Windows 8?
13. sep. 2012 09:01I morgen vil en asteroide med katalognavnet 2012 QG42 passere, i astronomisk forstand, tæt forbi vores planet. Afstanden vil være 2,8 millioner kilometer.
Afstanden er lille nok til at den er tilføjet listen over PHA'er (Potentially Hazardous Asteroid), som omfatter alle asteroider med en størrelse på over 100 meter i diameter, der vil passere Jorden inden for en afstand på 7,5 millioner kilometer.
2012 QG42, som er 300 meter på sin længste led, blev, som navnet antyder, først opdaget i år. Faktisk skete det først den 28. august.
Med passagen får astronomer en god mulighed for at studere asteroiden på tæt hold.
13. sep. 2012 09:23
Heh, snakkede så sent som i går på uni om hvor pinligt det var at have en stavefejl i sin overskrift ...
13. sep. 2012 09:38
De har en liste over asteroider der kan være farlige.
Men alligevel går der kun 16 dage fra de opdager den, til at den potentielt vil kunne ramme Jorden?
13. sep. 2012 09:43
De har en liste over asteroider der kan være farlige.
Men alligevel går der kun 16 dage fra de opdager den, til at den potentielt vil kunne ramme Jorden?X3N4T3 (#3)
Har du set Armageddon? (Jeg så den i forgårs)
Der har de 18 dage fra den er opdaget til den næsten rammer jorden.
13. sep. 2012 09:49
#3; rummet er ret stort, 300m er ikke ret meget i den sammenhæng, dertil kommer at hastigheden på de her objekter kan være pæn høj, så nye elementer på listen kan komme ret pludseligt...
Skal man tro Hollywood, så er 16 dage jo også mere end rigeligt til at planlægge en redningsplan :-)
Følg dem der søger sandheden, undgå dem der mener at have fundet den
13. sep. 2012 09:56
rummet er ret stort, 300m er ikke ret meget i den sammenhæng, Jaqen (#5)
alt vi kan se er lille i forhold til rummet.
men det er forholdet mellem jorden og asteroiden som er relevant
Microsoft .NET, fordi jeg ikke er bindegal
13. sep. 2012 10:04
RUUUUUUN!
OMG WE'RE ALL GOING TO DIEEEEE!
Core i7 920 @ 2.66 - 12GB DDR3 (1333 Mhz) - GTX285 1GB DDR - 22" Samsung T220 - Samsung Galaxy SIII Mini
13. sep. 2012 10:31
RUUUUUUN!
OMG WE'RE ALL GOING TO DIEEEEE!TuxDK (#7)
Tror ikke det nytter at løbe når der kommer en astroide på 300 meter imod dig? Tror du skal have et fly for at være nogenlunde sikker for at komme væk ;)
Live your Life... Dream your Dream... You have one life... Use it wisely...
13. sep. 2012 10:32
Er der nogen der kender et sted, hvor man kan simulerer hvad, der vil ske hvis den ramte jorden?
Ved godt der ikke er de store chancer for det sker. Men kunne da være meget interessant.
Tænker et sted hvor jeg kan få fat i vægt, hastighed etc. på astroiden, også et sted hvor jeg kan indtaste dette. Og derved se hvad impact vil være. :)
13. sep. 2012 10:37
Man kan indsende en rettelse istedet for at brokke sig. :P
(indsendt)Mnc (#2)
Det ene udelukker jo ikke det andet ;)
This is my opinion. There are many like it, but this one is mine... http://www.knowyournewz.dk
13. sep. 2012 10:39
300m er ikke ret meget i den sammenhængJaqen (#5)
Nej at skulle se noget der er 300m stort på en afstand af 2800000km svarer til at stå i et fladt landskab og skulle få øje på et objekt på ca. ½mm som befinder sig helt ude i horisonten.
The Internet is full, please try again later.
13. sep. 2012 11:12
#8: En 300 meter asteroide er en potentiel "global killer". Du kan rende, hoppe og flyve alt det du vil, men overleve den? Det er ikke særligt sandsynligt.
"Witchcraft to the ignorant... simple science to the learned." - Leigh Brackett
13. sep. 2012 11:13
13. sep. 2012 14:40
>#12
Ikke ifølge den simulator som nr. 13 har linket til, der skal der lidt mere til..
Nil inultum remanebit!
13. sep. 2012 14:51
#14:
Men det er altså træls hvis sådan en rammer Tokyo metropolet.... CRAP! ..... 32 mio. mennesker.... AV!
Men hva'.... hvis ikke en asteroide når det inden 21. december i år, så er det jo ligemeget.... for på dén dag vender polerne, alt is smelter, månen brækker midt over og generelt bare "crap".
Men heldigvis købte jeg sidste år på eBay en billet til Himalaya og Noah's Ark ;-)
Men i aften vil jeg ud og have en bajer!
Don't fix what ain't broke.
13. sep. 2012 18:02
Jeg mener der står en beskrivelse af den "perfekte meteor", størrelsen, fart og vinkel.
Der er diskussioner om hvorvidt f.eks. dinoerne døde (som skete for de der 65 mio. år siden, hvor der kom en asteroide) hurtigt eller langsomt).
Den ene teori lyder på at der bliver hvirvlet usandsynligt meget jord, støv osv. op i atmosfæren som blokerer for sollyset i flere måneder og medfører alt det, som det nu engang medfører.
En anden teori går på at luften blev varmet meget hurtigt op, bl.a. takket være de småbrændende partikler der bliver hvirvlet op over det hele. MEN! Himlen bliver klar, og luften kølet af forholdsvis hurtigt (her snakker de timer, i stedet for den anden hvor de snakker måneder/år). Hvilket gjorde overlevelse muligt for blandt andet dyr der lever under jorden og for dem der var under vand.
Så, hvis du ser en meteor på din vej, så hop i havet (med dykkerudstyr) eller find det nærmeste bjerg at gemme dig i.
Enjoy your survival!
14. sep. 2012 00:03
Man kan indsende en rettelse istedet for at brokke sig. :P
(indsendt)Mnc (#2)
Den som har brokket sig mest når han dør har vundet!
Luk DR - de snylter på skatteyderne
14. sep. 2012 07:45
Det bliver min kone glad for at høre, hun brokker sig altid over, at hun aldrig vinder noget..
Nil inultum remanebit!
14. sep. 2012 08:43
En skam at #11 ikke får flere ratings. :P
Jeg var parat til at angribe hans "estimat", men jeg regnede efter og fik 0.49 mm.
2800000 km/4,583* km = 610953.52389...
(line-of-sight til horizonten når øjnene er 1.65m fra jorden)
300 meter / 610953.52389 = 0,00049 m = 0,49 mm
14. sep. 2012 09:29
Nu ved jeg ikke lige hvad i er så "skræmte" over. For mig ser det ud til at forskerne er mere intereserede i at studere asterioden, end om den rammer jorden eller ej.
Tror nu de ville være mere panikkede hvis den faktisk kom tættere på end den er.
Den har fået en potentiel rating, men det er jo mere for en sikkerheds skyld.
"Under alle omstændigheder er der under passagen ingen risiko for et sammenstød mellem 2012 QG42 og Jorden"
Ingen chance for sammenstød.
Men det er da fedt nok at folk tænker over det hvis det skulle ske. Kunne være det ville sætte gang i noget mere samarbejde på globalt plan.
14. sep. 2012 09:34
#20
Hvem siger vi er skræmte?
Core i7 920 @ 2.66 - 12GB DDR3 (1333 Mhz) - GTX285 1GB DDR - 22" Samsung T220 - Samsung Galaxy SIII Mini
14. sep. 2012 10:18
#5
Den umiddelbare største årsag til at de har svært ved af finde dem er at de ingen lys udsender (og reflekterer meget lidt af det der rammer dem).
Så du leder efter en hurtig og sort bold, i et sort og mørkt rum der bevæger sig hurtigt, med meget få LEDs der står langt væk.
14. sep. 2012 10:47
#21
Nu var i så fokuserede på hvad der sker hvis den rammer. Ku da godt være at i var bekymrede?
Synes ikke det var en urimelig opfattelse.
Ville kun hjælpe, ikke andet.
Det er ikke alle som læser kilden. Heller ikke alle som har været herinde længe. :)
17. sep. 2012 19:10
Er det noget man kommer til at kunne se, og eventuelt hvornår :D? Har ikke læst den originale artikel :// er for doven
17. sep. 2012 19:17
kunne seIhateit (#24)
Nej.
Den 14. september vil en større asteroide flyve forbi Jorden
Ikke medmindre du har en tidsmaskine liggende. :)
Men prøv evt http://www.google.com, hvis du er heldig, så er der nogen der har taget billeder af den.
17. sep. 2012 19:33
Er det noget man kommer til at kunne se, og eventuelt hvornår :D? Har ikke læst den originale artikel :// er for dovenIhateit (#24)
- http://www.knowyournewz.dk -
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.