Annonce

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Windows 8?

  • 60%Anvender det ikke
  • 21%Har installeret det, men anvender ikke Modern UI
  • 19%Har installeret det, anvender også Modern UI

WNZ: Automatiser dit online-liv

18. aug. 2012 08:00Vi benytter os i dag af en lang række tjenester på nettet så som Gmail, Dropbox, Twitter, Facebook og Instagram, både på pc'en, tablet'en og vores smartphone. Men fordi forskellige virksomheder står bag de mange tjenester, så mangler integrationen mellem dem.

Det prøver hjemmesiden IFTTT.com at lave om på. Forkortelsen står for If This Then That, og her kan du programmere dine nettjeneste til at samarbejde, når der er aktivitet på dem.

IFTTT undersøtter 50 forskellige tjenester, og der er et utal af måder for, hvordan man kan kombinere dem. Det er f.eks. muligt at få den til, at gemme alle dine Instagram-billeder på Dropbox.

#1: Fizk

18. aug. 2012 13:54

Jeg har prøvet at lege lidt med det tidligere. Det er egentlig ret sjovt hvor mange forskellige ting man kan få den til :)
Det lykkedes mig at få den til smide et billede over på min Dropbox hver gang jeg blev tagget på Facebook.

#2: bbb2020

18. aug. 2012 20:49

Er dette ikke bare en mashup af en slags?
Et mashup der fungerer lidt som Microsofts Popfly (nu død), Google Mashup (nu Google App Engine) og Yahoo! Pipes (i live). Bare på en mere brugervenlig måde.

Gad vide hvilket system de kører på!?

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger