Hvor tit køber du ny mobiltelefon?
27. okt. 2008 17:19Det kendte rockband AC/DC har just lanceret en ny musikvideo, Rock N Roll Train fra albummet Black Ice. Dette er der såmænd ikke den store overraskelse ved. Overraskelsen kommer fra nogle ansatte fra Sony/BMG, Phil Clandillon og Steve Milbourne. De har valgt at konvertere den oprindelig musikvideo til et Excel-ark.
Folkene bag Excel-musikvideon har valgt denne noget utraditionelle måde at vise en musikvideo på, da de ofte oplever, at folk bruger deres computer på arbejdspladsen til at surfe efter musikvideoer. Ofte er der meget strikse firewallregler på arbejdspladserne, og de to herrer fra Sony/BMG så med deres Excel-konvertering en måde at slippe igennem de restriktive firewallregler, idet langt de fleste firmaer ikke blokerer for modtagelse af Excel-filer.
Hvis der skulle være nogen, som er nysgerrige efter at se musikvideoen i Excel, skal man huske at aktivere macroer, idet videoen ellers ikke kan afspilles korrekt. Yderlige skal man være opmærksom på, at videoen ikke kan afspilles på en Mac.
Videoen kan hentes som Excel-fil her, eller den kan ses på YouTube her
27. okt. 2008 17:25
Det er FANDEME mærkeligt. Hvad har dét med hinanden at gøre? Det syntes at de bare gjorde det for at gøre det, og ikke fordi der var en dybere mening med det... Hvad bliver det næste?
27. okt. 2008 17:26
Det er da for grinern lavet. Vi har da spærret for YouTube her på mit arbejde, men vil da også til enhver tid hellere nyde lidt rock n' roll til noget ASCII art, end en fesen video på YouTube.
Genialt. Smukt. Lige hvad jeg havde brug for, her i de sene aftentimer. :)
Jeg har rejst i tiden. Klik på min profil for bevis...!
27. okt. 2008 17:31
Det næste bliver, at alle pornofilm bliver udgivet i excel format :-\
Anyway, meget sjovt og genialt påfund/PR-stunt.
På Internettet er der ingen der ved, at du er en hund.
27. okt. 2008 17:31
#2 Rejser du i tiden pt? Sene aftentimer? Eller har du stillet uret en anden vej?
Sent from my Windows Phone (yep, I'm in Hell)
27. okt. 2008 17:32
Det er fandme genialt! Intet mindre...
(Jatak, giv mig så den Gentagelse-rating. Jeg har fortjent det, og jeg er skide ligeglad, for det har været en super dag i Vandfarve-land!)
Bliver der nogensinde folketingsvalg i Danmark? Næppe. derbliveraldrigvalgever.tumblr.com
27. okt. 2008 17:57
Hahaha, de vælger excel for at slippe igennem virksomhedernes firewalls, men kræver macroer - som mange virksomheder slår fra af sikkerhedsmæssige årsager (macro-vira m.m.).
Det er da modsigende?
Der findes 10 slags mennesker, dem der forstår binært og dem der ikke gør.
27. okt. 2008 18:46
Det er nu relativt simpelt at lave.
mPlayer fx har et plugin som kører hver frame ud som ascii "art"
At lave en macro der henter X antal sider ud i sekundet bør ikke være noget der tager oceaner af tid.
Fedt påfund dog, havde jeg aldrig overvejet :)
I have ascended to a higher plane of sarcasm. Please send all Complaints to: /dev/null Have a Nice day
27. okt. 2008 19:43
Surt det ikke er med farver :(SpYkE112 (#8)
Der er ingen, der afholder dig fra at lave det i farver! ;)
Bliver der nogensinde folketingsvalg i Danmark? Næppe. derbliveraldrigvalgever.tumblr.com
27. okt. 2008 20:30
#10 - Bliver der ikke også sagt det kun virker på windåse?
Badabum
27. okt. 2008 20:56
#11, OpenOffice kører da ganske fint på Windåse. Det er nok mere at man skal have M$ Office til det ;)
I R Fernius Maximus
27. okt. 2008 22:31
#12 Lidt ærgerligt de ikke lavet en spole funktion. Der går lidt for lang tid inden der kommer noget ordentligt "action" :)
27. okt. 2008 23:37
#16 - Sad netop og tænkte på det samme :P
Minder mig om et strip-poker spil jeg havde på Commodore 64. Det var bare helt vildt at se nøgne damer i 16 farver på en skærmopløsning på 160x200 (Jep, det kunne det kraftmonster af en computer klare, oven i købet med flere farver på skærmen ad gangen!)
Men jeg må sige at det da er originalt og ganske underholdende, men jeg ville nu nok hellere vente til jeg fik fri fra arbejde og så se den rigtige video, frem for at nøjes med at se en masse tegn som bare ligner :P
28. okt. 2008 00:07
selv da jeg kørte windows havde jeg ikke excel derhjemme. Jeg gad ikke betale penge før noget jeg næsten aldrig brugte så mit "regneark" var i notepad. :)
Man skal passe på man ikke kommer til a
28. okt. 2008 01:02
HAHA fedt koncept! musikvideoer i exel! :D det er faktisk godt lavet :) slet ikke nogen dårlig ide... :) bare en skam det kun er noget af videoen.. :P
Man skal ikke spise æbler hvis man selv har orm i kærnehuset
28. okt. 2008 06:04
Ja, fedt nok, men lyden kører i en uendelig løkke indtil samtlige åbne excel-ark er lukket. Ikke fedt.
Alt er bare et spørgsmål om moment.
28. okt. 2008 11:04
Jeg har selv leget lidt med ascii-animation for en del år siden. Det bliver noget pænere med color-coding.
I like HTC Android phones. Everything else is non-sense
28. okt. 2008 14:17
Mon det næste Daft Punk album udkommer som en sikkerhedspatch til Windows Vista?
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.
Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.