Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvornår har du sidst været til LAN?

  • 56%Det er er mere end et år siden
  • 12%Har aldrig været til et LAN
  • 10%Inden for det seneste år
  • 6%Inden for de seneste 2-4 uger
  • 6%Inden for de seneste 3-4 måneder
  • 6%Inden for den seneste uge
  • 5%Inden for de seneste 5-8 uger

8x hurtigere RAM til mobile enheder

21. feb. 2011 11:07Smartphones og andre mobile enheder anvender stadigt mere og mere RAM, men hastigheden for hvor hurtigt data kan læses og skrives er beskeden sammenlignet med RAM i almindelige computere.

Det gør Samsung nu noget ved med lanceringen af en ny type DRAM, der får en bred kommunikationsbus. Den nye chip kan rumme 1 gigabit data og kan kommunikere med 12,8 gigabyte i sekundet, hvilket er otte gange hurtigere end normalt DRAM til mobile enheder og fire gange hurtigere end LPDDR2 DRAM.

Udover at opnå en meget højere båndbredde er chippen også meget mere energibesparende, og kræver blot en 9.-del af den energi en tilsvarende DRAM-chip kræver i dag.

Ulempen ved chippen er antallet af benforbindelser til overførsel af data, der fra de normale 32 styk er vokset til 512. Der er ikke oplyst, hvornår den ny RAM-chip vil finde vej til de første produkter.

#1: Mikkelpf

21. feb. 2011 11:22

Ulempen ved chippen er antallet af benforbindelser til overførsel af data, der fra de normale 32 styk er vokset til 512.#0

Hvorfor er det en ulempe?

#2: chewie

21. feb. 2011 11:24

Sikkert fordi de ikke er kompatible med eksisterende HW vil jeg tro.

#3: SShadowS

21. feb. 2011 11:29

Flere ben kræver flere baner på printet, og de skal jo holdes så få som muligt for at enheden bliver så lille som muligt.

#4: ykok

21. feb. 2011 11:30

Det lyder umiddelbart som noget SSD'er også vil have gavn af!

#5: nugga

21. feb. 2011 11:31

Præcis forstil dig at skulle 512ben på samme plads som du før havde 32 ben på

#6: ykok

21. feb. 2011 11:43

Præcis forstil dig at skulle 512ben på samme plads som du før havde 32 ben pånugga (#5)

Lige pludselig fik jeg bare den forestilling at jeg skulle have 512 ben på den plads hvor jeg har 2. Men ok forholdet mellem 512 og 32 er 16, så det ville "kun" svare til pludseligt at gå rundt med 32 ben - til gengæld ville vi være 8 gange hurtigere :-)

#7: Ganin

21. feb. 2011 11:57

#6
Hvad med ben i næsen?

#8: jakobdam

21. feb. 2011 12:26

1 gigabit data. Altså 128 megabytes. Og så øget antal ben...

Men det bliver godt med så meget hurtigere ram til mobile enheder - det er jo også et fremskridt, og nok også et der bedre kan mærkes end en 100 MHz hurtigere processor, idet de mobile processorer jo er godt oppe i hastighed efterhånden! :)

// www.FotoStart.dk //

#9: jarke

21. feb. 2011 13:15

Lige pludselig fik jeg bare den forestilling at jeg skulle have 512 ben på den plads hvor jeg har 2. Men ok forholdet mellem 512 og 32 er 16, så det ville "kun" svare til pludseligt at gå rundt med 32 ben - til gengæld ville vi være 8 gange hurtigere :-)ykok (#6)

ja hvis man nu ikke skvatter over alle de ben.. Men det ville nu være dejligt, så når man blev træt i et sæt ben kunne man bare bruge et sæt af de andre.. Men måske det ville kræve an større hjerne at huske rede i alle de ben og dog et tusindben har jo ikke så stor en hjerne..

http://www.photosfan.com/images/girl-with-4-arms-and-4-legs1.jpg

#10: ShamblerDK

21. feb. 2011 15:44

#9: Jeg har faktisk set det billede før, men kan hun bevæge dem individuelt? Hvis hun kan... så er det pænt uhyggeligt... lige til en god gyserfilm faktisk. Så kan budgettet til special effects skæres en del ned i kostumeafdelingen :-P

"Witchcraft to the ignorant... simple science to the learned." - Leigh Brackett

#11: danclandotdk

21. feb. 2011 21:57

Off-Top:
Hvorfor i alverden er hukommelsesstørrelsen angivet i gigabit?
(PS: Jeg er udemærket klar over forskellen på bit og byte, undrer mig bare over hvorfor de har valgt bit, når hukommelse normalt angives i bytes..)

16-årig WebDesigner - HTML, CSS, PHP, JavaScript, SQL

#12: x-tian

21. feb. 2011 22:58

Off-Top:
Hvorfor i alverden er hukommelsesstørrelsen angivet i gigabit?
(PS: Jeg er udemærket klar over forskellen på bit og byte, undrer mig bare over hvorfor de har valgt bit, når hukommelse normalt angives i bytes..)danclandotdk (#11)

For at imponere pøblen der ikke kender forskellen.

Entities must not be multiplied beyond necessity

#13: duppidat

22. feb. 2011 17:02

#11 Samme årsag som at din sodavand kostede 14,99 og ikke 15 :-)

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger