Hvornår har du sidst været til LAN?
10. jan. 2011 15:16Dette års Consumer Electronics Show i Las Vegas, USA, har lukket for dørene, men ikke før årets bedste gadget til showet var kåret.
Denne gang var det Motorola, som løb med prisen, det skete for deres tablet-computer Xoom. Der er tale om en tablet-computer med en skærm på 10,1 tommer, som anvender en Tegra 2-chip fra Nvidia og har Android 3.0 som operativsystem.
Ikke overraskende blev Xoom også kåret som den bedste tablet på messen foran de mange andre tablet-computere, der i år var at finde overalt.
Motorola kunne dog gå hjem med endnu en vigtig førsteplads, idet deres telefon Atrix 4G blev kåret som messens bedste smartphone. Ligesom med Xoom er der tale om en Android-baseret enhed, som anvender Nvidias Tegra 2-chip.
Læs også: Tegra2-smartphones demonstreret
10. jan. 2011 15:20
Piv fræk, blev der sagt !
Kan I så skynde jer at få den ud på markedet, så skal jeg nok købe den :=)
I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.
10. jan. 2011 15:36
Det er trist at Notion ink Adam ikke har fået den opmærksomhed som den burte have fået, det er helt klart den bedste tablet indtil videre.
Specielt deres model med PixelQI skærm og 3g.
Jeg skal i hvert fald have mig sådan en når der kommer nogen flere på lager.
10. jan. 2011 15:37
Ye den ser godt nok lækker ud :D
Android 3.0 ser også dejligt finpudset ud så vi slipper for "store" tablets med "små" interfaces til mobil telefoner
www.internetpris.dk - edb, hifi, spil... der manglede et prisindex for alle internetforbindelser! Værsgo!
10. jan. 2011 15:37
Android mig her og Android mig der... det kan ikke blive meget bedre for Android brugere.
Med så meget fokus på det system er der virkelig lagt op til at der vil blive udviklet meget på systemet for at gøre det endnu bedre og hurtigere end det allerede er.
10. jan. 2011 15:42
Tegra 2 er også vildt nice til mobiler. Ved dog ikke med strøm forbruget men umiddelbart ser tegra 2 kraftigere ud til spil og grafik til mobilen end tilsvarende ARM processorer eller tager jeg fejl?
Om ikke andet er det en kanon nyhed da jeg selv regner med at købe ny mobil i år. Har allerede en HTC hero men efterhånden er den en smule sløv rent performance mæssigt. Ved dog ikke om den næste skal være en galaxy S (google mobil) eller f.eks. denne Atrix 4G. Kunne godt tænke mig at kunne køre emulerede spil og der har hero'en en for langsom processor :-(.
Live your Life... Dream your Dream... You have one life... Use it wisely...
10. jan. 2011 16:03
#2 Fordi den, så vidt jeg ved, kører android 2.2 eller 2.3 og dermed næsten allerede vil være bagud når den udkommer.
Hvad sker der når det første seje android 3.0 app kommer ud og den ikke virker på Adamski ;)
10. jan. 2011 16:09
Der er allerede dukket en pre-order side op og jeg skal nok også have en når den kommer, men jeg glæder mig nu alligevel til lige at se den rent faktisk køre Honeycomb først.
Indtil videre ved vi kun at den kan afspille en video af Honeycomb interfacet, men hvor smooth det rent faktisk er, er ikke til at sige endnu.
10. jan. 2011 16:26
Hvis jeg kan få den for under 4000 kroner, 3g eller ej så skal jeg sku have sådan en.
Den er måske ikke lige frem lækker i designet som Ipad, men med HD skærm, Android 3.0, tegra 2, 1gb Ram, 10 timers batteri osv så er den sku for nice.
Jeg glæder mig virkeligt til at se prisen på den samt læse anmeldser af båden tableten og styre systemet
10. jan. 2011 16:26
5000 bobs ifølge preorder siden er lige i overkanten... 3800 hvis man køber den i usa, men det kræver en tur der over for at slippe for moms og afgifter. Og så er der jo lige det med amerikansk strøm (110v/60hz), så det koster en adapter oven i hatten.
Well well det gode ved android er at der kommer masser af devices, hvilket giver konkurrence og forhåbeligt lavere priser.
10. jan. 2011 16:26
Utroligt hvad Android har gjort inden for smartphones. Nu kan selv Motorola og Samsung følge med!
10. jan. 2011 16:29
#9
Nu skal du jo tænke på at pre order siden nok slet ikke kender prisen og derfor har sat den rimeligt højt, så de er sikre på at tjene gode penge på den.
Jeg frygter desværre at prisen kommer til at ligge omkring galaxy tab :(
10. jan. 2011 16:30
5000 bobs ifølge preorder siden er lige i overkanten... 3800 hvis man køber den i usa, men det kræver en tur der over for at slippe for moms og afgifter. Og så er der jo lige det med amerikansk strøm (110v/60hz), så det koster en adapter oven i hatten.
Well well det gode ved android er at der kommer masser af devices, hvilket giver konkurrence og forhåbeligt lavere priser.iluka (#9)
Ups, det var mig der læste forkert. 5000 bobs for en "lille" 6000 bobs for en "stor" ser det ud til. Det er for meget.
10. jan. 2011 16:38
#2 Fordi den, så vidt jeg ved, kører android 2.2 eller 2.3 og dermed næsten allerede vil være bagud når den udkommer.
Hvad sker der når det første seje android 3.0 app kommer ud og den ikke virker på Adamski ;)Moog (#6)
Notion Ink har så lovet Android 3.0 til Adam, så det kan ikke være problemet.
10. jan. 2011 16:55
Personligt kan jeg ikke se noget som helt formål med Tablets (endnu), men damn, DO WANT! d:
10. jan. 2011 17:03
#2
http://www.slashgear.com/notion-ink-adam-pre-orders-suffer-minor-labeling-delay-10125451/
Er spændt på at se om Notion Ink og Pixel Qi kan levere varen hvis efterspørgslen eksploderer. Det er trods alt det stærkeste bud på papiret, ikke for at foreslå at det nogensinde har betydet noget :)
10. jan. 2011 17:42
#2, #15: Se lige hvordan den hakker når et program er åbent eller der bladres. Gider man betale mange penge for det?!
Sommer
10. jan. 2011 17:44
#16 eller også hakker videoen bare :=)
men er jo som sagt android 3, der jo kun er beta, så rolig nu med at dømme et produkt, som ikke er færdig
I like my beer cold, my TV loud and my homosexuals flaming.
10. jan. 2011 17:51
#16 Adam er det mest gennemtænkte design jeg har set, foruden iPad. At du ikke kan se det, siger måske mere om dig.
10. jan. 2011 18:17
#18
Aaarh, jeg synes Adam er fed, men det UI er ikke videre imponerende i mine øjne. En clean Android 3.0 ville være langt bedre, tror jeg.
OT: den kommer sikkert først til Danmark samtidig med iPad 2. Jeg tvivler på, at der vil tage lige så lang tid som med den første. Og hvis Apple kan holde det samme prisleje som med den første, så bliver Motorola helt sikkert nødt til at sænke deres priser, som det skete med Galaxy Tab.
10. jan. 2011 18:57
#19
Synes nu at konceptet om at man arbejder med papir ark er godt tænkt ud. Husk at det er en mands vision.
Men det er nok smag og behag :)
10. jan. 2011 19:02
#19 Håber jeg ikke, for min står til:
Estimated Ship Date 15th January 2011 - 22nd January 2011
10. jan. 2011 19:21
Den er sgu godt nok også nice! :)
Jeg har bare aldrig været meget for elektronik der stod Motorola på :(
Fixing FRS is a bit of a pain because the more one gets to know FRS, the more that one is forced to conclude that FRS was designed and coded on a...
10. jan. 2011 19:28
Utroligt, i betragtning af at den faktisk ikke virkede, men kun kunne vise videoer af hvad den vil komme til at kunne.
Den ser lovende ud, ja, men den er der ligesom ikke rigtigt endnu.
If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.
10. jan. 2011 19:31
#19
Det med visioner betyder ikke vel ikke så meget. Sidney Lee har visioner, Hitler havde osv. :) Jeg synes den er fed, men jeg synes de fleste producenter ødelægger Android med deres custom UI's. Men det er jo et work in progress. Den der pixel-qi skærm trækker meget op i min bog.
#19 Håber jeg ikke, for min står til:
Estimated Ship Date 15th January 2011 - 22nd January 2011SShadowS (#21)
Fedt!
10. jan. 2011 20:38
Vil nu mere sige at Sidney Lee har drømme. Der er en væsentlig forskel.
10. jan. 2011 22:50
Det er jo bare en lidt utroværdig pris, Xoom'en er slet ikke færdig. Køre på alpha software, og ingen af journalisterne (eller andre) fik lov at bare røre ved den - man kunne få lov at se den kørte den Android 3 film som man også kan se på Youtube.
Kom igen når det virker.
Der can be no freedom of speech without anonymity.
10. jan. 2011 23:00
:(
Alt jeg kunne tænke mig at se på CES var en convertible tablet (netbook-ish, men med touchscreen, der enten kan drejes eller slides, så den danner en tablet) med Windows 7 :'(
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.