt begejstret for applikationen hvor deres jurister nu har fået held med, at fjerne DR Play fra marketplace.
Min holdning er klart at man som tredje part ikke kan bruge link til DRs materiale til at lave egne apps, uanset om man tager penge for dem eller ej,Redaktør på DR On Demand, Erik Nørgård Gravesen
Funktionaliteten findes til både iPhone og Android, hvor DR selv har udgivet en mobil applikation, men endnu mangler at udgive en version til Windows Phone. En officiel version vil komme, når DR har vurderet at antallet af Windows Phones på markedet er tilpas store til at inkludere i udviklingsprocessen.
7. jun. 2012 10:59
Hallo, vågn lige op DR, hvis ikke selv formår at lave en app hvorfor kan man så få ondt i røven over at andre gider gøre det. I må være mere specifik i jeres kritik end at i bare ikke kan lide at man bruger DR's materiale, nu det alligevel er tilgængeligt på andre platforme.
Iøvrigt er det basalt borgernes materiale, da vi grundet jeres lobby arbejde har tvunget alle borgere til at betale licens, selv hvis de ikke ejer en radio eller et TV.
Kom ned af jeres høje hest.
7. jun. 2012 11:02
Hvor skidt DR. Det vil sige at så er XBMCs DR NU addon vel også i skudlinjen. Der kan man jo tilgå DR NU direkte fra XBMC via 3. parts addon.
Buuh
7. jun. 2012 11:05
Jeg har som sådan ikke noget imod, at de ikke bryder sig om, at andre folk benytter "deres" materiale.
Til gengæld skriger det til himlen, at de får app'en fjernet uden at have en ny en på trapperne.
Tror sgu jeg bliver nødt til at sende en harmdirrende mail til DR >:(
7. jun. 2012 11:07
Underligt paradoks at bruge tid og penge på at fjerne en tjeneste til licens-betalende danskere, fordi DR selv vurderer platformen for lille...
Røvhullerne har aldrig rigtigt fattet internettet - se bare den elendige hjemmeside og de dårligt ydende apps.
#3 - Jeg skriver gerne under!
7. jun. 2012 11:15
Hvis de så bare gad fixe deres mobile site (dr.dk/nu-mobil) så det virker fra WP så kunne jeg godt leve med det. Men ikke engang det har de formået.
Idioter hele vejen igennem. Fanme glad for jeg kun betaler radio licens med det niveau de lægger for dagen.
J'ai un lapin, dans mon pantalon.
7. jun. 2012 11:17
Det eneste issue der kan være med en App som denne er at den tjener penge via reklamer. Gør den det?
Hvis ikke burde DR fjerne alle medie afspillere som er istand til at afspille deres stream, de har det samme "problem".
7. jun. 2012 11:17
Endnu en grund til at nægte at betale licens.
Røvhullerne har aldrig rigtigt fattet internettet - se bare den elendige hjemmeside og de dårligt ydende apps.xizzor86 (#4)
Rettelse: De fatter ikke noget som helst.
Hvis de så i det mindste kunne finde ud af at lave TV som folk gider at se, men nej...
75% af DR's TV-kanaler er genudsendelser
Luk lortet.
:(){ :|:;};:
7. jun. 2012 11:21
Hvor lamt.
Først bliver vi TVUNGET til at betale licens selv hvis man har en mobil. Også må folk ikke bruge det materiale vi alle betaler for.
Lav nu bare DR til en betalings kanal eller luk det.
Robserob.dk =3
7. jun. 2012 11:21
Så må folk med Windows Phone vel logisk set være fritaget fra licens, eller?
Klaphatte!
1. Licens over skatten
2. Skær drastisk i budgettet for DR
3. Send KUN public service
4. Lad reklame og betalingskanaler stå for underholdning.
Newz.dk: Hvor alle er eksperter indenfor alt.
7. jun. 2012 11:23
Nu ved jeg godt det her ikke er en "app". (øh)
men med risiko for at lade tredje part bruge link til DRs materiale, er her et par nyttige link:
søg på DR's site efter "DR Play" for at se om de selv vil skrive en nyhed om at de har fået fjernet en app:
dr.dk
sådan klager man til DR
dr.dk/omDR
google cache af reklame på tdc's site:
tdc.dk
siden som den ser ud nu:
tdc.dk
7. jun. 2012 11:33
Det eneste issue der kan være med en App som denne er at den tjener penge via reklamer. Gør den det?Kjeldsen (#6)
Den kostede 13 kr. mener jeg.
#10
Jeg har sendt en klage til DR. :)
7. jun. 2012 11:38
Hos TV 2 prioriterer man sjovt nok anderledes. Her laver de først en iOS app, dernest en WinMo app, mens Android er ude i kulden. Har en mistanke om at Microsoft måske har pushet på for at udvikle en app da det jo gavner dem og deres mobil platform.
This is my signature
7. jun. 2012 11:39
#10 Done, har også klaget.
Rent juridisk kan jeg godt forstå det, men som en forbruger der betaler licens syntes jeg ikke det er ok at man fravælger Windows Phone platformen imens man samtidig pudser advokaterne på de entusiaster der samler bolden op som DR selv har ladet ligge.
7. jun. 2012 11:40
Luk nu de kanaler undtagen DR1 & DR2, og så skal de KUN vise public service, nyheder, national sport og kultur.
7. jun. 2012 11:43
Hos TV 2 prioriterer man sjovt nok anderledes. Her laver de først en iOS app, dernest en WinMo app, mens Android er ude i kulden. Har en mistanke om at Microsoft måske har pushet på for at udvikle en app da det jo gavner dem og deres mobil platform.astor (#12)
:)
J'ai un lapin, dans mon pantalon.
7. jun. 2012 11:48
#15 Ja præcis :) Men der er mange der brokker sig over at der ikke findes en app til Android. Jeg kan forestille mig at her har Microsoft og Nokia gået sammen og sagt, "hør nu her, vi stiller med ressourcer, og så gør vi bare det her". På Android siden skal TV 2 selv finde ud af det. Dvs at det nog bliver en ported iOS version...på et tidspunkt.
This is my signature
7. jun. 2012 12:06
Hvis du klager til DR, spilder du din tid. Det er envejs kommunikation. Tænk hvis alle virksomheder kunne tvinge den del af befolkningen som kan tilgå internette, til at betale for en "service" på nettet. Det er en fascistisk tankegang som kun en stat kan slippe af sted med - nææ, de skulle lave batalingsservice for brugen af DR og login med NEMID.
Når jeg bliver gamle, vil jeg også være gnaven ligesom ...
7. jun. 2012 12:13
Er jeg den eneste her der har det lidt sådan, Verden var et bedre sted hvis ikke det var for DR ?
Hvad dr ville være hvis nu Dr var et menneske.
En fuld mand der tror han er millionær, xD Han tror han er millionær og alle folk kan lide ham men i virkelighed giver folk ham penge fordi han ikke gider gå væk før, og ingen gider ham, bortset fra hans ene ven.
Tænk jer til resten xD
7. jun. 2012 12:26
Hvis man ikke må linke til indhold på andre side på nettet, Har vi så et internet ?
Hvor ville google være ?
Hvorfor har vi HTML Links ?
Hvis vi ikke må bruge, det vi betalter for, så gør at vi ikke kan bruge det.
Når jeg bliver gamle, vil jeg også være gnaven ligesom ...
7. jun. 2012 12:33
Hvis 3. part ikke må linke til, og tjene penge på, deres materiale hvorfor har de så ikke hevet Google i retten?
Google tjener blandt andet penge på at sælge forbrugsviden via de links man finder gennem deres søgemaskine og dermed også når brugere trykker på et af DRs links.
Det er måske bare mig, men det lyder som lidt af det samme.
7. jun. 2012 12:34
Luk DR!
DR er en flok snyltere, som tiltager sig alskens rettigheder, imens de stjæler de borgeres penge, hvis rettigheder de indskrænker.
DR er en arrogant og selvfed magtmastodont, og vores politikere er så uintelligente, at de understøtter det.
Med vores penge (som også bruges til, at aflønne politikerne).
7. jun. 2012 12:35
Den kostede 13 kr. mener jeg.
#10
Jeg har sendt en klage til DR. :)XorpiZ (#11)
Huskede du en lydfil med lyden fra et æggeur? Bare for at understrege alvoren i klagen. :)
Maybe the dingo ate your baby!
7. jun. 2012 12:36
DR har faktisk en del Windows Phone apps klar, men de ønsker ikke at supportere platformen.
Jeg udviklede en udgave af DR Nyheder til Windows Phone i samarbejde med DR tilbage i Januar.
Dette gav applikationen en plads på top 5 listen over mest hentede applikationer fra det danske marketplace.
Just for the record, så er det ikke en speciel svær position at opnå.
http://wpstats.mpbrun.dk/#4b7cac52-8b5b-e011-854c-00237de2db9e
;-)
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 12:37
DR har faktisk en del Windows Phone apps klar, men de ønsker ikke at supportere platformen.
Windcape (#23)
Ved du hvorfor det er tilfældet?
Maybe the dingo ate your baby!
7. jun. 2012 12:42
Ved du hvorfor det er tilfældet?Hubert (#24)
Fordi de (DR Management) ikke mener platformen stor nok udbredelse.
DR Nyheder (lavet af mig), og DR Podcast (lavet af Frederik Winstrup), er begge blevet udviklet i samarbejde med DR for måneder siden, men de har valgt ikke at publisere dem.
Problemet for MPBrun var at han tog penge for hans app, ellers havde de nok accepteret en grace-periode, og indledt et samarbejde med ham, ligesom for Frederik og mig.
(Jeg brugte en dag i DR Byen med en af deres mobil udviklere, og jeg mener at Frederik gjorde det samme)
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 12:44
syntes det er en skam, hvorfor ikke bare overtage appen fra den som har lavet den, i stedet for selv at bruge resouser på at lave en app om et år måske, det er simpelthen for dårligt... er glad for jeg nåede at købe den inden den blev fjernet !
7. jun. 2012 12:45
Er der nogen udgifter forbundet med at publisere apps? (altså, som i Windcape's tilfælde at app'en er udviklet og bare skal publiseres)
J'ai un lapin, dans mon pantalon.
7. jun. 2012 12:45
Derudover så brugte både jeg, Frederik og MPBrun DRs navn/brand i vores programmer.
DR har alle rettigheder til at fjerne et program der bruger deres navn/brand. Specielt når der tages penge for det.
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 12:45
Er der nogen udgifter forbundet med at publisere apps?Magten (#27)
For en studerende som MPBrun, er der ingen udgifter, da han har fået en udvikler konto gratis for det første år.
Ellers koster det $99 om året for en alm. udvikler.
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 12:49
syntes det er en skam, hvorfor ikke bare overtage appen fra den som har lavet den, i stedet for selv at bruge resouser på at lave en app om et år måske, det er simpelthen for dårligt... er glad for jeg nåede at købe den inden den blev fjernet !ranrar (#26)
Jeg er sikker på at DR gerne vil overtage den, hvis Mads har tid til at arbejde med dem, når han er færdig med hans eksaminer.
Jeg tror også han kunne få et job hos DR, uden problemer.
Lad nu være med at være så negative folkens.
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 12:51
Hvis 3. part ikke må linke til, og tjene penge på, deres materiale hvorfor har de så ikke hevet Google i retten?
Google tjener blandt andet penge på at sælge forbrugsviden via de links man finder gennem deres søgemaskine og dermed også når brugere trykker på et af DRs links.
Det er måske bare mig, men det lyder som lidt af det samme.night-blade (#20)
Google publishere ikke DRs indhold på YouTube (og tager betaling for at vise noget de ikke har rettigheder til!).
Det er den sammenliignen du skal lave.
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 12:53
For en studerende som MPBrun, er der ingen udgifter, da han har fået en udvikler konto gratis for det første år.
Ellers koster det $99 om året for en alm. udvikler.Windcape (#29)
Okay, så det er udelukkende udviklerkontoen der koster?
Så har DR jo ingen undskyldning for ikke at udgive de apps i har udviklet.
J'ai un lapin, dans mon pantalon.
7. jun. 2012 12:55
#32
Korrekt. Og DR har faktisk allerede betalt for 2 udvikler konti til 2 medarbejdere.
Så har DR jo ingen undskyldning for ikke at udgive de apps i har udviklet.
Management/publicity, etc.
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 12:58
Forresten tog det omkring 12 timer at lave en Windows Phone kopi af "DR Nyheder" til Windows Phone, med samtlige features fra iOS.
Platformen er vild når det kommer til time-to-market. En fuld app kan udvikles på rekort-tid.
TV2/Berlingskes 72-timers projekter er jo primært udviklet af hobby-udviklere.
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 13:01
Tjah hvis jeg bare fik 4 milliarder årligt for et produkt som bliver påtvunget folk uden mulighed for at sige nej, så ville jeg sku nok også opføre mig som en total asshat. DDR
7. jun. 2012 13:05
Lad nu være med at være så negative folkens.Windcape (#30)
Jeg synes der er al mulig grund til at være negativ, når DR opfører sig sådan.
Det bliver heller ikke bedre af, at de tilsyneladende har to færdige apps liggende, som de ikke vil publicere.
Gad vide hvornår "DR Netradio" bliver hevet ned:
http://www.windowsphone.com/da-dk/apps/35f44f93-f657-e011-854c-00237de2db9e
Eller "DR Radio WP7" måske:
http://www.windowsphone.com/da-dk/apps/cd58f95f-34f8-4a40-837c-a514a97751cb
7. jun. 2012 13:09
Hos TV 2 prioriterer man sjovt nok anderledes. Her laver de først en iOS app, dernest en WinMo app, mens Android er ude i kulden. Har en mistanke om at Microsoft måske har pushet på for at udvikle en app da det jo gavner dem og deres mobil platform.astor (#12)
Kunne være noget med at det koster 119 kr om måneden for TV2 og Android brugere typisk er kendt for at de ikke vil betale for noget, men hellere have noget gratis med reklamer. Ved ikke bare et gæt.
Food for the NSA line eater.
7. jun. 2012 13:16
Kunne være noget med at det koster 119 kr om måneden for TV2 og Android brugere typisk er kendt for at de ikke vil betale for noget, men hellere have noget gratis med reklamer. Ved ikke bare et gæt.idiotiskelogin (#37)
Var det et forsøg på at flame Android , eller er du bare dårlig til at gætte? :p
This is my signature
7. jun. 2012 13:21
Gad vide hvornår "DR Netradio" bliver hevet ned:XorpiZ (#36)
Når advokaterne synes det er på tide.
Jeg fjernede DR Nyheder da jeg flyttede til Sverige, da jeg ikke ville skulle håntere et evt. legal-issue i et andet land.
Men det primære problem er at programmerne bruger "DR" i deres navn.
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 13:23
Men det primære problem er at programmerne bruger "DR" i deres navn.Windcape (#39)
Det er muligt. Jeg synes dog stadig DR har håndteret det forfærdeligt. Især taget i betragtning af at mobil-sitet stadig ikke fungerer på Windows Phone.
7. jun. 2012 13:24
#40
DR har håndteret det forfærdeligt. Men lov er stadigvæk lov. Du kan ikke bare lave noget uofficielt, tage penge for det, og så regne med at der ikke kan være konsekvenser.
http://about.me/windcape
7. jun. 2012 13:45
Jeg vil personligt være ked af at miste DR.
Så kan jeg ikke længere se Troldspejlet, som jeg har gjort i 20 år.
På den anden side, hvis Troldspejlet blev flyttet TV2, så luk bare DR.
//Jeg kan alt, indtil det modsatte er bevist.
7. jun. 2012 13:58
DR skal fandeme ikke bestemme sådan noget, når de selv stjæler over 2000 kr. fra min lomme hvert eneste år.
7. jun. 2012 14:41
@Windcape
Der står faktisk intet i kilden, eller ved en hurtig google søgning, om at DR skulle have klaget og misbrug af deres navn og trademark.
Den eneste forklaring der videregives i nyhedskilder jeg har set er faktisk den der er i kildens citat.
Min holdning er klart at man som tredje part ikke kan bruge link til DRs materiale til at lave egne apps, uanset om man tager penge for dem eller e#0
Det vil altså ifølge DR ikke have gjort en forskel hvis app'en var gratis... :/
Det lader heller ikke til at det primært er pga. misbrug af navnet, men pga. misbrug af indholdet de vil af med app'en. Det kan så være at du ved andet fordi du kender dem, og faktisk vil jeg også være helt enig i at det er misbrug af navnet at kalde app'en DR et eller andet og bruge indhold fra DR, det er bare ikke det der er sagen her. Hvis app'en havde heddet "Public Service DK" havde den ifølge kilde teksten ikke sluppet for opmærksomheden fra DR. (Det ville nok alligevel have været et bedre navn)
App'en kan så vidt jeg kan se også kun linke til DR's indhold, så man nemt kan navigere i indholdet fra DR, det svarer lidt til at lave en interaktiv tv guide. Selve streamen kommer jo fra DR, og det skulle da være betalt over licensen, så jeg kan ikke helt se hvad de skulle have imod at andre laver indekseringstjenester. De tjener jo ikke penge / må ikke tjene på deres egne apps, så det er jo ikke engang konkurrence problemer.
7. jun. 2012 14:50
Jeg har som sådan ikke noget imod, at de ikke bryder sig om, at andre folk benytter "deres" materiale.
XorpiZ (#3)
En ting er at ham den der retarderede nar Erik Nørgård Gravesen lukker det ævl ud, men nu skal du ikke også begynde.
Der er IKKE nogen som BENYTTER nogens materiel når man linker til det.
Og slet ikke når det drejer sig om danmarks største jobskabelses ordning DR - vi bliver alle tvunget til at betale deres fede lønninger, så skal de fandme bare holde deres kæft og lad folket få hvad folket betaler for.
For slet ikke at tale om det grundlæggende umoralske i at forsøge at forhindre folk i at linke til ting.
Luk DR - de snylter på skatteyderne
7. jun. 2012 15:00
Ikke hate på dr. Der kommer husk lige tandbørsten igen !
"There's no bigger sucker than a gullible marketer convinced he's missing a trend."
7. jun. 2012 15:05
Var det et forsøg på at flame Android , eller er du bare dårlig til at gætte? :pastor (#38)
Rovio og andre har jo konstateret at det stod sløjt til med at få solgt Apps til Android og den bedste måde at tjene penge på når man lavede Apps til Android var at lave dem "gratis" og reklame baseret.
Derudaf tænkte jeg at det også kunne være at det var svært at finde kunder på android der gider betale 120 kr om måneden for noget de allerede betaler for via kabel Tv / licens / parabol. etc
Food for the NSA line eater.
7. jun. 2012 15:06
Problemet er også at det er kompliceret alt der har med DR at gøre. Det er lidt som politik, få der fatter det og næsten intet af det giver mening.
DR er underlagt alle mulige regler fordi de får pengene fra Kultur ministeriet og andre offentlige instanser (penge de selv indkræver, hvor store dele går videre til andre, licens går ikke kun til DR). Samtidigt så er de underlagt alle mulige andre regler fordi de udgiver materiale som andre ejer (billeder tilhører fotografer, artikler journalister, tv serier fra BBC osv.)
Rigtigt mange ressourcer går på at sørge for at 5% af befolkningen kan se deres indhold, og ressourcer der bliver taget fra de resterende 95%.
Så hvis de åbner op for f.eks. Windows phone skal de sikkert også sørge for at det virker på alle versioner telefoner osv. bras, noget normale firmaer giver lidt et hul i. Hvorfor bruge penge på at nå moster olga som udgør 0,001% af markedet, men det skal DR.
Med det sagt så burde public service og open source ligge hånd i hånd. DR burde lave nogle åbne API'er som eksterne kan benytte til at lave interfaces som de har lyst til underlagt at de ikke tjener på det (ligesom så meget andet open source). Det kræver dog en stor holdnings skift hos DR, noget jeg kan forstå er på vej.
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.