Annonce

Nyt fra microsoft

Indsend nyhed

Del dine opdagelser!

Afstemning

Hvor tit køber du ny mobiltelefon?

  • 43%Når den gamle går i stykker.
  • 35%Omkring hvert andet år
  • 15%I gennemsnit en gang om året
  • 4%I gennemsnit to gange om året
  • 2%Så snart der er en ny og smartere model.

1.500 timers arbejde med LEGO bliver til 3:50 minutters musikvideo

24. aug. 2009 11:21Der findes mange videoer på nettet, som hylder de gamle 8-bit computere og konsoller, komplet med 8-bit musik og animationer fra de gamle spil. En helt ny video lavet af Thomas Redigh og Daniel Larsson adskiller sig dog fra alle andre.

Videoen "8-bit trip" er lavet ved hjælp af LEGO optaget i stopmotion-teknik, et arbejde, der er brugt 1.500 timer på, og som er kogt ned til en video på 3 minutter og 50 sekunders længde.

Det kan lyde af meget tid, men ser man først videoen, så tror man gerne på, at det har taget så lang tid at lave. Videoen har referencer til klassikere som Commodore 64, NES, Bubble Bobble, Mario og meget mere.

Du kan se videoen herunder eller følge linket (tryk på overskriften) for at se den i HD.

#1: MathiasLM

24. aug. 2009 11:36

Hvorfor mon de ikke bare lavede det i 3D ...

#2: hj3lmen

24. aug. 2009 11:39

nice lavet.. ville godt vide hvordan de fik lavet den blå cubic som viste en #D terning men kun var i 2D og fik den til at dreje rundt sammentidigmed.. sejt lavet.!

#3: exeel

24. aug. 2009 11:44

#1 Fordi så ville det ikke være lige så stor en accomplishment :)
Det er lidt ligesom at sige, hvorfor hopper marathonløbere ikke i bussen eller bilen og kører de 40+ km?

#4: BeLLe

24. aug. 2009 11:45

super fed video - bare synd at de har de der amimerede sekvenser i - de skulle da også havde været lavet i lego

#5: XsiX

24. aug. 2009 11:48

Rigtig nice lavet, og musikken passer perfekt til! Kan især godt li' tetris delen.

#6: GurliGebis

24. aug. 2009 11:49

Ret fedt lavet, men for lidt at citere Anders Matthesen: "Så meget fritid må man fandme bare ikke ha'"

Spøg til side, jeg tager hatten af for, at nogen vil bruge så lang tid på et projekt :-)

#7: spectual

24. aug. 2009 11:52

Det er imponerende hvad de formået at lave. Tror ikke jeg ville kunne gøre kunsten efter selv hvis jeg havde 1500 timer, som jeg ikke vidste hvad jeg skulle bruge til.

IK figurerne har de med rimelig stor sandsynlighed oversat direkte til lego via. en sprite editor eller noget.

Måske det i høj udstrækning er lavet på computer først hvorefter de enkelte pixels er bygget op i lego?

#8: gladejuul

24. aug. 2009 11:54

#4
Er du helt sikker på det ikke var lavet i grå og sorte legoklodser?

DEN ER TOTALHERREHAMMERKODYLMONSTERUTIDIG SMUKT LAVET.

Tænk at der findes så meget fritid i verden?!?

Havde jeg engang, så jeg sad og "progammerede" fra Commodore bogen, flere timer, for derefter, at få beskeden:
Syntax error line 81, eller 131 etc etc, selvom, det blev tjekket og ingen fejl var i forhold til bogen... 80) det var tider....

#9: spectual

24. aug. 2009 11:57

#8 Hehe ja det var dælme tider da man indtastede 500 "data" linjer fra computerbladet "Run" for bare at finde ud af, at programmet crasher pga. en enkelt tastefejl.

Så kunne man sidde og tjekke de 500 linjer igen for at finde fejlen.

Men så indførte de heldigvis checksum. Så var det kun 10 linjer man skulle tjekke.

#10: ulrikn

24. aug. 2009 12:06

De har ALT FOR MEGET FRITID
..... men alligevel lidt sejt :)

#11: Lost-Viking

24. aug. 2009 12:14

Det er fandme fedt lavet.. jeg elsker 8 bit spil.. det er fandme klasse.. :D men ja de har vidst lidt for meget fritid ved hånden hvis de kan bruge 1500 timer på det.. :P det er 62.5 hele dage på at lave det her... det er sku lang tid. .men det er blevet godt :)

Man skal ikke spise æbler hvis man selv har orm i kærnehuset

#12: Hack4Crack

24. aug. 2009 12:19

Fritid aka finanskrise aka fyringsrunder aka arbejdssøgende... kald det hvad du vil, så er det sgu godt de kan være kreative og lave sådan noget her :)

*laugh laugh laugh*

#13: Adagio

24. aug. 2009 12:19

Man må da sige at det er rimeligt imponerende. Selvom jeg havde så meget tid til overs og mange legoklodser, så tvivler jeg på at jeg selv ville kunne lave det
Syntes dog Tetris delen var noget kedelig og der blev brugt lidt for meget tid på det der karate spil til C64 (kan ikke lige huske navnet)

Det er lidt ligesom at sige, hvorfor hopper marathonløbere ikke i bussen eller bilen og kører de 40+ km?exeel (#3)

Det har jeg også altid undret mig over hvorfor de ikke gjorde ;)

#14: NioBe

24. aug. 2009 12:27

Jeg er meget imponeret. Får helt lyst til at købe en masse Lego også bare bygge. Og min tanke da jeg så filmen: "Wow, han har meget lego."

Gad vide om det er ALT i filmen der er lavet/animeret i/med Lego?

"PLAY?!"

#15: ZM4573R

24. aug. 2009 12:35

Det er da meget godt bygget, men jeg sidder lidt tilbage med følelsen "hvorfor?" men svaret er nok "fordi han kan"...
Der er super godt klaret, men det svarer til ~9,5 måned fuldtids arbejde.... Man ville måske kunne finde på bedre ting at bruge sin tid til... :P

#16: spacefractal

24. aug. 2009 12:40

13# karate spillet er International Karate + og blandt andet var pauseskærmen til spillet godt gengivet. Det er ellers en af de meget populære karate spil til C64, hvor imod fleste andre spil skulle holde øje med 2 modstandere sammetid.

#17: Dupont

24. aug. 2009 12:48

Imponerende, det ville jeg aldrig have haft tålmodighed til.

Men de er da sluppet godt afsted med resultatet, de kan garanteret sælge resultatet til LEGO bagefter, som kan bruge det som reklame :P

#18: General C

24. aug. 2009 13:37

1337!!!
mere af det! :P

#19: Adagio

24. aug. 2009 13:56

13# karate spillet er International Karate + og blandt andet var pauseskærmen til spillet godt gengivet. Det er ellers en af de meget populære karate spil til C64, hvor imod fleste andre spil skulle holde øje med 2 modstandere sammetid.spacefractal (#16)

Ah yes, tak for info. Kan huske at jeg havde brugt meget tid med det spil i de gode gamle dage, men havde helt glemt navnet på spillet
Var festligt at man kæmpede mod flere på samme tid, istedet for det typiske 1vs1, som man ellers kun ser

#20: markstrange

24. aug. 2009 14:45

Hmmm. Nitten kommentarer, men ikke én om at videoen selvfølgelig kommer fra Sverige?

#21: Eniac

24. aug. 2009 14:47

Hvis jeg blev 300år kunne jeg nok finde på at afsætte 5 år til den slags. Det er cool, men tager ALT for lang tid at lave.

I like HTC Android phones. Everything else is non-sense

#22: MathiasLM

24. aug. 2009 15:16

#3 Synes godt nok ikke der er særlig meget accomplishment i det der :S
Find på en kur imod kræft i stedet for, eller noget andet fornuftigt...

#23: luuuuu

24. aug. 2009 15:21

Jeg ville nok sætte mig ned og græde over ødelagte fingre halvvejs igennem.

Det er uden tvivl en sej film.

#24: .dot

24. aug. 2009 15:22

#22 - Ja for det kan alle og deres mor finde ud af!

"Terracide - Overalt hvor jeg kommer, er alt bare totalt fesent i forhold til mig" -- Izaaq

#25: warlock

24. aug. 2009 15:25

Ja, musikken lyder som den er lavet af lego, men det er måske meningen.

#26: Chillyskye

24. aug. 2009 16:03

Så vidt jeg kan forstå er det Press Play on Tape, et dansk 8-bit/Commodore band der også afholder live koncerter, skulle være noget af en oplevelse, men har dog aldrig selv været til en.
Wikipedia

Edit: Det ser ud til at være nogle andre, men antog det var dem da der stod "Press Play on Tape" i videoen, men det er jo selvfølgelig en phrase fra Commodore, så min fejl.

Det ser ud til at alle sekvenser er lavet i lego, men de har selvfølgelig haft hjælp til at lave de enkelte frames fra deres 8-bits art på deres maskiner.
Jeg synes den sidste del er imponerende, hvor den bliver ved med at zoome ind, de har fanget effekten af at zoome ret godt, selv om kameraet forbliver stationært.

Rigtig godt arbejde!

#27: Svindleren

24. aug. 2009 16:25

smukt !

PC:Q9300, HD4870,4gb ram, xp + ubuntu <> bærbar: Acer timeline 3820TG win7 <> Nokia N8 <> Lyd: kef 3005, sony dg700...

#28: Zeales

24. aug. 2009 16:52

Er jeg den eneste der ser Fairlight demo reel rip-offs :( ?

LEVEL3.Net

#29: XERXES

24. aug. 2009 17:05

Er jeg den eneste der ser Fairlight demo reel rip-offs :( ?Comicom (#28)

Det ved jeg ikke, men musikken minder lidt om deres. Jeg kom helt til, at tænke på PARADOX keygenerators og så demoer fra Razor 1911, Fairlight, CLS og Myth, da jeg hørte musikken.

På Internettet er der ingen der ved, at du er en hund.

#30: themuss

24. aug. 2009 17:10

YEAH! International Karate FTW!

OMG OMG OMG PRESS PLAY ON TAPE!!! ABC TURBO!!! AZIMUTH!!! GO GO GO

Tænk, hvis kvinder kunne smugle håndgranater mellem brysterne, fordi vi ikke tjekkede, siger informationschef Thorbjørn Ancher...

#31: newz-Mads33

24. aug. 2009 18:21

#8 Hehe ja det var dælme tider da man indtastede 500 "data" linjer fra computerbladet "Run" for bare at finde ud af, at programmet crasher pga. en enkelt tastefejl.

Så kunne man sidde og tjekke de 500 linjer igen for at finde fejlen.

Men så indførte de heldigvis checksum. Så var det kun 10 linjer man skulle tjekke.spectual (#9)

DoDo

#32: Kornwit

25. aug. 2009 00:42

Nice nok lavet, men det failede på de tidspunkter hvor man ikke rigtig kunne se at det var Lego

Opret dig som bruger i dag

Det er gratis, og du binder dig ikke til noget.

Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens andre muligheder, såsom at udforme siden efter eget ønske og deltage i diskussionerne.

Opret bruger