Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvor tit køber du ny mobiltelefon?

  • 43%Når den gamle går i stykker.
  • 35%Omkring hvert andet år
  • 15%I gennemsnit en gang om året
  • 4%I gennemsnit to gange om året
  • 2%Så snart der er en ny og smartere model.

Bing vinder markedsandele

18. jun. 2009 15:48De første tal for, hvor meget Microsofts nye søgemaskine er brugt, er nu dukket op, og de viser fremgang. Tallene dækker udgivelsesugen og den efterfølgende uge, så de skal tages med et gran salt.

I USA havde Microsoft 9,1 % af det amerikanske søgemarked, men i lanceringsugen nåede de op på 11,3 %, og ugen efter nåede de op på 12,1 %.

Hos Microsoft er Steve Ballmer naturligvis glad for udviklingen, men er godt klar over, at det vil kræve hårdt arbejde i en lang periode fremover.

We have had some very good initial response. I don't want to over-set expectations. We are going to have to be tenacious and keep up the pace of innovation over a long period of time.Steve Ballmer

Set på hele maj, hvor Bing endnu ikke var lanceret, havde Microsoft 8 % af søgemarkedet i USA, Google indtog førstepladsen med 65 %, og Yahoo! havde 20,1 %.

#1: HydrA

18. jun. 2009 15:56

Men de kommer ikke langt før de indføre "Mente du:" som google gør. Hurtig eksempel, congratulations stavet forkert i Google. Og så i Bing.

#2: KomIgen

18. jun. 2009 15:57

Wow, jeg troede slet ikke Yahoo! var så godt med stadigvæk.

Hvad kan de som vi dødelige mennesker kan bruge til noget?

#3: Kjeldsen

18. jun. 2009 16:10

Er Bing ikke default search i IE8?

#4: thethufir

18. jun. 2009 16:12

Som #3 siger så vinder de ikke markedsandele.. De stjæler dem ved at gøre Bing til standard søgemaskine. Folk der ikke nødvendigvis kender forskellen tror bare det er et nyt layout og bruger den istedet for.. Det er microsoft vi snakker om her..!

#5: Paranut

18. jun. 2009 16:19

#4 - Og? Linux har såvidt jeg ved Google som standard. Nakker de så også kunder på uvidenhed?

#6: Spiderboy

18. jun. 2009 16:20

Wow, jeg troede slet ikke Yahoo! var så godt med stadigvæk.

Hvad kan de som vi dødelige mennesker kan bruge til noget?M.Daugaard (#2)

I Europa er Yahoo nærmest ikke-eksisterende, men de er stadigvæk med i USA, som markedsandelene antyder.

#7: frande

18. jun. 2009 16:25

#3 og #4
Og deres forrige søgemaskine, som man formoder de har de oprindelige tal vedr. markedsandele på, var også standard i IE8.

Derfor "stjæler" de intet, som de ikke tidligere har haft. Derfor må man også formode at fremgangen ikke nødvendigvis kommer deraf.

Tryghed er at ha' en øloplukker tøjret til sin gyngestol.

#8: newz-Dungdae

18. jun. 2009 16:26

#5

Firefox har det som standard, har ikke checket alle de forskellige browsere der i til rådighed for hhv gnome og kde.. Men tror ikke det er google for ingenting.. Det er jo trods alt den mest udviklede søgemaskine!! Bing er der jo kun fordi det er mikrosofts EGET "produkt", ikke nødvendigvis det bedste!

Linux is only the most optimal OS, if you got the minimum required brain capacity..

#9: Chewy

18. jun. 2009 16:28

@7
Korrekt.
Som jeg ser det, og som artiklen også hentyder til.
Så må man formode at det er lanceringen og den dertilhørende pr der er skylden.
Folk skal jo se giraffen....

[22:17] [+rackbox] ldrada -> hvem kunne så give flest blowjobs? [22:17] [+ldrada] rack: Mig.

#10: mew

18. jun. 2009 16:30

Ja det er anden gang jeg må ændre startside.
Så hold dog op Microsoft.....
http://farm4.static.flickr.com/3628/3637988953_b6b5d1ed9f_o.png

Al magt til Sommerfuglene.

#11: Chillyskye

18. jun. 2009 16:33

#7, #9
Lige netop, Bing er en revamp af deres Live Search, som er standard i IE7 og IE8. (så vidt jeg kan se er det stadig den samme url der bliver forespurgt og redirected fra til bing.com)
Live Search er nu Bing, og derfor er der ikke nogle brugere stjælet.

#12: KarmicMind

18. jun. 2009 16:36

"tenacious"..? Ikke så tit man hører det ord.. udover som navnet på en vis rock-duo..

#13: Casperin

18. jun. 2009 16:38

#5 Linux laver ikke søgemaskiner, men jo, firefox har, og Google betaler endda for det.

#8 I konqueror søger man ved fx at skrive "gg: tekst" for at søge på google, "wp: tekst" for at søge på wikipedia, osv. Så en egentligt standard søgemaskine kan man i hvert fald ikke snakke om der.
Iceweasel og Flock er begge varianter af Firefox, så de har selvfølgelig også Google som standard.
Lynx og Links (tekstbrowsere) har ingen standard søgning mig bekendt.

Opera (som ikke er open source) har Google. Det er nok bare et valg fra deres side.

gormcasper.com

#14: Kjeldsen

18. jun. 2009 16:48

#7, #9
Lige netop, Bing er en revamp af deres Live Search, som er standard i IE7 og IE8. (så vidt jeg kan se er det stadig den samme url der bliver forespurgt og redirected fra til bing.com)
Live Search er nu Bing, og derfor er der ikke nogle brugere stjælet.ChillySkye (#11)

I 7 skulle man vælge sin Search Engine, jeg mindes ikke det samme i IE8. Jeg tager sikkert fejl.

#15: domaz

18. jun. 2009 16:52

#7, #9
Lige netop, Bing er en revamp af deres Live Search, som er standard i IE7 og IE8. (så vidt jeg kan se er det stadig den samme url der bliver forespurgt og redirected fra til bing.com)
Live Search er nu Bing, og derfor er der ikke nogle brugere stjælet.ChillySkye (#11)

I 7 skulle man vælge sin Search Engine, jeg mindes ikke det samme i IE8. Jeg tager sikkert fejl.Kjeldsen (#14)

mener os du kan vælge i IE8 hvis du vælger at køre guiden til at starte med...

#16: newz-WqazR

18. jun. 2009 17:05

På livecounter.dk (Statistik for 870 hjemmesider) har vi følgende tal for sidste uge (24):
Top 5:
97.77% google
0.68% yahoo
0.52% eniro
0.35% bing
0.19% aol

Hvad angår browser, så fordeler det sig således:
Top 5:
51.72% Internet Explorer 7
16.78% Internet Explorer 8
14.19% Firefox 3
10.5% Internet Explorer 6
2.45% Safari 3

Få en gratis besøgstæller på livecounter.dk

#17: newz-Kyoobix

18. jun. 2009 17:10

På livecounter.dk (Statistik for 870 hjemmesider) har vi følgende tal for sidste uge (24):
Top 5:
97.77% google
0.68% yahoo
0.52% eniro
0.35% bing
0.19% aol

Hvad angår browser, så fordeler det sig således:
Top 5:
51.72% Internet Explorer 7
16.78% Internet Explorer 8
14.19% Firefox 3
10.5% Internet Explorer 6
2.45% Safari 3WqazR (#16)

Europa, USA eller WW?

Anyways, hvorend det er, kan vi altså konkludere at det ikke har nogen særlig stor betydning om en browser kommer med et søgefelt som benytter en specifik søgemaskine.

#18: d0rk

18. jun. 2009 17:19

Men de kommer ikke langt før de indføre "Mente du:" som google gør. Hurtig eksempel, congratulations stavet forkert i Google. Og så i Bing.Xploitz (#1)

Mjah, de har den da, men i en anden form.
Lige under bing's søgefelt står der "Results are included for congratulations. Show just the results for congradulations."

#19: Saxov

18. jun. 2009 17:35

Som #3 siger så vinder de ikke markedsandele.. De stjæler dem ved at gøre Bing til standard søgemaskine. Folk der ikke nødvendigvis kender forskellen tror bare det er et nyt layout og bruger den istedet for.. Det er microsoft vi snakker om her..!thethufir (#4)

IE 8 migrere den søgeengine med som du har valgt i IE 7, hvis du opgradere. (du bliver endda presenteret for dette, og har mulighed for at skifte) - Hvis du installere IE 8 ovenpå en IE 6 bliver du bedt om at vælge en default søgemaskine, hvor korrekt nok, at Bing er "default setting", men andre, deriblandt google er på standard listen.

Dette er faktisk meget mere flexibelt og åbent en fx Fx, som bare sætter den til Google.

#20: Saxov

18. jun. 2009 17:36

På livecounter.dk (Statistik for 870 hjemmesider) har vi følgende tal for sidste uge ~snip ~WqazR (#16)

Europa, USA eller WW?
Qubix (#17)

Tja, givet det er livecounter.dk, hvad tror du så.. ;)

#21: newz-WqazR

18. jun. 2009 18:12

, hvorend det er, kan vi altså konkludere at det ikke har nogen særlig stor betydning om en browser kommer med et søgefelt som benytter en specifik søgemaskine.Qubix (#17)

Det er hovedsageligt for danske hjemmesider. Dog er der få svenske, norske og amerikanske.

Få en gratis besøgstæller på livecounter.dk

#22: newz-boileau

18. jun. 2009 18:27

"tenacious"..? Ikke så tit man hører det ord.. udover som navnet på en vis rock-duo..KarmicMind (#12)

Evt. fordi det ikke er et dansk ord? Det er ikke et sjældent ord på engelsk.

#23: IzeBurn

18. jun. 2009 19:11

#1, den danske udgave af Bing stinker. Brug den amerikanske, den har alle funktioner (også fejlrettelser af "dumme" stavefejl).

Se fx. her:

http://www.bing.com/search?q=congradulations&setmkt=en-US&setlang=SET_NULL&uid=6FC99CE9&FORM=W5WA

#24: gnаrfsan

18. jun. 2009 19:16

#2: Jeg synes du skal spørge nogle amerikanere... det er vist efterhånden kun dem der bruger Yahoo :)

If we are still alive tomorrow, we will know that we are not dead.

#25: newz-JensOle

18. jun. 2009 19:30

Det kan blive dyrt at klikke forkert på Bing:
http://blogs.seattleweekly.com/dailyweekly/2009/06/lawsuit_confirms_that_microsof.php
men det har jo altid været MS vej frem.

#26: arne_v

18. jun. 2009 19:47

#25

Ah hva?

Den artikel drejer sig click-fraud - det er ikke noget man bliver sagsøgt for fordi man klikker forkert.

Hvis man sætter en bot til at klikke et par hundredetusind gangel, så bliver man sagsøgt (ihvertfald hvis man har en aftale med MS om ikke at lave den slags).

http://blog.seattlepi.com/microsoft/archives/171378.asp har lidt flere detaljer.

#27: Dustie

18. jun. 2009 19:50

#1, den danske udgave af Bing stinker. Brug den amerikanske, den har alle funktioner (også fejlrettelser af "dumme" stavefejl).

Se fx. her:

http://www.bing.com/search?q=congradulations&setmkt=en-US&setlang=SET_NULL&uid=6FC99CE9&FORM=W5WAIzeBurn (#23)

Ja.... men kun på engelsk.

#28: vagn

18. jun. 2009 20:12

3# kan ikke forstå hvad du mener med at de stjæler, hvis folk ikke vil bruge den kan de jo bare lade være, det er da dem selv der vælger hvad de vil bruge.

#29: Cloud02

18. jun. 2009 20:15

#27
Bing er ikke beregnet til det danske marked endnu. De fokuserer pt. kun på USA.

Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.

#30: Chewy

18. jun. 2009 20:46

@28

Hvis alle mennesker fordelt over hele kloden var fuldt ud oplyste mennesker. Med en indgående teknisk viden. Og derudover også en indgående viden om hvorledes internettet fungere.
Så ville din påstand være korrekt.

Men når vi lever i en verden hvor de fleste folk går i baglås hvis windows spørger om den skal installere sikkerhedsopdateringen.
Og ligeledes tror at Internet explorer ér internettet. Og samtidig ikke kan kende forskel på en SMS-bot der sender standardiserede info ud og en fysisk person.
Så er det et lidt vagt (på grænsen til forvridende) argument at sige at folk "bare" kan skifte selv...
Prøv du at stoppe den første og bedste hr eller fru jensen du møder på din vej og stil dem følgende spørgsmål.

1) Hvilke overvejelser ligger til grund for dit valg af internetbrowser
2) Hvilke overvejelser ligger til grund for dit valg af søgemaskine
3) Hvilke overvejelser ligger til grund for dit valg af IM service

Og jeg tør vædde med (jeg vil næsten gå så langt som til at sige at jeg er 100% sikker på) at næsten samtlige du spørger vil dels se mere og mere forvirret ud for hvert spørgsmål du stiller.
Og derudover højst sandsynligt svare med noget ala:
"Øhhhh æhhhh tjoooo... A hva!?"...

Min pointe er at det på ingen form for måde er så simpelt som du prøver at gøre det til. Og du burde udemærket være klar over det.

Dermed ikke sagt at man skal gøre hvad man kan for at undervise folk og gøre dem opmærksom på at de har et valg...
Og ej hellere at Bing rent faktisk "stjæler" andele.
Men så simpelt og sort hvidt som du fremstiller det, har intet med virkeligheden at gøre....

Hvis computere var biler ville den danske befolkning hurtigt blive minimeret til max 1/4 af hvad den er nu....

[22:17] [+rackbox] ldrada -> hvem kunne så give flest blowjobs? [22:17] [+ldrada] rack: Mig.

#31: p1x3l

18. jun. 2009 22:28

ontopic:
ja self fuck gør den det hvordan fuck ka det være en nyhed når den mindre eller mindre overtager deres gamle msn/live search

skriver man forkert addr i IE popper bing op med ubruglige resultater Weeeeeee

#32: JoeX2

18. jun. 2009 22:38

Er Bing ikke default search i IE8?Kjeldsen (#3)

Tja, det tror jeg. Jeg er af dem der deler den sure tjans at teste vores system i IE6. Og jeg har bemærket at jeg havner på bing, hvis jeg kommer til at skrive noget forkert i adresselinjen. Mund ikke også det sker for IE7 + 8 også?

Jeg har også forsøgt at bruge den, men jeg er ikke imponeret over de resultater den finder frem til.

#33: Cloud02

19. jun. 2009 01:07

Jeg har også forsøgt at bruge den, men jeg er ikke imponeret over de resultater den finder frem til. JoeX2 (#32)

Du skal ændre din region setting fra Danmark til USA oppei højre hjørne før den giver brugbare resultater.

Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.

#34: Killa

19. jun. 2009 01:24

#33
Og så ryger muligheden for kun at søge på danske sider.

#35: thethufir

19. jun. 2009 02:03

#13 Næsten rigtigt. Google valgte at donere penge til firefox blandt andet fordi folkene hos firefox valgte at bruge google som primære søgemaskine pga. dens velkendte præstationer :)

#36: gensplejs

19. jun. 2009 08:54

#8 I konqueror søger man ved fx at skrive "gg: tekst" for at søge på google, "wp: tekst" for at søge på wikipedia, osv. Så en egentligt standard søgemaskine kan man i hvert fald ikke snakke om der.Casperin (#13)

Kan man ikke? Hvad er standart forkortelsen for ms live search i konqueror?

//Hvorfor? Tjooo fordi jeg kan.

#37: newz-Kedekede

19. jun. 2009 10:38

Det er da fint med konkurrence på det omåde - google er altdominerende p.t.

#38: Cloud02

19. jun. 2009 11:45

#33
Og så ryger muligheden for kun at søge på danske sider.KILLA (#34)

Ganske rigtigt. Men Danmark er ikke deres marked pt.

Newz.dk - Stedet hvor vi alle er eksperter på det der bliver diskuteret.

#39: KarmicMind

19. jun. 2009 18:09

But It's Not Google..! :p

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger