Windows 8?
29. nov. 2008 20:30Står man og mangler en julegave, der er lidt ud over det normale, så kan man tage et kig på den næsten magiske "Fly Stick" tryllestav, der kan få ting til at svæve.
Det er dog ikke alle ting, som den får til at svæve, faktisk er det kun nogle bånd lavet af materialet Mylar, det virker på, men det ser imponerende ud.
Mylar er et meget let plastikmateriale, der meget nemt påvirkes af statisk elektricitet, og det er dette, Fly Stick udnytter. Inde i staven findes en mini Van de Graaf-generator, som danner statisk elektricitet. Ved at bevæge staven rundt om Mylar-materialet, så kan man få det til at svæve.
Effekten er ganske overbevisende, og der følger tre forskellige figurer med med, der kan svæve 30-40 cm væk fra "tryllestaven".
29. nov. 2008 21:18
#1 agreed
The more you educate yourself, the more you will see lies everywhere.
29. nov. 2008 21:30
Der skulle vist have været gåseøjne om fantastiske i stedet for.. jeg gad ikke engang se hele videoen
Smilinger.dk - tegneserier og billeder
29. nov. 2008 22:00
Jeg bestilte én (til min nevøs lille datter) hos thinkgeek.com for nogle uger siden, og modtog den få dage efter. Det gik meget hurtigt, men nu hvor vi er tættere på Jul, kan det godt være den er midlertidigt udsolgt eller lang tid om at dukke op.
Portoen er desværre lige så meget som for staven, eller mere.
Det ville være rart hvis der var et sted i EU, som den kunne bestilles fra.
Debian-bruger siden marts 1999.
29. nov. 2008 22:02
Jeg har en alternativ opfindelse der kan det samme.
1) Byg en abstrakt figur af kopipapir omkring en ballon.
2) Ta' en hårtørrer, slå varmen fra og blæs under figuren.
3) Voilá - den svæver.
Programming in C doesn't make you a programmer any more than multiplying in your head makes you a mathematician.
29. nov. 2008 23:12
#13
... og hvis man leger for meget med den, spytter den efter en xD
Live your Life... Dream your Dream... You have one life... Use it wisely...
29. nov. 2008 23:38
#1, mener vist også der var nogen af Newz.crew der var gode venner med nogle af dem der kører ThinkGeek, så ja det kan du roligt kalde det.
30. nov. 2008 03:48
Efter en julefrokost er den da meget cool.
Alt er bare et spørgsmål om moment.
30. nov. 2008 04:15
Jeg kan ikke se hvorfor det er relevant om det er en reklame.
Reklame != Skidt.
Gentaget reklame for uinteressant produkt == Skidt.
Det relevante er da at det er en ganske finurlig anordning som ikke umiddelbart er set før, alle nyheder der omhandler et produkt der kan købes har en reklame værdi.
Ligesom alle reklamer der omhandler et produkt som man ikke har set før, og som der ikke findes mage til, har en nyhedsværdi.
30. nov. 2008 04:41
Jeg kan ikke se hvorfor det er relevant om det er en reklame.
Reklame != Skidt.
Gentaget reklame for uinteressant produkt == Skidt.
Skjult reklame forklædt som nyhed == skidt!
I would rather be exposed to the inconveniences attending too much liberty than to those attending too small a degree of it - Thomas Jefferson
30. nov. 2008 06:52
#18
Hvis den her skal ses som reklame, hvad så alle de andre nyhed angående andre produkter?
Et godt ekspempel kunne være de mange nyheder angående EEE.....
Names are the biggest limitations in this world.
30. nov. 2008 08:05
Er det kun mig som tænker anti tyngdelov, og i større perspektiver så som fly mm.
30. nov. 2008 08:49
#16
Efter en julefrokost er den da meget cool.
Tryllestav #0 eller tryllestav #13?
30. nov. 2008 09:41
Er det kun mig som tænker anti tyngdelov, og i større perspektiver så som fly mm.warlock (#20)
ja.
30. nov. 2008 10:39
#20
Vil du have 700 mennesker til at løbe med sådan en stav hver
nedenunder et fly af Mylar, arghh tror jeg ik jeg havde lyst til :P
30. nov. 2008 11:45
#20 Det der "mylar" materiale ser ikke ligefrem særligt tungt ud eller stærkt for den sags skyld, også skal du huske at der skal være en til at holde staven, som sikkert ikke kan slippe væk fra tyngdeloven...
30. nov. 2008 11:49
#20 med anorektiske piloter? og hvem svinger staven nede under flyet? Vægtkonsulenter? 0_O
30. nov. 2008 12:36
Ah, der var min tryllestav!
INTJ - Nørd - Super vild designer, fotograf og radioamatør. sorenrosenberg.dk
30. nov. 2008 15:11
Når man checker wiki lyder det næsten somom den luftbalon fra area52 var lavet i dette materiale, så det med at lave fly ud af det materiale lyder som en gammel ide som ikke gik så godt...
30. nov. 2008 15:41
#30
Hvad er det da for noget fis? ;)
"Begrebet heks er kontroversielt. Heksen findes blandt begge køn, men særligt hyppigt som kvinder.
Heksen er ifølge romantisk tænkning en ældgammel folkloristisk figur, som muligvis kan føres tilbage til stenalderen. Heksen repræsenterer seksualiteten og den farlige erotiske tiltrækning. En modsætning til kristendommens kyskhed og ærbarhed"
http://da.wikipedia.org/wiki/Heks
En Troldmand er ikke en mandlig heks, men mere en magiker ( http://en.wikipedia.org/wiki/Wizard_(fantasy) )
(Skal siges at den danske wikipedia også kalder troldmænd for mandlige hekse, men er noget dansk fis)
Names are the biggest limitations in this world.
30. nov. 2008 16:25
#32
jeg har haft en historie lærer, som sagde det til mig, så selvfølgelig tror jeg på ham, men han var altså lidt underlig... Han er desværre min kilde
30. nov. 2008 20:24
Mylar er et af de mest lysreflekterende materialer der findes... :) Spørg mig ikke hvor jeg ved det fra :P ;)
30. nov. 2008 23:51
Minder mere om en reklame end en nyhedjnejne (#1)
generelt - stort set alt hvad der bliver skrevet herinde er en reklame for et eller andet. Microsoft og hardware producenter får da masser af reklame herinde gennem "anmeldelser" eller reaktioner på deres handlinger.
Jeg synes faktisk at den er interessant - forstået på den måde at man faktisk kan overvinde jordens magnetfelt ved hjælp af denne stav og metallet som "svæveren" er bygget af.
MEN hvis den er en Van de Graaf-generator, der sidder i staven så er den desværre ulovlig i danmark, da der ikke må produceres mere end 24 volt i jævnstrøm og 65 volt i vekselstrøm. (i fælge sikkerhedsreglerne der udgives for undervisningsinstitutioner.
Lovgivningen har endnu ikke fundet ud af at det er antallet af Ampere der er centralt, da der så vidt jeg ved ikke er nogen begrænsninger der!
Så jo - som fysiklærer synes jeg det er en interessant nyhed - jeg må desværre bare ikke bruge den! :-(
"Things only seem complicated if you don't know what you are doing. "
1. dec. 2008 04:32
Det er da nok den mærkeligste nyhed jeg længe har set på newz.dk - uagtet at det er en weekend-nyhed.
Det lugter meget af at være en reklame skjult som en nyhed.. Jeg er sikker på at jeg kan finde mange "nyheder" på diverse sites der sælger ting..
Min kone fx, hun laver da nye smykker konstant til sin butik og hjemmeside. Er det så ikke også en nyhed hver gang? Hun bruger jo mig, som er PC systemkonsulent, til at tage billeder - så lidt PC er der jo over det :-)
suk.. det er langt over min sengetid.
Små glimt i tiden på min lille blog, i mit lilleunivers i Danmark (gæt selv adressen)
1. dec. 2008 08:25
#36
Nu kan jeg ikke se nogen forlængerledning til staven, så regner med den kører på batteri. Så for at lave mere end 24V, skal der altså 16 alm batterier i den pind... hmm, de er enten pakket godt sammen, eller også producere den ikke over 24V...
(Eller de har fundet ud af at trække mere strøm ud af batterierne end der er i dem. Se det er en newz.dk nyhed værdig)
God is in the rain.
1. dec. 2008 08:31
#38
En Van de Graaf-generator genererer langt over 24 volt, så den høje spænding kommer ikke fra batterier. Se evt. http://en.wikipedia.org/wiki/Van_de_Graaff_generator .
Desuden ville det ikke være nogen nyhed, at man kan skabe en større spænding end strømkilden. Se f.eks. på en inverter til cigarstikket i en bil. Sådan en fætter laver 12 volt dc om til 230 volt ac vha. switch-mode teknologien. (Jeg går ud fra du taler om spænding, selvom du skriver strøm).
1. dec. 2008 09:50
#36
Nu kan jeg ikke se nogen forlængerledning til staven, så regner med den kører på batteri. Så for at lave mere end 24V, skal der altså 16 alm batterier i den pind... hmm, de er enten pakket godt sammen, eller også producere den ikke over 24V...(Eller de har fundet ud af at trække mere strøm ud af batterierne end der er i dem. Se det er en newz.dk nyhed værdig)Unbound (#38)
Ohms lov
Volt = Ohm * Ampere
og så er det jo selvfølgelig transformater sætningen
Men hvis du ser på #39 henvisning til Van de Graaf-generatoren, så bruges batteriet kun til at drive en motor, der driver en rem, der skaber statisk elektricitet.
Måske har du leget med den i skolen, men det er desværre ulovligt da den har alt for mange Volt (selvom der ingen amperer er)
Volt = evnene til at lede strømmen
Ampere = Antallet af elektroner
Ohm = den modstand elektronerne møder -> varme
"Things only seem complicated if you don't know what you are doing. "
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.